Egyszervolt offshore sziget most bajban van. Nem kell csodálkozni, előfordul ez egy adóparadicsommal is, ahol a bankrendszer mérlegfőösszege az ország GDP-jénél nyolcszor nagyobb, és amelyik pont a végtelenül kedvező adórendszere miatt képtelen a saját szükségleteihez mért adóbevételt produkálni. Ráadásul most megszállta őket - vagy nem, mert leszavazták a betétsarcot, úgyhogy nem tudni - gyűlölt ellenségünk az Unió-IMF páros.
Ómájfaszom, mi lesz most velünk, izzadják szottyosra az ágyneműt Seszták Miklós barátai éjjeli hánykolódtukban a betétre kirótt százalékjelekkel hadakozás közben. Ez hallatlan és rémisztő, suttogják bele a szoba sötétjébe, és lássuk be igazuk van. A betétek megsarcolása tényleg ijesztő, a módszer az EU-tól szokatlan, és mi sem szeretnénk egyszer egy ilyen döntésre ébredni. A ciprusi kisbetétesek kétségbeesését is értjük, őket sajnáljuk is erősen akármi lesz a dolog kimenetele. Ha őket is megsarcolják az offshore lovagokkal együtt az a pénzvilág szégyene lesz.
De azért legalább elméleti síkon tegyük már fel a kérdést magunknak: az Unió mekkora lelkesedéssel akarja vajon az orosz-ukrán oligarchák, a Seszták haverok és hasonszőrű barátaik Cipruson tárolt vagyonkáját megmenteni egymaga? Miért is akarná, mikor az előbbiekhez semmi köze, az utóbbiak meg a saját államaikban adózás helyett Cipruson optimalizáltak adót és kezelgetik a többek között uniós pénzből, uniós pályázatok elnyeréséből kimentett vagyonkát. Magyar viszonylatban - a számítások szerint - 170-270 milliárd közötti összeget.
Arról nem beszélve, hogy ha valakinek, nekünk aztán semmi okunk nincs a szemünket forgatni az EU-IMF eljárásra. ÉdesViktor manyup einstandja ez egy dolog, de az adóamnesztiája hajszálpontosan ugyanaz volt, mint amit most a szörny kettős elsőre kitalált. Hozd haza a betéted, levonunk belőle 10%-ot és nem kérdezünk semmit. Mi a különbség? Az Unió csomagja szerint továbbra is kint lehet hagyni, levonják belőle az adót és nem kérdeznek semmit. Az rendben van, hogy Viktorék az önkéntesség elvére alapoztak, 1000 milliárdot vártak haza amiből hazaért 67, mert az offshore lovag nem hülye. Cserébe most pisloghat, mint buzgó kádéenpés az ő keresztes lovagjára, mert az adóparadicsomából eladóparadicsom lett.
Tudom, tudom, bezzegsvájc, és bezzegizland. De bezzegsvájc a bankrendszere mellett képes beszedni a zökkenőmentes működéséhez szükséges adókat is, Ciprus meg a Putyin tesótól kapott első kölcsön utolsó morzsáit éli fel, és a betétek megadóztatása helyett Szarrasz pénzügyminiszter most megint tőlük kérne egy újabb szatyor pénzt kölcsön úgy, hogy az elsőt se tudják visszafizetni.
Márpedig az orosz kölcsön sosincs ingyen, azt talán nem kell magyarázni senkinek.
A bezzegizlandozás meg talán a svájcozásnál is nagyobb bullshit.
- Izlandon összesen kb annyian élnek, mint Heves megyében. ( 320 ezer-311 ezer) Az országnak nincs:
- Önálló hadereje, vasútja, a miénkkel összemérhető szociális ellátóhálózata, aszfaltozott - tehát rendszeresen karbantartandó - közúthálózata (8200 km, ezzel szemben a miénk 31 628 km) 3200 önkormányzata (104 van összesen) parlamentje 63 tagú.
Cserébe van:
- Kiaknázható természeti erőforrása: halászat (export 60%-a) geotermikus energia, hidroelektromos erőforrások. Az egy főre eső GDP 52 764 dollár amivel harmadikok a világon, szemben velük ugyanez Cipruson 28 961 dollár (29 hely) itthon 14 050 dollár (47 hely).
Szóval mit is tetszünk összehasonlítani a mivel? A van ott pénzt a seggünk kivan a gatyábóllal? Hogy? Ezt az országot is el lehetett vinni a bankcsődig és IMF hitel felvételig? A probléma annyi, hogy Izland csődje nem az állam túlköltekezésének volt köszönhető (a csőd pillanatában az államadósság 27% volt) hanem a három nagybankja bedőlésének, akik pont, mint Ciprus jelentős külföldi tőkét halmoztak föl. A Lehman Brothers csődje berántotta őket is, a külföldi tartozások összege így meghaladta Izland GDP-jének ötszörösét. Cipruson nyolcszor akkora a bankbetétállomány, mint az éves GDP, emlékszünk még, ugye? Ha bedőlnek vajon mennyit tud majd ebből kifizetni az ország?
Az izlandi kormánynak esélye nem volt a nemzeti össztermékének ötszörösét kifizetni a három bankja ügyfeleinek, ezért kizárólag a saját állampolgárait kárpótolta, a többi betétest meg nem. Teccik érteni, szabadságharcosok és betétadóztatáson méltatlankodva bezzegizlandozók? 320 ezer angol, holland betétes pénze elment (volna) a levesbe, ha a saját kormányuk nem kárpótolta volna őket az izlandi szabadságharcosok helyett.
Érdemes elolvasni erről a kiszámoló.hu teljes posztját.
Szépen összeszedték azt is, mi újság volt a bankcsőd után, és hogyan lábaltak ki a válságból: gyakorlatilag a duplájára emelték az adókat. A szabadságharcosok. ÉdesJézus most segíjjél. Ez az, ami Ciprus esetében is kimarad minden egyenletből. Azt olvasom, hogy Kovács József kisbetétes neszebazmegozza a pénzét, de azt nem, hogy az offshore világ bármelyik feléhez is szólna akár egy: szeggyé elég adót, bázzeg, vagy egy te meg adózz itthon, töki kirohanással. Pedig amíg ezért nem szól senki, csak azon sopánkodik, hogy megint rajta csattan az ostor, gyűlölt ellenségeink ÉdesViktor Matolcsy feliratú kottájából játszanak, és a nagyok bizniszeinek költségét neki is meg kell fizetni, addig ezek a bukások kódolva vannak minden hasonló országban.
Ami ellen szót lehetne emelni, ha máskor nem, most. Feltéve, ha nem elégszünk meg az imfahibásozással, ahogy általában mindig.
Az utolsó 100 komment: