Toplákmentesítő

Varánusz

"A kifejlett komodói sárkány egyetlen ellensége az emberi telhetetlenség, ostobaság és a nyereségvágy."
Mellesleg a varánusz csúnya, gusztustalan és büdös a szája, cserébe nem sminkeli magát.

Friss topikok

  • Neytiri1: rtl.hu/hazon-kivul/2024/04/29/ivancsai-akkumulatorgyar-dolgozok-koreai-kultura-problemak-biztonsag... (2024.04.29. 06:48) Vér, könnyek, letépett herék a medencében
  • Neytiri1: Someone To Love www.youtube.com/watch?v=15orOogE0pU (2024.04.24. 19:19) Zeneszoba
  • Gringo: Hihetetlen, hogy ez a rohadék még mindig ott rontja a levegőt a pulpituson. :( (2023.04.24. 23:58) Kövér Laci meg a "kommunisták"
  • hahópihehh: @pianolight: "egy hvg-s cikk kommentjei között olvastam, h fabius-t baleset érte. ha ez igaz, akko... (2020.09.22. 14:18) Menj a picsába, Soros!
  • kekex: Már a focisták is? 24.hu/sport/foci/2017/11/10/urban-florian-luxemburg-miatt-szegyellje-magat-orba... (2017.11.10. 13:45) Te leváltanád Orbánt?

2010.12.12. 17:12 Fabius

A nyugdíjkárosultak 13. pontja

Címkék: fidesz tüntetés orbán viktor magánnyugdíj

Amíg Orbán Viktor a faszbúkon vetít nekünk a sajátosan torzító lencséin keresztül cudar jövőt, és szüleinken keresztül igyekszik nyomást gyakorolni ránk, néhányan úgy gondoltuk ideje ismét szembesíteni őt és kormányzatát a valósággal: ez nekünk nem tetszik.

Különösen nem tetszik, ha a családunkban igyekszik megosztottságot elérni azzal, hogy a szüleinket riogatja levélkéjével: amennyiben mi, gyerekek felelőtlenül nem támogatjuk a kormány ötletelésen alapuló, sehová sem vezető gazdaságpolitikáját, akkor az ő nyugdíjukat veszélyeztetjük. Nem tudom van-e lejjebb ettől az óvodás, úgyis megmondalak anyukádnak stílustól. De ha már itt tartunk, az én hozzátartozóim idősek, és nem hülyék, mint aminek a kormány és Orbán Viktor nézi őket. Sőt, a szenilitás sem kínozza őket, így pontosan emlékeznek mit ígért a Fidesz kormányra kerülése esetén, mire vállalt önmaga garanciát szintén levélke formájában.

Ma délután a Hősök terén békésen ácsorgott egymás mellett kiábrándult Fidesz szavazó, ellenzéki országgyűlési képviselő, és csak a nyugdíj megtakarításait féltő, pártszimpátiát és ideológiát nélkülöző állampolgár. Meghallgattuk a felszólaló civilek beszédeit, és egyben mindannyian egyetértettünk: nem adjuk a megtakarításainkat a kormánynak. Hiába a fenyegetés, az ellehetetlenítés, a nyomásgyakorlás. Dániel Péter megalakuló pertársaságról beszélt, és a rendezők felolvasták az aktualizált 12 pontot is, a sajtó szabadságától a független Alkotmánybíróságon keresztül a független államfőig. Én azonban a közfelkiáltással megszavazott 13. pontot ajánlom Orbán Viktor figyelmébe, ami így hangzik:

Orbán takarodj!

Ma még csak a nyugdíjukért aggódó civilek skandálták. De ki tudja mit hoz a holnap. Nem árt ezt szem előtt tartani.

211 komment · 3 trackback

A bejegyzés trackback címe:

https://varanus.blog.hu/api/trackback/id/tr882511185

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Orbán és a nyugdíjügyek 2010.12.13. 12:23:42

Miközben úgy tűnik, hogy az EU fogékonnyá vált a tekintetben, hogy figyelembe vegye az egyes tagországokban végrehajtott nyugdíjreform hatásait a költségvetésben, Orbán nyugdíjügyekben válaszolt a hozzá beérkező kérdésekre. Ha minden

Trackback: Számold ki, mennyi lesz a nyugdíjad! 2010.12.13. 10:55:14

Úgy tűnik, hogy hamarosan döntenünk kell, hogy megyünk az állami nyugdíjrendszerbe, vagy maradunk a magánban, és ezzel elveszítjük az állami részt. Miután mindenki megemésztette már a változás elvi/jogi/erkölcsi részét, nem árt kicsit számolgatni, hogy...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Úgy látom az MTI szerencsétlen fotóriporterének rosszabb pozíció jutott, az ő fotóin csak 20-30 ember látszik :-)
mti.hu/cikk/2010/12/12/a_magan-nyugdijpenztari_megtakaritasok_elvonasa_ellen_tuntettek_a_hosok_teren-519148
@úriparaszt:

Lehet ő nem volt magasabb egy fejjel a tömegnél, mint én ;-)
@úriparaszt: Nem értesz te ehhez. Az ő gépén speciális szűrő van, amin nem látszanak a kiábrándult Fidesz szavazók.
Érdeklődve várom február első napját, amikor kiderül mennyien mondtak nemet erre a nagyszabású lopásra. Nincsenek illúzióim, sokakon erőt vesz majd a lustaság és lefekszenek amikor szembesülnek azzal, hogy harmincegynehány helyen lehet majd hosszas sorbanállások árán elintézni a dolgot. A pertársaságos dolog viszont nagyon is érdekel...
@Valahol Máshol: Itt teljesen biztos, hogy lesz információ a perközösségről, mivel a szerzők és olvasók jó része érdekelt benne ;-)
Úgy lenne izgalmas, ha napi feldolgozást lehetne kikeverni valahogy, így egy duál számlálóval a maradó tagok száma és a megmentett vagyon összege is követhető lenne :-D
"az MTI szerencsétlen fotóriporterének rosszabb pozíció jutott, az ő fotóin csak 20-30 ember látszik" - ez igen... Ott van. Kezdődik. A média manipulálása már nagyban folyik, tulajdonképp a fényképekről Sztálin elvtárs után szabadon még kiretusálni is lehet majd embereket! Az újságírók egy része már befogta a száját, beállt az irányba. Én meg azt üzenem, ha kell bármelyik fideszes parasztnak a szemébe is mondom a véleményem. Akik meg féltik a kis tyúkszaros egzisztenciájukat, mi a f.szért nem mennek el sportújságírónak? Azt hiszi valaki, hogy a megoldás az, hogy kussolni kell ezek előtt? Fábius, várunk még képeket és ha kell e-mailben küldjük akár tovább ismerősöknek. Ne már, hogy visszajöjjenek a szamizdatos idők?! Várjuk még a képeket, ajánlom a Google képgalériáit, egy Picasa programmal remek galériákat lehet létrehozni, publikálni, terjeszteni. Hajrá srácok!
@Boli:

Szerencsére még nem tartunk ott, hogy minden médiumnak az MTI anyagát kell átvenni:

nol.hu/belfold/ezrek_tuntettel_orban_es_a_hetfeju_sarkany_ellen

De tény, lehet bemutatni egy rendezvényt így, meg lehet úgy is...
off!
kérlek, állj vissza a reggel 8.00-kor való megjelenésre.
Így a munkaidejüket kezdő fideszesek nem fogják megtalálni a lényeget! :)
szánalmas tömeg...
Pistike jelentkezik az iskolában:
- Tantónéniiii!! Az éjjel született 10 kiskutyánk és mind FIDESZ-es!
- Ez nagyon szép kisfiam, de jön hozzánk látogatni Orbán Viktor bácsi és akkor ezt majd Neki meséld el!
Eljön a látogatás napja, Pistikét előretolják:
- Képzelje Viktor bácsi , született 10 kiskutyánk, ebből 5 FIDESZ-es!
- Ez nagyon szép ficskám, de mi van a többivel?
- Hát kinyít a szemük!

Boccs aki ismerte
Ez a perközösség kérdés tetszik, remélem, hogy hamarosan részleteket is megtudunk róla.
Ami az mti-t illeti: nem ők az egyetlenek, akik ferdítenek (köcsög mti). A retek klub híradóban "néhány száz tüntetőt" emlegettek, ezzel szemben a nol.hu-n "ezrek tüntettek".
A kettő között van valahol az igazság, de közelebb a nol.hu-hoz...
Kicsit talán off, de nem biztos.... 2006 óta azt hallgatjuk, hogy a liberál - komcsik csinálták a balhét októberben. Ha minden igaz a tegnapi is tömeg is "rossz oldalról" jött. DE senkinél nem láttam molotov koktélt, repülni tudó kukát sem látni egy képen sem és amennyire tudom könnygázt sem vetettek be. Én látok rosszul valamit?
@röhögő:
:)))
orvos látott már?
@Boli: Milyen kár, hogy a térfigyelő kamerák ( lhp.hu/kamera.php ) _most még_ nincsenek cenzúrázva. Ezen elég szépen lehetett követni, hogyan gyűlik a tömeg a Hősök terén.
Ezt a magánnyugdíjpénztári dolgot akkor baszta el a pénzügyi szféra, amikor 50%-kal megemlete a CHF hitelem kamatát két éve és azóta sem csökkentette. Onnantól fogva minden bizodalmam megrendült a pénzügyi szférában és igen, tőlem nyugodtan becsukhatják az összes magánnyugdíj pénztárat, nem fogok értük könnyet hullatni. Kedves pénzügyi szféra, tetszettek volna korrekten játszani, akkor lenne bennem némi empátia irányukba, de vagyunk pár millióan akiket jól meg tetszettek szívatni, így az ígéretük, hogy lesz Önöktöl nyugdíjunk ugyanolyan biankó csekk, mint a lakáshitelünk kamata volt. Egyoldalú szerződésmódosítás, ez a kulcsszó, tetszettek volna nem visszaélni vele, akkor most tán még hinnénk is önöknek. De így? A tisztességgel csak egyszer lehet visszaélni, önök ezt megtették. Ezt hívják, Uraim, hitelvesztésnek... Ha esetleg nem hallották volna a szót, majd a marketing menedzsereik megmagyarázzák, hogy mekkora számszerűsíthető pénzügyi veszteséget okoz a reputáció vesztés. Uraim, Önök a hitelpolitikájukkal elvesztették a reputációjukat. A kutyám vacsoráját nem bíznám Önökre...
Azt majd tudják ferdíteni, hogy hányan vannak a tüntetéseken, de azt hogyan fogják cenzúrázni, hogy egyre több tüntetés lesz ellenük? Azt fogják mondani, hogy termelői piac volt, és kész? Minden diktatúra előbb-utóbb elbukik, ezek meg jó hamar elkezdték elveszteni a hitelességüket! Csak azt ne gondolják, hogy a bebetonozott embereiket egy másik jogi trükkel nem lehet kirobbantani a helyükről! Faszok ezek mind!
@eztígyhogy: Én pedig a kutyám vacsoráját nem bíznám erre a kormányra. Maradok mnyp-i tag.
Na ilyen jogi trükkökről beszéltem (friss az indexről!):

"A Költségvetési Tanács szakértői stábját alkotó negyvenegynehány fő utcára tétele csoportos létszámleépítésnek minősül, azt pedig 30 nappal korábban be kellene jelenteni a munkaügyi központnál. Év végéig nincs ennyi idő, inkább átírják a Munka Törvénykönyvét, 5 napra viszik le a bejelentési időt."
Szépen bevitte magát egy egyirányú utcába a fidesz. Az EUval nem tudott megállapodni (a többi 8cal közösen), hát lenyomta erőből. Mert OV meg akarta mutatni, hogy ő valaki. Ehelyett a lengyelek megoldották a számszaki gondokat az EUval kommunikációs eszközökkel, ez részükről letudva, probléma megoldva.
Most akár mi is örülhetnénk ennek, nőhetne a mozgástér, de Vikor Swarzeneggernek köszönhetően ez az út már nem járható.
Volt már szó nyugdíjmentésről, számok a jövő évi ktgvetésben a pénzek feléléséről, megannyi különböző idea, mire is megy el a pénz. Most megtudtuk a tutit: adósságrendezésre megy el. Maga Kim Ir Szent Viktor nyilatkoztatta ki. Hogy utána mi lesz? Erről egy büdös szó nem esik. Víziók vannak, de azzal pont szembevizel a kormány folyamatosan.
Egy régi fotó jut eszembe erről. Két tábla volt egymás mellett: 1. "tovább a lenini úton"; 2: zsákutca
Nyugdíjjárulék, nyugdíjadó, nyugdíj-hozzájárulás. Vazze! "A krumplileves, az legyen kromplileves"! Értem én, hogy szereti a focit, de muszáj állandóan kiskapuzni?
@Fabius:
Több ezren? Még a balliberális index cikk szerint is csak 500-600 ember volt kint.

Mennyi magánnyugdíjpénztári tag van?
3 millió?
Mennyit érdekel ebből, hogy maradjanak?
500-600 embert.

Köszönöm.
@eztígyhogy:
"Ezt a magánnyugdíjpénztári dolgot akkor baszta el a pénzügyi szféra, amikor 50%-kal megemlete a CHF hitelem kamatát két éve és azóta sem csökkentette. "

Érdekes, az én CHF hitelem KAMATA is csak nőni tudott.

Most nem az árfolyamváltozásról beszélek, hanem a kamatról! Közben a CHF LIBOR soha nem látott mélységekben volt.

Ha az MNYP-k olyan szimpatikusan dolgoznának, nem 500 ember lett volna kint a tüntetésen, hanem 3 millió.

De valamiért nem győzték meg az embereket.
@eztígyhogy: Tehát a bank a hibás és nem az idióta kormányzat, amelyik nem képes kordában tartani a költségvetést és Magyarország kockázati felára a elszabadult...

Gondolkodj egy kicsit...
Két dolgot szeretnék mondani.

1) A zorbán azt mondja, nem lesz nyugdíjadó. E szerint mégis lesz nyugdíjam, ha maradok mnyp-tag? Nem mintha érdekelne, mert maradok mindenképp, csak illusztrálnám, hogy lehet, hogy vikike ennyire hülye?

2) Ez a @Kivlov meg mér nem megy már a faszra? Mittom, kiadták neki, hogy el kell mondani a hülyeségeit minden blogon, ahol nem az van, amit az orbán hazudik? (A faszbukvideó ebből a szempontból iskolapélda, még a nap folyamán tervezek posztolni róla, annyira felbaszott.) Nem tom, most például itt azt bírta kommentelni, hogy egyrészt szánalmas tömeg, másrészt meg az őt kritizálót orvos látta-e már. Ami utóbbi különösen fájó a tekintetben, hogy ez kurva régi vicc: gyerekkoromban még elment, és az is már 30 éve volt.

Tudom, hogy nem lehet/nem akarjuk (én se fogom) kitiltani, de nem akar önmagától lépni? Nem érzi, hogy mennyire nincs igaza? Eennyire lenne buta?

Bocs az offolásért, de ezen megint felkúrtam az agyamat.
@Kata78: Nem. í
Tökéletesen jól látod.
Most nem egy liberálkomcsi vezetés van ezért nem vertek szét köztük. A balhé mindig a hatalmat erősíti.
Csak most nem élnek ilyen eszközzel.
@NewWay: ja, százmilliárd légy nem hazudik. Edd tovább a szart te is, senki sem fog meggátolni, megakadályozni ebben vagy akár csak megnehezíteni a dolgodat. Ebben különbözik a barátod, orbán viktor és szimpatikus élcsapata lassan már MINDENKI mástól. Mi nem haragszunk rád, mert nem maradsz mnyp-tag. Sőt, kapaszkodj meg: leszarjuk. Nem megyünk a magyarnemzet fórumaira trollkodni. Semmi dolgunk ott, ugyanis.
@Battlestar Galactica: Szerintem, nem az a baj, hogy nincs 30 nap december végéig, hanem az, hogy Valaki kimondta ezt a dátumot, és attól kezdve a mamelukok feladata végrehajtani. Bármi áron. Az, hogy a polgároknak a törvényekbe vetett hite megrendül, az lényegtelen ahhoz képest, hogy a Vezér akarata érvényesült.
Erről egy valóságos történet jut az eszembe: Oroszországban a 90-es években egyenesítették ki a Szentpétervár-Moszkva vasútvonalban levő teljesen értelmetlen 3x-os kanyart (ezt a kanyart úgy hívták, hogy a "cár körme"). Szóval annak a vasútnak a nyomvonalát az aktuális cár a térképre tett vonalzóval jelölte ki. De közben a körme kicsit kilógott a vonalzó szélénél (aki még annó rajzolt vonalzóval, az tudja, hogy ilyen előfordul),és a vonalban bennemaradt ez a hiba. ÉS A POÉN: ezt akkor senki sem merte megmondani a cárnak, a vasutat görbén építették meg. Ennek a hibának a kijavítása történt meg a 90-es évek végén.
Szóval - úgy tűnik - mi is errefelé haladunk!
A perközösséget illetően már 1 hónapja mondtam, hogy érdekel, úgyhogy már tűkön ülve várom.
@eztígyhogy: mi köze a magánnyugdíjpénztárnak a CHF hiteled kamatainak emelkedéséhez?
És valaki kényszerített, hogy aláírj egy olyan hitelszerződést, amelyben számodra kedvezőtlen feltételek vannak? ha jól tudom, minden banknál volt lehetőség forint alapú hitelt is felvenni. Az a bank hibája, hogy nem tudod, hogy a devizahitelek kockázatosabbak, mint a forinthitelek? Ja, hogy a CHF hitelnek alacsonyabb volt a kamata! Teccett volna előbb gondolkodni és akkor most nem kellene a "pénzügyi szférát" szidni!
@NewWay:

A maradék manyup tag bizonyára az OVTV legfrissebb adásán csodálkozott, ahol a Főnök pislogás nélkül hazudott az arcukba. Megint.

Mert a manyup pénzekből nem a folyó kiadások lesznek fedezve, hanem az adósságállomány lesz csökkentve. Jah, arról az apróságról feledkezett el mindössze, hogy az 530 milliárd folyó kiadásra betervezett összeget már írásba is adták. Úgy hívják az irományt, hogy költségvetés.
Hát ha nem hülyék és egyet értenek veled,úgy könnyű a helyzeted, mert csak rábeszéled őket arra, hogy nyugdíjuk 25%-át fizessék neked önkéntes magánnyugdíjpénztárba és úgy te is, meg az állam is pénzénél marad!;))

(Hiszen ha nem hülyék, úgy azt is tudják, hogy ők fizették be az ő szüleik nyugdíját, így az övékét neked -meg nekünk kell.
Ha meg úgy gondolják, hogy neked ezt nem kell megtenned, úgy valószinűleg nincs is szükségük arra a 25%-ra, mert azt azért biztosan nem akarják, hogy az őt kezelő orvosok, avagy unokái tanárai, vagy a többi állami feladat ellátására szolgáló pénzből pótolják ki azt, amit te nem akarsz nekik oda adni.)
@Saga:
nehezen tudod megmagyarázni nekem, hogy mi indokolja a chf hitelem máig is 10% feletti thm-jét két év után is... A kockázati felár 2009 februárjában (ugye még az előző kormányról beszélünk) volt 5 egész huszonvalahány százalék, egyetlen hónapra, majd lecsökkent három alá, de volt kettő közelében is. Ezalatt az idő alatt a chf hitel referencia kamata 2,25%-ról 0,25 százalékra csökkent, vagy másfél éve 0,25%. De gondolom a csúnya Orbán kormány tehet arról, hogy a bankom sajnos nem csökkenthette a kamatom két éve, bár közben negyedévről negyedévre minden idők legjobb nyereségét éri el, amióta a válság tart. ha annyira kemény lenne a helyzet, nem lennének kibaszottul nyereségesek... Ezek után még higgyem el a pénzügyi szférának, hisz ugye tudjuk jól, ugyanazok a tulajok, mint a bankoké is, hogy bármikor is az én érdekemet fogják nézni és nem a magukét? Ja. Elhinném én, ha már nem vágtak volna át. Egyébként meg kibaszottul leszarom mi lesz 30 éve múlva, ha még létezni afog a csodálatos magánnyugdíjpénztáram, amikor a gazdaság most van kurva szarban, ugy nem ennek a kormánynak a hibájából és ugye nem ez a kormány költött el 14 milliárd imf és eus hitelt, hogy elkerülje az álamcsődöt, mert ha nem teszik rendbe a gazdaságot, akkor hamarosan éhenhalok, a gyerekem meg egy kibaszott petákot sem fog örökölni pénztári befizetéseim után, ami azért nem kevés a magas fizum miatt, mert viszi a bank a lakáshitelemre... erre mondtam, hogy a pénzügyi szféra eljátszotta az empátiám, engem nem érdekel, hogy az államiban nem örököl utánam a gyerekem, mert a pénzügyi szféra miatt a magányban sem fog. Amúgy meg az én pénztáram reálhozama 10 éves viszonylatban nem érte el az 1%-ot, ilyen muzsikáklás mellett felesleges rizikóznom, ennyi. Hoztak volna 10%-ot, akkor most tán rinyálnék... Ennyi. A pénzügyi szfára nem tudott összefüggésében gondolkodni, eszébe nem jutott, hogy amikor hülyének néztek a lakáshitelemnél, leszarom majd a magánnyugdíjpénztár bedarálást. annyi az empátiám irántuk, mint az övék volt a magunkfajtáéhoz. A pénzügyi szféra úgy döntött dögöljek éhen fiatalon, így valahogy nem bír foglalkoztatni a nyugdíj, jobban érdekel, hogy miből veszek halat karácsonyra, az ajándékra valót extra kamatként a bankomnak fizetem, (a válásg miatt megszavazott extra kamat több, mint a minimálbér). éppen ezért nincs értekezésem a magánnyugdíjpénztári vezetők kirúgásán sem aggódni, vagyunk egy páran az országban, akinek már halra sem futja, majd összeborulunk a hajléktalanszállón. Szóval tőlem a kormány azt csinál, amit akar, ha rendet tesz ebben az országban, rózsát szórok szeretett vezérünk lába nyomába, és még a földet is megcsókol, amit a cipőtalpa érintett, a gyerekeimet ugyanis fel kell nevelnem, messze vagyok én még a nyugdíjtól...
@kovacsguszti68: gondolom az is a bank hibaja, hogy a tisztelt vezetok 5 millio forintban korlatoztak a hasznalt lakasra felveheto forinthitel maxiumumat. Gondolkozz ember, mielott faszsagokat frocsogsz.
@Humperdickk: A szar, buta, hülye, troll felsoroláson kívűl tudsz valamit felhozni a MNYP mellett? Elképesztő, hogy téged zavar ha idejön valaki más véleménnyel.
Ha nem bírod a kritikát akkor menj pártgyűlésre.
Sokunk szerint a MNYP befizetések pótlása költségvetésből, hatalmas hiba volt.
Nincs pénz átállni az öngondoskodásra.
Azt nem lehet megtenni a jelenlegi nyugdíjat adó járulékokból. Csak az önkéntes lehet megoldás. Az eddig gyűjtött pénz is csak adósságot generált.
Persze, ha ebből semmit sem értesz, akkor köpj egyet az is jó lesz érvek helyett.
A tüntetésből látszott, hogy szerencsére csak pár százan vannak ilyenek. Szocik, Fletóista munkásőrök, biztosítási ügynökök stb. Szóval csak akinek jövedelme volt ebből az ostoba rendszerből.
Az év eleji kilóméteres sorokat pedig el lehet felejteni.
AZT KÍVÁNOM MINDEN NYUGDÍJASNAK, HOGY OTT LEHESSEN A NEMZETI HAZUG, LOPÓS TÖRPE TEMETÉSÉN!!!!!!
@eztígyhogy:
Mérhetetlenül ostoba vagy. Először hoztál egy kockázatos pénzügyi döntést, egyáltalán nem utánajárva a dolgoknak, amikor a CHF árfolyama a béka segge alatt volt, aztán miután bebuktad, a pénzügyi világot kezded ostorozni. Még véletlenül sem látod be, hogy részben a rossz döntésed következménye miatt szívsz. Mindenki hibás, csak te nem. Ha mondjuk gyenge HUF idején veszed fel, akkor meg dicsőíted a bankokat, hogy hú de levitték a törlesztő részletedet? És még most sem fogod fel, hogy nem a bank kapzsisága, hanem a CHF árfolyama miatt ment fel a törlesztő részleted! Inkább fikázod a pénzügyi világot, mert rosszul spekuláltál. És ilyen emberek szavazhatnak...
@kovacsguszti68:
így van. Pont ezért tartok attól, hogy a pénztárocska csak addig működik, míg fizetnem kell, aztán meg mire körülnézek se híre nem lesz se hamva, a hozzád hasonlók meg amikor az utcán fogok üldögélni nyugdíj nélkül, azt mondják senki se fogott pisztolyt a fejedhez, hogy magánnyugdíjpénztári tag legyél, csak azt felejtik el, hogy nekem kötelező volt belépnem.
Azt meg úgy elárulom neked, hogy a szüleim forintban vették fel anno a hiteleüket és egyoldalú szerződésmódosítással úgy felemélték az államig garantált 3%-os kamatról 30%-ra, hogy pislogni sem tudtak a meglepetéstől. Ezért nem bíztam a forinthitelekben. a szerződésemben egyébként nem szerepelt, hogy bank azért a cca 7%-os kaamtért , ami elég magas cvolt chfnek ahhoz, hogy azt a látszatot keltse, hogy egy kalsszikus termék jelzáloghitelet klasszikus módon fedeztek, hogy eszembe sem jutott, hogy havonta megújuló hitellel fedeztek, a bank pedig erről az aprócska tényről elfelejtett tájékoztatni. ez pedig egyébként olyan a szerződés aláírásának szándékát módosítható körülmény lett, ami számomra a klasszikus termékből a kiemelten kockázatos termékké módosította volna a hitelt és nem vettem volna fel. Persze mehetnék pereskedni, ha több pénzem lenne ügyvédre, mint a banknak... Erre mondtam, hogy a pénzügyi szféra hitelt vesztett, egyszer átvágott, így már akkor sem hiszek nekik, ha kérdeznek.
@Fabius: még az is jó lenne, ha az adósságállomány lenne csökkentve. DE: részben ebből fedezik az szja és társasági adó csökkentés okozta bevételkiesést, illetve egyéb olyan költségvetési kiadásokat, amelyeket indokoatlanul költ el a kormány. (pl. egyházi támogatást 28 milliárddal emelik az egy évvel korábbihoz képest, stb.)

@Kalmár: Hozzászólásaid alapján te eccerűbb lehetsz még a pontnál is. Nem tudsz logikusan érvelni, nem tudod a tényeket cáfolni, csak próbálsz kioktató stílusban kommentelni. Legalább annyit megtanulhatnál, hogy a kilométer nem hossz ó-val van.
De engem nem zavar ha visszalépsz az állami rendszerbe, csak aztán majd ne siránkozzál nyugdíjas éveidben, hogy milyen alacsony nyugdíjad lesz.
@NewWay:
"Érdekes, az én CHF hitelem KAMATA is csak nőni tudott." az enyem meg anno csak csokkeni.. igaz en se nem vagyok egy kommunista agymosot ostulok fideszes, se nem kerulhetett viktorka a kormanyrud kozelebe, amikor en vettem fel a svajci frank alapu szemelyi kolcsonom.

Aki hulye haljon meg.. vagy inkabb fizessen :)
orbán viktor már be is árult anyukádnál. Odaért már az a levél?
@konrada:

Ez nagyon hatásos volt, csak nem igaz :-) Ugyanis:

1: nem a szüleink nyugdíját finanszírozandó, állami pillérbe történő 25% befizetéséről beszélünk, azt nem vitatja el senki.

2: a gyerekeim taníttatást végző tanárok fizetése, a szüleim gyógyítását végző orvosok fizetése másik kalapból történik, arra külön járulékot fizetek, amit úgy hívnak: adó.
@eztígyhogy: A bankadó hatását figyelembe vetted?
Most gondolkodtam el az újabb komoly benzínáremelés okán a kereskedelmi cégeket terhelő (átháríthatatlan!) különadó hatásairól.
@Fabius: Meg egészségügyi hozzájárulás
@Zabalint:
kedves bazalint, ismétlem, hogy te is megértsd, a chf kamtomat emelték fel 50%-kal, pontosabban 52%-kal. Erre jön az árfolyam...
És igen, én hülye ügyfél vagyok, bizony, jól becsaptak egyszer, így nem hiszek nekik. én olyan hülye narancsfan lehtek, mert a vezér még nem csapott be, neki hiszek, a pénzügyi szféra kihasználta, hogy én ilyen egyszeri mezei tapló hülye ügyfél vagyok, és sajnos nem annyira intelligens a gondolkodásom, hogy azt gondoljam, most már soha többé nem csap be, és olyan jól fognak gazdálkodni a befizetéseimmel, hogy egész öregkoromat a kanári-szigetek tengerpartján fogom tölteni, kolbászból lesz a kerítésem, s farhátot max a törpepincsim fog enni én steaken fogok diétázni. Bocsáss meg nekem, én nem vagyok olyan okos mint te és az 1% alatt reálhozam sem győzött meg...
@eztígyhogy: egyszerű a megoldás: kerüld el a jövőben jó messze a bankokat. fizesd vissza a hiteled, utána meg őrizd otthon a párnában az összekuporgatott pénzedet.
Azért azt még tegyük hozzá, hogy a fidesz amihez igazán ért az a zemberek megosztása.
1998 óta mást sem csinálnak.
@eztígyhogy: Jaaa, hogy 2009 FEBRUÁR. Az ne zavarjon, hogy azóta a veszteséget már ledolgozták. Nekem tavaly az OTP MNYP 30% fölötti hozamot csinált... LOL
Egyébként meg IGEN, a befektetés kockázatos műfaj. Szerinted a lakásod most annyit ér, mint két éve? Megnyugtatlak, azon is buktál nem keveset. Csak ameddig nem adod el, addig nem realizálod a veszteséget, tudod? Na, PONT ez a helyzet a nyugdíjjal is. Ki a fact érdekel, hogy MOST hol áll az eszközérték? A lényeg za, hogy 20-30 év múlva hol fog állni. Nézegess évtizedes grafikonokat és rájössz, hogy hosszú távon az indexek emelkednek és csak ez számít.
@eztígyhogy:
"így van. Pont ezért tartok attól, hogy a pénztárocska csak addig működik, míg fizetnem kell, aztán meg mire körülnézek se híre nem lesz se hamva, a hozzád hasonlók meg amikor az utcán fogok üldögélni nyugdíj nélkül, azt mondják senki se fogott pisztolyt a fejedhez, hogy magánnyugdíjpénztári tag legyél, csak azt felejtik el, hogy nekem kötelező volt belépnem."

Persze, az OTP le fog lépni a pénzzel, hogy Csányi a Bahamákon süttesse a hasát.

"Azt meg úgy elárulom neked, hogy a szüleim forintban vették fel anno a hiteleüket és egyoldalú szerződésmódosítással úgy felemélték az államig garantált 3%-os kamatról 30%-ra, hogy pislogni sem tudtak a meglepetéstől. "

1. Ha nem volt benne a szerződésben a lehetőség, akkor per.
2. Valószínűleg benne volt, és változó kamatozású hitelt vett fel. Ha biztosat akar, vannak fix kamatozású hitelek is. Már előre látom, hogy 2-3 év múlva sírni fognak, akik TBSZ-el változó kamatozású betétet kötöttek, és a most 5 évre leköthető 6-7% helyett egy alacsony inflációs időszakban csak 4-5%-ot kapnak...

"Ezért nem bíztam a forinthitelekben. a szerződésemben egyébként nem szerepelt, hogy bank azért a cca 7%-os kaamtért , ami elég magas cvolt chfnek ahhoz, hogy azt a látszatot keltse, hogy egy kalsszikus termék jelzáloghitelet klasszikus módon fedeztek, hogy eszembe sem jutott, hogy havonta megújuló hitellel fedeztek, a bank pedig erről az aprócska tényről elfelejtett tájékoztatni. ez pedig egyébként olyan a szerződés aláírásának szándékát módosítható körülmény lett, ami számomra a klasszikus termékből a kiemelten kockázatos termékké módosította volna a hitelt és nem vettem volna fel."

Szóval nem olvastad el a szerződést, hanem aláírtad az alapján, hogy pár szót mondott róla az ügyintéző(akinek lehet fingja sincs a részletekről).
@ostván:
Mikor is volt a bankadó? Egyébként próbált megegyezni a kormány a bankszférával? a bankszféra megegyezett velük? a bankadó idén volt, én pedig immáron két éve fizetek rohadt nagy hitelkamatot... Nyilván ha engedetek volna a kaamtból, kevesebb lett volna a nyereség, nem kellett volna bankadót fizetni.
@Kalmár: ezer és egy helyen leírtam az érveimet, saját blogomon is. Most nem fogom megismételni, keressél kicsit. Fájni fog, de nem sajnállak: az okosságért is meg kell szenvedni.
@eztígyhogy: Miért szerinted a "nyugati" nyugdíjasok mi a facból járnak a Kanárira? Talán az állami nyugdíjból? Ennyire hülye nem lehecc...
A legnagyobb öntökönszúrás viszont az, hogy a fidesz 3000 milliárd Ft-al számol. Na most jó ha ennek az 1/3-a összejön, ugyanis az állampapírokban tartott pénzt már régen elköltötték...
@kovacsguszti68: Szereted a tulajdonságaiddal felruházni a többieket?
Te SEMMILYEN érvet nem írtál le csak nyáladzol.
Ne okoskodj a helyesírással, paraszt mert ECCERŰEN hülye vagy.
@eztígyhogy:
Ez a szöveg kb. olyan, hogy egy fogorvos elrontotta a fogamat, akkor az egész fogorvos társadalom ellen tüntetni fogok(Villám Géza féle telefonos szívatásban volt ilyen :-)). Azzal a különbséggel, hogy a bankok a szerződés szerint járnak el, ezért ha azt akarod, ne verjenek át, el kell olvasni. Nem értem az egészet, én simán több napot el tudok tölteni most pl. azzal hogy melyik belépő kategóriás kompakt digitális fényképezőgépet vegyem meg, erre vannak akik egy sok milliós döntést is csak úgy hopp meglépnek utánajárás nélkül.
@Kalmár: Akkor neked is leírom most már huszonötödször.

Korrupció, 2000 milliárd
kamu rokik, 250 milliárd
nyugdíjas arisztokraták, kamu segyélyesek, 200 milliárd

Igazad van, nem ezeket a pénzeket kell visszavenni, hanem tőlünk kell ellopni.
@kovi1970: De a belső adósságot csökkenti, ugyanis eccerűen tűzre dobják az állami ígérvényeket miután kizsarolták a néptől és már nem is akkora az adósság... CSeles, mi?:)))
@NewWay: rosszul számolsz és még rosszabbul következtetsz!
Pl. engem érdekel, de én sem mentem tüntetni, mert pl. nem pesten, hanem annál jóval messzebb lakom.
Majd ha itt is szerveznek tüntetést, na ide elmegyek!
@Kalmár:
"A tüntetésből látszott, hogy szerencsére csak pár százan vannak ilyenek..."

Neked is mondom, hogy megértsd!
Semmit sem jelent, hányan voltak tüntetni Bp-en!!!!!
Szerinted mind a 3 milla magánnyugdíjas Pöstön él?
Hát nem!
@Battlestar Galactica: egyetértek!
(A nicknevünk alapján ez nem is lehet másképp! :DDDDDD )
@Fabius:

Nos hogy tisztázzuk mi nem igaz:
1. Amikor bevezették az mnyp-akat, növelték-e a nyugdíjjárulékot az átterelt pénznek megfelelő %ponttal?
2. Kevesebb lett-e a bevezetéskor az eltartandó nyugdíjas?
3. Csökkent-e a kifizetendő nyugdíjak összege?
4. Ha az elöző 3 kérdésre a válaszod nem (mert más nem lehet), úgy a kieső pénzt pótolta-e a belépő mnyp?

5. Mivel már 3+1 nem válasznál tartasz, jön a legnehezebb, amire nem lesz elég egy igen-nem:
Ha nem csökkent a kifizetés, de a befizetések 1/4-ét elvonták arról, akkor honnan van arra fedezet?

Ha túl bonyolult, próbálok erre is választ adni: nyuszika tojta a bokorba, a semmiből manifesztálódott, vagy esetleg átcsoportosították máshonnan? S ha átcsoportosították, akkor az egy pénztermő fa gyümölcse volt, vagy adóbevétel, amit - mivel nyugdíjárulékra, mint írtad külön szednek pénzt - egyéb közfeladatokra szednek be?
(Csak hogy ne az mondd, hogy én mindenre "nem"-et akarok kicsikarni, itt van hozzá két "igen" is!;))
Tudod egyre inkább az az érzésem, hogy Orbán egy csökönyös paraszt. Az ilyennel nem lehet tárgyalni az ilyet csak le lehet ütni.
Abból ért. Eképp kezelendő.

Amúgy remélem, most már a nyugdíjpénztárak is észhez térnek, rájönnek hogy nem kulturemberrel van dolguk. És nem beszélni meg pereskedni próbálnak hanem lépnek valami övön alulit, már csak a a tagok pénzének védelmében is. (a pénzzel kapcsolatban lépnek nem ezzel a f...al kapcsolatban)
@Zabalint:
Pontokban:
Nem mindenki a csányi holdinggal üzletel, ezen kívül még vannak más pénztárak is, ha nem hallottál volna róla.
nagyon fiatal és keveset látott lehetsz, ha nem emlékszel rá, hogy a kilencvenes években Bokros bácsiék úgy döntöttek, hogy az állami garanciát elveszik a lakáshitelek mögül, ez volt a trövényi háttér és innentől fogva éljen a szabad piaci kamat. Úgyhogy senki sem tudott perelni, akkor még nem volt divat strassburgba járni.
3. Nem figyeltél: elolvastam a szerződés, és nem szerepelt benne, hogy a hitelemet havonta megújuló hitellel fedezik a bankközi piacról, mert hogy a világ civilizáltabbb felein nem szokás 20-25 éves futamidejű, különösen jelzáloghiteleket 30-180 napos hitelekkel fedezni, ott azért minimum középtávú hitelekkel fedeznek. Ez a termék így, amit a magyar piacon árultak jelentősen eltért a klasszikus lakás-jelzáloghiteltől, csak erről elfelejtették tájékoztatni a szerződő felet. Amennyiben viszont klasszikus terméket árultak volna, amit kellett volna, hisz a szerződésben nem szerepelt, hogy itt feletébb másról van szó, a középtávú hitelszerződés miatt a kamatom nem változott volna, hisz a mögötte lévő hitel kamata sem változott volna. max néhány év múlva. maga a termék további turpisságokat is felvet, konkrétan azt, hogy maikor viszont a bank fillérekért jutott hitelhez, nekem azt is kurva drágán adta. ebben akonstrukcióban ugyanis, ad1. tájékoztatni kellett volna arról, hogy rövid távú fedezeti hitel van mögötte, rizikózom vagy sem. Eldöntöm. Ha a rizikó mellett döntök, akkor alacsonynak kellett volna lennie a kaamtnak akkor, amikor a bank fillérekért jutott hozzá és magasnak akkor, amikor drágában fedez. A bank viszont mindig drágán adta a hitelt, csak elfelejtett szólni, hogy rizikó van, vazze. A jogaimért meg a sóhivatalba mehetek, vagy ha be tudom reszkírozni egy másik kéró árát, akkor lehetek Don Quijote és mehetek szélmalomharcolni. Jogomban van, ugye hülyének lennei, érzelem alapú üzleti döntést hozni, és ha egyszer már kibaszottul átbasztak, mért kéne azt gondolnom, hogy máskor nem fognak. Fog valaki pisztolyt majd a fejükhöz, hogy ne tegyék? Konkrétan attól tartok, hogy elérkezem jól megérdemelt nyugdíjas éveimhez és lesz majd valami, amiről kiderül, hogy mégse úgy va, ahogy a világ civilizált felén megszokott és nem kapok egy büdös vasat sem. Miért kéne azt gondolnom, hogy legközelebb másképp lesz, Vagy fizessek egy komplett ügyvédi irodát, aki átnézi a magánynyugdíjpénztári szerződésem meg a mindenkori ÁÜF-et, meg az összes kibaszott mellékletet, hogy képben legyek, mi a fene van abban a cca 70-80 oldalban. A te érvelésed alapján bármikor felbukkanhat egy apró betű, oszt oda a nyugdíjam... Én ehhez kérem, bevallom töredelmesen, hülye vagyok, meg pénzem sincs arra, hogy ügyvédi irodát foglalkoztassak figyelemmel kísérendő a magánnyugdíjpénztár jogi osztályának mindenkori tevékenységét.
@konrada: Majd én válaszolok. Az átterelt pénről az állam lemondott a jövőbeni költségcsökkentése fejében. Mivel egyre több nyugdíjas lesz és egyre keveseb dolgozó, ez a költségcsökkentés nagyobb arányú, mint amennyi pénzt most elterelt. Ergo jól járt volna mindenki.
Ha ekkora a kiesés. Mi a bánatos @&˘+"!-ért kellett adót csökkenteni? Miért mondott le az állam a jövedéki adó egy részéről? Miért küldjük el időnek előtte a nőket nyugdíjba? Miért nem veszzük vissza az elherdált milliárdokat?

Na én meg erre kérek válaszokat.
@Zabalint:
Igen, tartani fogok attól a rendelőintézetnek a gégészétől, amelynek a tulajdonosai ugyanazok, mint a fogorvosnak, és a rendelőintézettől is tartani fogok, ha más rendelőintézetekkel bármikor összfognak azért, hogy megtűrjék, sőt pártolják azt a fogorvost, aki tönkretette a fogam. Nyilván más lenne a helyzet, ha ez a közösség kivetné magából azokat, akik rosszul bánnak a beteggel és trehányul végzik a munkájukat, akkor hinnék benük, mert látnám, hogy a részvényesek és a saját bónuszuk mellett legalább egy picit is számít az ügyfél, legalább üzleti érdekből, hogy ne legyen teljesen apatikus akkor, amikor fel akarják számolni a magánnyugdíjpénzári szférát. egyébként anno volt életbiztosításom, nem akarom mondani mennyi fabatkát ért a futamidő végén, a kifizetéskor a befizetett összeg, meg mikor mondta le anyám a drága lakásbiztosítását, amikor a 4 káreseményre mondta mindkét biztosító azt, hogy erre sajnos nem fizet. Erre anyám azt mondta, betesz a biztosításra fizetett pénzt a bankba, és ha legközelebb károm lesz, majd kifizetem saját magam, mint eddig is a lekötött betét kamatából.
@eztígyhogy: A pénzügyi szféra az ugye szerinted is egy ilyen arctalan, alaktalan, egynemű massza, aminek van egy agyközpontja és hosszú csápjai, amik mindenhova elérnek? Ha az amorf "formáját" muszáj lenne valamihez hasonlítanunk, akkor például a zsidók vagy a cigányok juthatnak eszünkbe, nemde?
@eztígyhogy: Te nagyon paranoiás vagy. Szar lehet így élni. :P
@konrada:

No, akkor csak hogy tisztázzuk:

12 éve is látható volt, hogy a demográfiai folyamatok miatt a nyugdíjrendszer hosszútávon fenntarthatatlan. Ezért alakultak a jövőbeni öngondoskodást lehetővé tevő manyupok.

Igen, a mindenkori állam úgy gondolta - 98-02 között a jelenlegi kormányzat is - hogy az államnak jobban megéri az öngondoskodást segíteni, mert ha működni kezd az öngondoskodó rendszer, akkor visszatérül kamatostól a befektetése. Mellesleg ezt sem a saját pénzéből finanszírozta, hanem a mi adónkból.

Csak úgy kérdezem: a demográfiai folyamatok megváltoztak azóta? A Ratkó korszak gyermekei most fognak még nagyobb terhet nyújtani a nyugdíjkasszának?

Egyébként pedig aki valamit is ért a jelenlegi kormány gazdaságpolitikájából az látja, hogy a manyup pénzekből az egykulcsos adó miatt kieső bevételeket akarják kipótolni. Én pedig erre nem adom oda a megtakarításaimat akkor sem, ha engem speciel jelentős adómegtakarítás ér az egykulcsos miatt. Mert a jelenlegi helyzetben nem a hozzám hasonló jövedelmi viszonyok között élőket kell megsegíteni.
@eztígyhogy:
"Nem mindenki a csányi holdinggal üzletel, ezen kívül még vannak más pénztárak is, ha nem hallottál volna róla."

De te azt a pénztárat választhattad, amelyiket akartad.

"Vagy fizessek egy komplett ügyvédi irodát, aki átnézi a magánynyugdíjpénztári szerződésem meg a mindenkori ÁÜF-et, meg az összes kibaszott mellékletet, hogy képben legyek, mi a fene van abban a cca 70-80 oldalban. A te érvelésed alapján bármikor felbukkanhat egy apró betű, oszt oda a nyugdíjam... Én ehhez kérem, bevallom töredelmesen, hülye vagyok, meg pénzem sincs arra, hogy ügyvédi irodát foglalkoztassak figyelemmel kísérendő a magánnyugdíjpénztár jogi osztályának mindenkori tevékenységét. "

Valószínűleg ha akkor hajlandó vagy legalább átfutni a hitelszerződés sokoldalas szövegét, akkor szembetűnt volna, hogy milyen hitelről van szó. Én se vagyok pénzügyi szakember, de ha saját dolgomról van szó, akkor átnézem a dolgokat.

Az meg hogy összeveted a felelőtlenül felvett hiteled ügyét a MNYP-akkal, amelyeknek szigorú szabályoknak kell megfelelnie, nevetséges. Egyébként magad is beismered, hogy semmi rálátásod a pénzügyekre, de azért osztod az észt, hogy minden amit a pénzügyi szféra csinál az ördögtől való.
@whale:
Gondolom az lehetek az oka, ami miatt az ő lakáshiteleük nem emelkedett, ami miatt nem fizetnek számlavezetési díjat, ami miatt hírből sem ismerik az egyoldalú szerződésmódosítás fogalmát. Ha majd ilyen lesz nálunk is apénzügyi szabályozás, akkor "elhiszem", hogy német eus polgártársainkhoz hasonlóan negyedannyi fizetésünk után, ha nem is a Kanári-szigetekre, de egy szobakonyha garzonra tán telik a nyugdíjból. csak azok a fránya apróbetűk ne lennének, egész délelőtt azt bizonygatja mindenki, hogy hülye vagyok a szerződésekhez, meg az apróbetűkhöz, akkor most mit csináljak, doktoráljak pénzügyjogból, hogy biztos legyen nyugdíjam. Mert úgy alapból egy pénzügyi tanácsadóban nem bízhatok, 70-80 oldal szerződést jogászilag értelmezni nem tudok, a 15 nappal korábban ügyfélszolgálati irodában kifüggeszett áüfeket is olyan nehéz nyomon követni. Mi lesz, ha kitalálják, hogy válság van, és csak fele nyugdíjat kapok. Hová megyek panaszra, oda, ahová a lakáshitelemmmel? Ezt hívják hitelvesztésnek... Oda a bizodalmam, ennyi. És vagyunk egy páran, azok közül, akiknek a lakáshitele miatt oda a teljes fiatalkoruk, egzisztenciájuk, jövőjük. Miután lehülyéztek minket, piszkos minimálbéren bejelntett, akmus hitelfeleveők vagyunk, nem tudom miért lenne probléma, ha az az évi több mint 5 millás jövedelmem után az aállamhoz megy a befizetés. Ja, hogy csak akkor vagyok fontos ügyfél, amikor a befizetéseimről van szó, lakáshitelesként meg kössem fel magam. Ez a kettős mérce sem veszi ki jól magát nálam, valahogy ez is azt az érzést kelti a buta fejemben, hogy egy kihasználható tárgy vagyok, aki csak addig fontos, amíg van mit kicsavarni belőle, egyébként meg kuka.
@kubatov_kommunista:

A csökönyös jó szó. Így ragaszkodnak a tévedhetetlenség látszatához. Pedig néha az erőltetés és előre menekülés helyett egyszerűbb volna azt mondani: bocs, tévedtünk.

Ha az egykulcsost nem erőltetik az "egyszeri és nagyarányú" igazolására, akkor most nem itt tartanánk. De az államháztartáson saját maguk által ütött lyukat valamivel be kell tömni, bármi áron.

Kár, hogy ezért az Alkotmánybíróság, a Költségvetési Tanács, és a saját hitelességük sem bizonyul túl nagy árnak.
@eztígyhogy:
Te nem érted valaminek a működését, ezért inkább alkotsz magadnak egy összeesküvés elméletet, hogy a sok gonosz pénzember összefogott ellened, hogy kitoljanak veled...

Mellesleg a unit-linked biztosításokról is először tájékozódni kellett volna, mielőtt megkötöd, nem pedig gondolkodás nélkül hinni egy ügynöknek...
tök mindegy hányan voltak, ezt csak a kocka-jobbos aggyal gondolkodni bíró kocka-jobbosok méricskélik.

én pl. soha semmilyen tüntetésre, felvonulásra nem mentem el, és hacsak nem törlik el a választásokat, nem is fogok (ha eltörlik, molotov-koktéllal megyek).

azért nem megyek, mert nem látom értelmét. felvonulok és akkor mi van? nincs semmi. el lehet érni valamit? nem. oké, nyomásgyakorlásnak biztos jó, de a politikusok láthatóan nagyon jól bírják a nyomást, és nekem ez egyszerűen nagyon nem éri meg, van jobb dolgom is.

szerintem rengeteg normális ember így gondolkodik, max a politikailag nagyon aktívak mennek mozgolódni.

a jobberek nemcsak vonultak, de háborús frontot is csináltak pár alkalommal budapestből és abból se lett semmi, kivéve, hogy a sötét hülyék bemagyarázták maguknak hogy ők hősök/mártírok.

észre kéne már venni, hogy ez a "vonuljunk együtt, de jó sokan" -mentalitás főleg a jobbosoknak fontos. gondolom önbizalmat merítenek abból, ha soknak látják, láttatják magukat (kétmillió :)) meg a csordaszellem és tömeg(ön)hipnózis hatását se becsüljük le.

hát vonuljon tőlem bárki, én nem megyek és az ismerőseim se mennének soha. majd ha lesz választás, elmegyek, pont.
@Dr. No:
nme tudhatod, nem vagyok-e zsidó, úgyhogy legyél szíves az ilyen jellegű kommentekkel bizonyos csoportokhoz tartozó embereket nem minősíteni.
A Bankszövetségbe még véletlenül sem ugyanaz a nem tudom hány ember jár, véletlenül sem. Gondoskodván arról, hogy a pénzügyi szféra továbbra is alaktalan, gomolygó massza maradjon, teljesen athéni demokratikus módon működtetve, ezért csewrépszavazsással döntik el abank dolgozói közül, hogy aktuál melyik pénztáros vagy könyvelő jelenjen meg a szövetség aktuális megbeszélésén. Egyébként meg ez az alaktalan amssza sosem találkozik, így pusztán a véletlen műve, hogy közös levelet írtak a bankok az Európai Központi Banknak. nyilván ez egy komplett sience fiction vagy orvosi nevén paranoia, aki ilyet lát, hall, tapasztal mindenképpen pszichés, a nem létező OPNI-ban lenne a helye. Az is fikció, paranoia, hogy míg a betéti kamatok látványosan csökkentek, követve a piaci viszonyok mindenkori változásait, addig a hitelkamatok valahogy sose csökkennek. nyilván ez is sience fiction. meg az is, hogy a legtöbb bank anyájának van egy leányka magánnyugdíjpénztára, szóval ők voltaképp testvérek valának. nyilván ez is paranoia. Ahogy az is, hogy magánnyugdíjpénztási tagságot a futamidő alatt egyszer lehet kisebb veszteség megúszásával váltani, a többi elég kemény forintokba kerül a magánnyugdíjpénztár-szédelgő tagocskának.
@eztígyhogy:
Ha tudod hogy fingod nincsen a pénzügyekről, akkor miért nem kérdezed meg egy hozzáértő ismerősödet róla? Az alap dolgokhoz egyébként sem kell mély ismeret vagy kiemelkedő érdeklődés, intelligencia.
@ZX:
Szar is, mert kurva sokba került...:D
@eztígyhogy:
Te mondod, hogy nem értesz hozzá, aztán itt meg írod az összeesküvés elméleteket a gonosz bankárokról.
@ZX:
Az állam az én zsebemre ne mondjon le. Főleg ne azzal, hogy majd jó magas adómból kifizetem azt is, meg a magas adók miatti versenyhátrány miatti lassabb fejlődést is.

Hülye ember az, aki akkor, mikor érzi hogy nem jön ki a pénzéből, annak egy részét beteszi bankba kamatra és kölcsönt vesz fel rá, hogy majd a betét lejártakor milyen jó lesz neki, mert a kölcsönt meg tudja majd adni.;))
@Caprica99: Már én is néztem a nickeket! :)

Akkor üssük a cylonokat!
Egyébként meg tény, hogy a bankok profitorientáltak. De senkinek sem kötelező hitelt felvennie, vagy betétet kötnie, de ha mégis, akkor nem árt tájékozódni alaposan előtte. A MNYP-ak tökét pedig az államnak kellene szorítania, és nem pedig felszámolnia, ha szerinte nem működik jól(egyébként nem ez volt az ok).
@Zabalint:
Szóval, mindekor állítsak magam mellé egy ismerőst, hogy képben legyen a magánnyugdíjpénztárok aktuális apróbetűivel kapcsolatosan. Sajnos én nem vagyok olyan okos, mint te, egyszerűen szoktam üzletelni, a szerződés elfér egy oldalon, betartuk, oszt mindketten jól járunk. ha meg nem, akkor a bíróság elolvassa a sajtcetlit, oszt rövid úton ítéletet mond, nem kell a fél ügyvédi kamara a szerződés értelmezéséhez. Sacperkábé ez az gentelemens business, ha ez nem így működik, akkor mi ért is kéne bíznom? Ha jól értem, te most azt javaslod, hogy üzelteljek azokkal, akik átvágták, ha magam nem boldogulok, mert hülye vagyok, akkor kérjem egy barátom segítségét? Ühm. Normálisan egy lakáshitel is alap dolog, rdekes német barátainknak semmi bajuk vele. nekem meg pontaz, hogy ebben az országban még egy sima lkáashitelhez is minimum egy ügyvéd kellett volna, de azt sem tudta volna kiolvasni a szerződésből azt, amit a bank nem írt bele. Még akkor sem, ha nagyon okos.
@eztígyhogy: Nem olvastam végig amiket írtál, de amit olvastam meg amit mások írtak, nekem úgy tűnt, hogy amiatt buktál sok pénzt, mert nem olvastad el a szerződést, vagy nem figyeltél oda, vagy mittudomén.
Nekem is van frankhitelem, mégsem mentem csődbe.
1. elolvastam az utolsó betűig a szerződést, leszartam, hogy emiatt 1,5 órát ültünk ott.
2. már legalább 2-3 millát buktam az árfolyamokon, de úgy vettem fel a hitelt, hogy tudom folyamatosan fizetni. Mellesleg volt olyan időszak, amikor 3-an havi 135.000 forintból éltünk, szar időszak volt, de átvészeltük. Mégsem maradtam el törklesztőrészlettel, mert előre gondolkodtam. Sajnos nem tanítanak pénzügyeket az embereknek, pedig szükség lenne rá, akkor nem lenne 900.000 hitelkárosult.
@Fabius: Jól értem, hogy mivel világosan látszott, hogy alig bírjuk fizetni a nyugdíjakat, ezért kitalálták, hogy még kevesebb járulékot fizessünk be, a többit pedig tegyük be egy MNYP-ba?
Aha.
Nem érzel valahol egy kis csapdát a fentarthatóság eme zseniális módjában?
Ha az önkéntes pénztári befizetéseket támogatták volna valahogy, azt érteném.
Ez összecsukja az egész nyugdíjpaklit.
Pláne, hogy az Eu nem engedi hiányból kivenni ezt a tételt.
Sajnos mivel 7 éve eljárás alatt állunk a magas hiány miatt, nincs több türelem.
A mostani EU döntés az elszámolhatóságról sajnos nekünk nem nyújt segítséget, azt csak 60% -os hiány alatt engedi. Mi pedig, mint tudjuk, a 80%-ot verjük.
Megmondaná valaki végre, mi a fenéből fizessünk nyugdíjat a kieső pénzek és a demográfia ilyen alakulása mellett?
Vegyünk fel esetleg hitelt?
Emeljünk adót?
Mindezt kimeríteték Fletóék eredménytelenül.
Csökkentsünk nyugdíjat esetleg??
Megtelik a hajléktalan szálló hamar.
@Zabalint:
Én csak annyit írtam, ha egy alap lakáshitellel is tönkre tudják vágni a teljes egzisztenciámat, és még a jövőmet is, amire tanult kollégák válasza az, hogy senki sem fogott pisztolyt a fejedhez, hogy aláírd, akkor miért gondoljam azt, hogy a magánnyugdíjpénztári szerződésben nincs semmi, ami esetleg nem vágja haza a nyugdíjamat. Ez is alap, az is alap. És ha bankok tökét nem lehetett már két éve jól megszorongatni, hogy ne taszítsa emberek százezreit teljes nyomorbaa kamatpolitikájával, akkor miből gondoljam azt, hogy majd a magánnyugdíjpénztárakét képes lesz? Ja, ahogy a bankok a bankadóra válaszul díjakat emeltek, majd a nyugdíjpénztárak is jól megemelika díjaikat, oszt nyugdíj semmi.
@Zabalint:
Fiatal lehetsz mert akorr tudnád hogy a régi 90 elötti lakáshitelek fix 3% kamaton futottak.
ezt emelték meg annó úgy hogy az 1500ft törlesztőm 32000ft lett volna, ha nem fizetem ki egy összegben a felét. Na azóta nem tudtam félrerakni.
A témához a 300ft-os vizitdíjér hogy tiltakoztak az zemberek, ezek a tetük egy kicsit többet nyúlnak le. Mondom ezt ugy hogy igazán nekem mindegy, a gondom az hogy nem hagyták meg a választási lehetőséget.
Undorító ahogy a dolgokat csinálják, a válság adók nem kicsi áremelést generáltak,és közben megy a duma hogy ök nem szoritanak meg.
És igen én is a hülyék közé tartozom akik chf be vettek fel hitelt, de nehogy már ez legyen az oka az árfolyamnak, Amikor átvették a hatalmat 192ft-volt most 214. És ezt nehogy már ne a Szijártó-Kosa-Orbán, na meg a Matolcsinénak köszönhetjük.
@eztígyhogy:
A kötelező MNYP-akat legfeljebb egymással tudtad hasonlítani, illetve a különböző portfoliókat egymással. De semmi alapja nincs annak a feltételezésednek, hogy ha nyugdíjba vonulsz, nem fizetnek, hiszen mint mondtam szigorú szabályokhoz van kötve a pénztárak működése, illetve ezeket még szigorítani kellett volna. Az államtól viszont a demográfiai helyzet miatt aprópénzt fogsz kapni. Az égvilágon semmi összefüggés nincsen aközött, hogy te nem tájékozódtál hitelfelvétel előtt, és hogy a MNYP-ak mennyire megbízhatóak.
@ZX:
és ha majd ugyanígy buksz a nyugdíj kifizetéseden, akkor vállon veregeted magad, hogy előre látó voltam, mert 100 dolcsi a nyugdíjam, de 30 éve spájzolom a zsákos rizst.
Orbán DIKTATÚRA VAN és kész! Vagy ELMEGYÜNK innen (már az országból) vagy KIMEGYÜNK az utcára (az IGAZI 2/3-ad) és VISSZAVESZ az arcából a főnök. Hogy lássa, MI TÖBBEN VAGYUNK...
van-e legalább egy fideszes, aki végre válaszol nekem erre a kérdésre?

tehát a helyzet: akkora baj van, meg válság, hogy jövőre még adócsökkentés is lesz (csak a tehetősöknek, a kisebb keresetűeknek közvetett adóemelés). A tehetősöket még tehetősebbé tévő új adórendszer miatt kiesik a 2011-es költségvetésből 500 milliárd ft. Ezt a lyukat pótolják ki az elrabolt nyugdíjkasszával, ami pár évig ki is tömi a lyukat.

A kérdésem tehát az, hogy nem zavarja-e a drága fideszeseket, hogy az adócsökkentés fedezetét lopják el épp? Hogy minden más hazugság?
@konrada: Te nagyon nem érted a dolgot azt látom. De az is elkerülte a figyelmed, hogy a rendszerrel mindenki jól járt volna, állam bácsi és te is. De hála a Kedves Vezérnek, megint jól megszívjuk. Ellenben a lengyelek elérték amit akartak. Ennyit a töketlen kormányunkról.
@ZX: "Korrupció, 2000 milliárd
kamu rokik, 250 milliárd
nyugdíjas arisztokraták, kamu segyélyesek, 200 milliárd"

A világbékét kihagytad. Ilyen kamu matekkal szeretnéd lerázni magadról a mai nyugdíjasok felé fennáló kötelességünket??
Kormánytól függetlenül vannak és lesznek korrupt kivitelezők, politikusok és önkormányzati funkcik. Majd parancsra befejezik?
Ne légy dedós.
A többi tétel smafu.
1200 milliárd csak az éves kamat!
@eztígyhogy:
"És ha bankok tökét nem lehetett már két éve jól megszorongatni, hogy ne taszítsa emberek százezreit teljes nyomorbaa kamatpolitikájával, akkor miből gondoljam azt, hogy majd a magánnyugdíjpénztárakét képes lesz?"

Nem a bankok taszították nyomorba emberek százezreit, ez totál önkéntes dolog volt. A magánnyugdíjpénztárak tökét pedig meg tudja szorongatni az állam, lásd most majdnem teljesen fel is számolja, a maradék tagokra vonatkozólag pedig szigorodnak a feltételek, pl. csökken a maximális költség.

"Fiatal lehetsz mert akorr tudnád hogy a régi 90 elötti lakáshitelek fix 3% kamaton futottak."

Ja, hogy a szocializmust szeretnéd vissza, azért szavaztál Orbánra. Na, akkor téged nem vert át...
@Fabius:
Hát te nem adod erre az adódat, én meg nem akarom a te magánnyugdíjkasszádra átutalt pénz helyett adni az enyémet.

De én már megírtam a megoldást feljebb: meg kell győzni a tüntestésen részt vevő nyugdíjasokat, hogy elégedjenek meg 75% nyugdíjjal és mindkettőnknek igaza lesz. ;))

(Egyébként meg: utána számoltál te, hogy ez 8 % mire elég, ha 13 év alatt a reálhozam 1!%??
75 %-ot így is, úgy is az államtól kapnád meg, így ha figyelembe vesszük azt, hogy az általad mnyp-ba befizetett pénz kiváltására éves szinten 5-6% kamattal felvett kölcsön is terhelni fogja a jövőt, az nem biztos hogy azt jelenti, milyen qrva jól jársz.
S még egy adalék: az állami nyugdíjban megjelent eddig is és meg is fog jelenni az infláció+gazdasági fejlődés is indexálásként.
Ezt ellenőrízheted az öregségi átlagnyugdíjak összegében, mely most 2,5x több, mint 10 éve. Ezzel szemben ha csak az inflációt+hozamot kapnák, úgy 1,7x-ese lenne, ha fizetne az mnyp, azaz a gazdasági fejlődés kimaradt volna.

Szóval nem lehet egyszerre szűznek maradni, meg kurvának lenni is.)
@Zabalint:
Ha az állam nem garantálja a magánnyugdíj megtakarításaimat és a pénztár esetleg csődbe megy, akkor semmit sem fogok kapni, aprópénzt sem. Ha két év múlva újabb válság lesz, olyan mint a 2008-2009-es, akkor a befizetéseim ismét csökkennek, esetleg újra tőkét vesztek. Az utóbbi 10 évben 3 nagy világválság volt, mindegyik mélyebb az előzőnél, és egyikből sem sikerült kilábalni igazán.
@Kalmár: "Majd parancsra befejezik?" nem barátom, hanem olyan törvényi szabályozás kell és emellé hatékony ellenőrzési rendszer ami gátat szab a korrupciónak. Csak ugye ez senkinek sem érdeke.
450 mrd Ft az smafu? Ez majdnem a tervezett teljes hiány.
@Zabalint:

Ha szocializmust szerettem volna, akkor nem az MSZP-re kellett volna szavaznom? Segíts ki, összezavarodtam.
@eztígyhogy: "Azt meg úgy elárulom neked, hogy a szüleim forintban vették fel anno a hiteleüket és egyoldalú szerződésmódosítással úgy felemélték az államig garantált 3%-os kamatról 30%-ra, hogy pislogni sem tudtak a meglepetéstől."

Elfelejtetted megemlíteni, hogy volt egy olyan opció, hogy ha valaki a tartozása felét kifizeti kp-ben, a másik felét elengedi az OTP- mivel akkor még csak az az egy bank volt, amelyik lakossági hitelezéssel foglalkozott. '91-92-ben volt.
@Kalmár:

Azt jól érted, hogy akkor felismerték: a rendszer nem fogja tudni fenntartani önmagát. Ergo: kellett egy alap, ahová "hosszútávú befektetésként" lehetett gyűjteni a pénztártagok befizetéseinek egy részét, ami nem kizárólag nekik, hanem az államnak is kamatozott. Bizony, ugyanis egyrészt a kötelezően előírt állampapír befektetéseken keresztül az államnál volt ez a pénz, másrészt a pénztárak reálhozamai is azt a megtakarítást növelték, amit nekem nem kell az államnak kifizetnie nyugdíj formájában.

A kutya most ott van elásva, hogy az EU nem számítja be a hiányba ezt az összeget. Úgy pláne, ha összeveszünk velük gazdasági szabadságharc címén. A lengyelek nem tették, nekik sikerült is tárgyalásos konszenzust elérniük. Esetleg ezt át lehetett volna látni a gazdasági kormányzatnak.

Igen, megmondom azt is miből fizessük a nyugdíjat: amiből eddig, a progresszív, sávos adózás most kieső bevételeiből. Mert annak semmi értelme, a gazdaság nem ettől fog fölpörögni. A tehetős réteg nem fogja a zsebében maradt pénzt fogyasztás formájában visszaforgatni a gazdaságba. Ugyanis nekik eddig is megvolt mindenük.
Orwell: 1984

nagyon idevág, nagyon visznek minket abba az irányba!!!!
Marhavagonban érzem magam és robogunk....
@kisa:
Ez pont olyan opció volt, amit az átalagos jövedelemből élők meg tudtak engedni maguknak, kb olyan mint az ingyenes előtörlesztés díjának elengedése a lakáshitelüket kifizetőknél jelenleg.
@ZX:
Nézd, neked sokkal könnyebb a helyzeted ebben a vitában, mert indulatiként nem kell érvelned, tényt közölnöd, és emiatt ezekre válaszolnod.

Szépen vezesd le, miért jár jól az állam azzal, ha évente 3-400 milliárd forinttal kevesebb bevétele van évtizedeken keresztül, miközben a kötelezettség az övé marad.

S ne gyere azzal, hogy majd 20-30 év múlva.., mert azzal csak azt bizonyítod, milyen gyerek vagy és gőzöd nincs, mi volt itt 20-30 éve, meg azelőtt 20-30 éve és azelőtt 20-30 éve.
Annyit elárulok, akármelyik időszakot is veszed, ha most, vagy akkor és akkor abból a pénzből kéne megélned, mit azokban az időszakokban kerestél volna meg, úgy még hidegvízre se lett volna elég, mert annál még a vízszámla is magasabb.;))
@eztígyhogy: Az állam a nyugdíjadat sem garantálja. Erre mérget vehetsz. Selmeczi is megmondta. Mindenkinek külön számla, de követelést nem von maga után, csak tájékoztató jellegű. Ennyita garanciáról.
@kisa:
Ez pont olyan opció volt, mint most az előtörlesztés díjának elengedése a devizahitelüket kifizetőknél.
@konrada:

Te még mindig benézel, vagy nem értesz valamit:

Én pont arról beszélek, hogy az adómat szívesen adnám, az eddigi sávos, progresszív rendszerben. Viszont a manyup megtakarításomat nem adom.
@Fabius:
Hát most az így keletkezett megtakarításaidat beteheted önkéntesbe és úgy "biztosan" pénzednél maradsz!;))
@eztígyhogy: Azt vágod, hogy a pénzügyi szféra csak alkalmazkodik az árfolyamhoz, ami neked meghatározza a törlesztőrészletedet?
Az árfolyamot pedig a külföldi és a hazai gazdasági viszonyok, termelési mutatók, tehát nagyrészt a kormányok teljesítménye közötti különbség adja?
Tetszettek volna Bokrosra szavazni, befogni a sok ingyenélő száját itthon, aztán rögtön máshogy nézne ki a CHF alapú törlesztő.
De hát nekünk nyugdíjemelés, meg családi adókedvezmény meg ingyenes szociális ellátások kellettek. (Nekem nem.)
Úgyhogy annak, aki ezek után még stabil költségvetést is szeretne, annak kuss. Majd 4 év múlva használja az eszét is, nem csak a "hallgass a szívedre" lesz.
@konrada: "S ne gyere azzal, hogy majd 20-30 év múlva.., mert azzal csak azt bizonyítod, milyen gyerek vagy és gőzöd nincs, mi volt itt 20-30 éve, meg azelőtt 20-30 éve és azelőtt 20-30 éve."

Pontosan tudom mi volt itt 20-30 éve. De te úgy látszik nem tudod. Mert most ugyanaz törénik. Csak bízom benne nem lesz hosszú életű, és 20-30 év múlva sehol nemlesz ez a tetű banda. Jah és pont te mondod, hogy változik a világ. Akkor miért is nem maradsz manyup tag?

"Szépen vezesd le, miért jár jól az állam azzal, ha évente 3-400 milliárd forinttal kevesebb bevétele van évtizedeken keresztül, miközben a kötelezettség az övé marad."

Azért, mert párr éven belül nyugdíjba mennek a Ratkó gyerekek. Aztán az ő gyerekeik, és 1 aktívra 4-5 inaktív jut. A szád akor majd járni fog, de nyugdíj az nem. Nem kevés tehertől szabadult volna mega kormány, ha csak a nyugdíjak 70%-át kell kifizetnie. Mellesleg OV mondta, hogy a jelenlegi rendszer vagy 30 évig fenntartható.
Ha majd tudsz értelmesen érvelni a vagdalkozásaid helyett akkor szólj.
@Kalmár: "Pláne, hogy az Eu nem engedi hiányból kivenni ezt a tételt."

ahogyan most a lengyeleknél?
@NewWay: 600 embert érdekel? Nem, ennyi ment el. Majd meglátjuk jövő év elején, 600-an állnak-e sorokban.
Én idáig megkérdeztem kb. egy tucat embert a környezetemben, eltérő korok, anyagi helyzet; egy közös vonás: piacon lévő cégeknél dolgoznak, tehát nem eltartottak és nem állami alkalmazottak.
Ebből 1, azaz egy mondta, hogy visszamenne államiban, hiszen neki megígérték, hogy ott jobb lesz.
Ez meg az én (nem rep.) statisztikám.
@eztígyhogy: Nem tudom, mennyien éltek ezzel a lehetőséggel, én mindenesetre akkor másfél órát álltam sorba a Kálvária téri fiók előtt, hogy bejussak.
@EG0:
Akkor immáron neked is elmondom harmadszor, hogy a törlesztőrészletem alapból az 52%-os chf kamatemelés miatt növekedett. Az árfolyamemelkedés erre a 152%-osra emelt törlesztőrészletre jön.
Bokros úr áldásos tevékenysége után maradt 1 millió munkátlan ember, akiket máig sem sikerült visszavezetni a munka világába. Egy részük rokkantnyugdíjas, más részük nyugdíjas, harmadrészük segélyen él. Az aktuális gazdasági csoda után ennek költsége pedig még évtizedekig terheli a költségvetést, maga után termelve még a segélyen élők mélyszegénységben született utódainak társadalmi integrációjának további költségét.
@Fabius: "Bizony, ugyanis egyrészt a kötelezően előírt állampapír befektetéseken keresztül az államnál volt ez a pénz"

Csak éppen valaki kezelési költséget számlázott rá!
Segíts miért jó, ha az államnak adott pénzt előbb odaadjuk egy brókernek aki odadja kamatra az államnak???

"a pénztárak reálhozamai is azt a megtakarítást növelték, amit nekem nem kell az államnak kifizetnie nyugdíj formájában"

A baj szerintem pont ott van, hogy neked majd 20 év múlva kell kevesebb nyugdíjat adni!
A mostasniaknak oda kell adni a 100%-ot miközben te nem fizeted be, hanem megtartod magadnak egy részét. Erre MOST nincs lehetőség, csórik vagyunk.

Az EU mesét el lehet felejteni annyiszor átvertük őket, hogy semmit nem engednek nekünk már. Kár Orbánra kenni, rossz mese.
A Metró miatt is milliárdokat vettek vissza mert hazudoztunk. Az M43 miatt dettó és most a vasút beruházás is 10milliárdba kerül.
Nem hisz senki nekünk Fletó és a trükkök százai miatt.
Nem beszélve arról, hogy amíg 80% az adósságunk addig ez esélytelen.

Az adócsökkentés hatását jól lehúzod. A fogyasztás gerincét éppen a támogatott réteg adja.
Nem a "tehetősek" akiknek mindenük megvan.
Már átlagkeresetnél 2 gyerekkel van + jövedelem.
Ez meg fog látszani a fogyasztáson, az segíti a KKV szektort.
Szóval nem értünk egyet semmiben.
Majd kiderül.
ha viktor tányleg ír anyámnak egy levelet, én is írni fogok az övének.
@eztígyhogy: Elolvasgattam a hozzászólásaidat, és arra jutottam, hogy neked az állami rendszer való. Úgyse lehet meggyőzni arról, hogy a profitban érdekeltté tett MNYP-ak jobban bánnak a pénzeddel, mint az (inaktív) szavazók maximalizálásában érdekelt politikai irányítású állami intézmény.
Én, és még sokan mások csak annyit kérünk, hogy hagyják meg nekünk a lehetőséget, hogy magunkról gondoskodjunk. Mi nem vagyunk elég szociálisak ahhoz, hogy együtt nyomorogjunk majd veled könyöradományokon (valószínű addigra már nem nyugdíj lesz a neve).
Ide is leírom: szeretnék olyan nyugdíjrendszert, ahol mindenki EGYFORMA összeget fizet be államnak, és EGYFORMA összeget kap majd öregkorára. E felett pedig annyit tesz félre olyan biztosításba (MNYP), amennyit tud és akar.

1 millió munkátlan ember: igen, én is kiterjeszteném a közmunka programot: senkinek nem adnék segélyt, de mindenkinek biztosítanék minimálbérért munkát és szállást.
Persze nem lehet válogatni képzettség és lakhely szerint. Ha egy bölcsésznek az ország másik végében tud az állami árokásó munkát adni, akkor választhat: kell, vagy nem kell. De segély nincs.

A rokikat meg felül kell vizsgálni, és kész.
@Kalmár: A baj az, hogy a mostaniaknak már most többet adunk oda, mint ami erre a célra befolyik. És ah ezt folytatjuk, akkor a jövőben még többet fizetünk ki, miközben még kevesebb folyik be. Ugye ezt szeretnéd?
@ZX:
Ja, hogy te itt előadod a hegyi szövegedet és ez máris biztosítja azt, hogy 20-30 éven keresztül prosperitásos, válságmentes időszak legyen.

Te egyáltalán tisztában vagy azzal, hogy mikor volt a Ratko-korszak? S azt tudod-e, hogy már a megalakulásukkor se ajánlották a 40 éven felülieknek a manyupot?
No bár látom, a számokkal hadilábon állsz, azért tán még képes vagy kiszámolni, hány Ratkó gyerek fog a manyuptól és mennyi az államitól nyugdíjat felvenni. No ha ezt ki tudod számolni és közben figyelembe veszed, hogy még az ő nyugdíjba vonulásuk után is 1-2 évtizedig a manyup nem vesz részt számot tevően a kifizetésekben, viszont az államiba fizetők száma csökken..

úgy a ma a GDP 2%-át kitevő és 3% közelébe növő mnyp miatt keletkező hiány mekkora terhet okoz, ha azt a gazdasági helyzet miatt kölcsönből kell felvenni?? Annyit megsúgok, csak a kamat több lesz évente, mint amit ma manyupokba terelnek.

Tehát nem biztos, hogy az jár jól a jövő tekintetében, aki még a meg nem született gyerekeire is kölcsönt vesz fel, hogy majd valamikor jó legyen.;)
@kisa:
A szüleim akkor fejezték be az építkezést, nem volt egy grandnyuk sem hiteltörleszteni. A teljes két fizetés elment a törlesztésre, a nagyszülők etetettek minket, míg nem csurrant cseppent valahonnan, hogy megszabaduljanak a hiteltől. Azóta a szüleimnek egy bankszámlájuk van, mert muszáj, de se hitelük, se más kapcsolatuk nincs a bankszférával. Én is ezt az utat kívánom majd követni. A bizalmat egyszer lehet eljátszani. A gyerekeimet viszont úgy tanítom, hogy ne kövessék el nagyszüleik, szüleik hülyeségét. Arra tanítom őket, hogy úgy tegyenek, mint a nagyszüleim, amíg nincs meg a rávaló, addig nem vesszük meg, bármi légyen is az, akkor sem ha nincs a fejünk felett fedél, majd lakunk kupacban. Nem kötelező elköltözni hazulról a munka után, hogy kibaszott mobilisak legyünk az álláspiacon a gatyánkat meg ráfizetni az albérletre meg a lakáshitelre. Majd dolgoznak a gyerkőcök, ha lesz mit, ha meg nem lesz munka, esznek krumplit, így se jut másra, akkor minek szakadjanak meg. Nagyapám egész életében szinte minden délután aludt ebéd után, nyáron dolgozott, télen nem annyit, volt háza meg pénze is, sose kellett kölcsönkérnie és sose volt hitele. Eddig az ő stratégiája vált be.
@ZX: Nem vagyunk barátok.
"olyan törvényi szabályozás kell és emellé hatékony ellenőrzési rendszer ami gátat szab a korrupciónak."

Értem. Meg a világbéke, nem?
Az oroszlán meg egyen répát?
Ez Utópi földjén segíthet.

Kb 10 ezer milliárd hitelt vett föl a szoclib kormány 8 év alatt. Miből fejlesztünk?
Az adósság és a hiány külön téma.
A nyugdíjrendszeren semmit sem segít 450 milliárd és a költségvetésen sem. Egyébként, ez a szám is csak egy beblöffölt szám.
@ZX: Értem. Nincs pénz nyugdíra.
És?
Ha te még kevesebbett fizetsz akkor lesz.
Gyűjts pénzt és közben ne tévesztd magad elől a célt:
ÉNÉNÉNÉNÉNÉNÉN
ENYÉMENYÉMENYÉM
Feladtam.
Igazad van.
én csak azt nem értem, ezzel az egésszel mi a tervük?

tegyük fel, mindenki átlép, meglesz 3e milliárd. ebből nem kevés elmegy majd az említett 16% miatt fellépő hiány pótlására, meg erre arra amarra. ok, 2 év múlva, amikor ez a pénz el fog fogyni mi lesz?

addigra már dübörögni fog a magyar puma vagy mi?
@az igazi Sipi:
Miért szopna mindenki? rajtam kívül 2 milliárd 999 ezer 999 fő nyugodtan választhatja a magánnyugdíjpénztárat. ugye, nem gondolod, hogy majd pont az én átállásom rengetné meg a magánnyugdíjpénztárai szférát, mer' akkor nagy a baj, és akkor neked is csak azt tudom tanácsolni, hogy gyere velem. nyilván, akinek van vagy 5% reálhozam, esze ágába sem lesz átmenni, miért is tenné. A pénztára szépen muzsikált, jó helyen volt a befizetése, helyében biztos én is maradnék. de én sajna hitetlen kutya vagyok, taigetosz pozitív, csak jót teszek a magánnyugdíjpénztári szférával, hogy nem taszítom őket korai elhalálozásom örökségi kifizetésének hatalmas költségébe. ha átmegyek még jól is járnak, én mint taigeszosz pozítív le leszek lökve a szikláról, magánnyugdíjpénztárnak meg nem is kell kifizetnie a befizetéseimet csak így a nagy hirtelenjébe az örököseimnek. Mi a baj? Mindenki jól jár, mindenki örül.:)
Most sokan nagyon okosak, hogy rossz döntés volt a MANYUP megalkotása, de jobbat még senki sem mondott azóta sem. Van egy tény, amit nehéz megcáfolni: a demográfiai adatokból az látszik, hogy a beszedő-kirovó nyugdíjrendszer a mocsárba vezet (nem omlik össze, csak egyre kevesebb bevételt kell egyre többfelé osztani). A leghatékonyabb megoldás Magyarország lélekszámának a növelése lenne (a születések számának emelése, illetve bevándorlás ösztönzése útján), mivel ez az az út, ami válságokon is hatékonyan átviszi a nyugdíjrendszert. Erről még keveset hallottunk.
Amit a szakemberek és a politikusok választottak, hogy a nyugdíjrendszert a garantáltan működőképtelen útirányból fokozatosan átirányítják egy részben öngondoskodó irányba, illetve idővel csaknem teljesen letérnek az állami nyugdíjról (csak szociális okból, minimális mértékben maradt volna). Ezt a célt már az 1. Orbán-kormány elkezdte tagadni, a MANYUP felé menő pénzek arányát a növekvő mértékről befagyasztották egy állandó (8%) értéken.
Szóval - ismétlem - mondjon valaki jobbat, mint az állami nyugdíj. Mert az garantáltan zsákutca. És minél később lépünk, annál jobban fog fájni.
@konrada: Igazad van, hiszen szerkezetváltásban sehol sem kell gondolkozni. Jó minden ahogy van, carpe diem. Eddig is megvoltunk, ezután is megleszünk. A kormányok végülis azért vannak, hogy megszedjék magukat nem azért, hogy gondolkodjanak neadjisten dolgozzanak! Hova gondolok én!
Most sokan nagyon okosak, hogy rossz döntés volt a MANYUP megalkotása, de jobbat még senki sem mondott azóta sem. Van egy tény, amit nehéz megcáfolni: a demográfiai adatokból az látszik, hogy a beszedő-kirovó nyugdíjrendszer a mocsárba vezet (nem omlik össze, csak egyre kevesebb bevételt kell egyre többfelé osztani). A leghatékonyabb megoldás Magyarország lélekszámának a növelése lenne (a születések számának emelése, illetve bevándorlás ösztönzése útján), mivel ez az az út, ami válságokon is hatékonyan átviszi a nyugdíjrendszert. Erről még keveset hallottunk.
Amit a szakemberek és a politikusok választottak, hogy a nyugdíjrendszert a garantáltan működőképtelen útirányból fokozatosan átirányítják egy részben öngondoskodó irányba, illetve idővel csaknem teljesen letérnek az állami nyugdíjról (csak szociális okból, minimális mértékben maradt volna). Ezt a célt már az 1. Orbán-kormány elkezdte tagadni, a MANYUP felé menő pénzek arányát a növekvő mértékről befagyasztották egy állandó (8%) értéken.
Szóval - ismétlem - mondjon valaki jobbat, mint az állami nyugdíj. Mert az garantáltan zsákutca. És minél később lépünk, annál jobban fog fájni.
@eztígyhogy: Vigyázz, az állam kezében pláne ott van az egyoldalú szerződésmódosítás lehetősége, a törvények, amik szabályozzák a befizetéseidet és az érte járó nyugdíjad mértékét, szintén rendszeresen változnak. (Most éppen az alkotmányig felmenőleg zajlik a szerződésmódosítás...) Ráadásul az állam nem képez tőkefedezetet a nyugdíjhoz, ezért a demográfiai helyzet romlásával egyre valószínűbb, hogy a mostani nyugdíjígéretekből igencsak visszavesz az állam, mire te élvezni kezdhetnéd a nyugdíjas éveidet.

@Humperdickk: A járulékot átnevezik, de nem adónak fogják hívni, hanem hozzájárulásnak, és jogosultságot nem fog adni.
Ez a "nem volt taggyűlés" kategórája...
@karacsi_maci: Voltaképpen igen.
Ha jól forgatják ezt a pénzt akkor beindulhat a gazdaság.
Mi más is lehetne a cél?
Eddig a folyamatosan csökkenő gazdaságból befolyó, csökkenő bevételt darabolták.
Végre valaki megpróbál egy nagyobb tortát sütni.
@eztígyhogy:
Aha, szabad választás az, hogy a MNYP-ban marad, az fizetheti a nyugdíjadót, de kapni azt nem kap utána semmit...
@Kalmár: "Értem. Meg a világbéke, nem?
Az oroszlán meg egyen répát?
Ez Utópi földjén segíthet."

Nem vagy véletlenül képviselő? Ők azok pont ilyen nagy ívben szarnak le mindent, hiszen ha törvényt hoznánaka korrupció ellen, akkor nem tudnának lopni. A korrupciót nem lehet megszűntetni, de szignifikánsan lehetne csökkenteni. Vagy szerinted minden országban ennyit lopnak?

Nézd, amikor a fizetésem majdnem fele adóba megy el. Hadd legyen már kicsit ÉnÉnÉn OK?
Majd ha megtartom a 100%-át mint egyesek, akkor majd nyomhatod ezt a szöveget nekem.
@Kalmár:

Egy frászt adja a fogyasztás gerincét a támogatott réteg :-) Ennek a gerincét pont a kiskeresetű, de megtakarításhoz jutó tömegek adnák, akik valóban tömegek, és nem egy viszonylag szűk réteg. Nincsenek túl sokan olyanok, akik 5 milla felett kerestek évente.

Én olyan üzleti modellt nem ismerek, ami a tőkekivonástól indult volna be :-)

A baj meg ott van, hogy az állami pillér nekem 20 év múlva egyáltalán nem fog tudni nyugdíjat adni. Ez 12 éve is világos volt, nem mostani felfedezés.

Szerinted meddig lehet még Fletóékra mutogatni? Egy rakás szar volt amit csináltak ez tény, de a jelen döntéseiért nehogy még mindig ők legyenek felelősek. A lengyel példa mutatja, hisztizés helyett tárgyalásos alapon el lehetett volna érni, hogy nekünk is beszámítsák a manyup pénzeket a költségvetésbe. De a kapkodás és az arrogancia mindennél előbbre való volt. Egyszerre mentünk kérni ezt a dolgot az EU-hoz, ők tárgyaltak, mi szabadságharcoltunk. Ez meg itt az eredmény.
@eztígyhogy: Vigyázz, az állam kezében pláne ott van az egyoldalú szerződésmódosítás lehetősége, a törvények, amik szabályozzák a befizetéseidet és az érte járó nyugdíjad mértékét, szintén rendszeresen változnak. (Most éppen az alkotmányig felmenőleg zajlik a szerződésmódosítás...) Ráadásul az állam nem képez tőkefedezetet a nyugdíjhoz, ezért a demográfiai helyzet romlásával egyre valószínűbb, hogy a mostani nyugdíjígéretekből igencsak visszavesz az állam, mire te élvezni kezdhetnéd a nyugdíjas éveidet.

@Humperdickk: A járulékot átnevezik, de nem adónak fogják hívni, hanem hozzájárulásnak, és jogosultságot nem fog adni.
Ez a "nem volt taggyűlés" kategórája...
@Zabalint: "Nem értem az egészet, én simán több napot el tudok tölteni most pl. azzal hogy melyik belépő kategóriás kompakt digitális fényképezőgépet vegyem meg"

TE VAGY AZ ÉN EMBEREM!!!
Végre egy hasonszoru egyed, megmondalak a feleségemnek, hogy nem csak én vagyok "ilyen" :)))

ON:
Egy dologra senki sem adott még választ: Mi van akkor, ha bentmaradva a manyup-ban, de egyre-másra tönkremennek a pénztárak és a végére már csak egy marad. Addig lehet átlépésekkel operálni, nehogy ellopja a kormányzat a megtakarítást. De mi van akkor, amikor az utolsó pénztár is beadja a kulcsot és nem lesz hova átlépni? Ugyanis a jelenleg van valami olyasmi, hogy amennyiben a pénztárad megszunik és nem választasz magadnak idoben új pénztárt, akkor befolyik az állami rendszerbe a pénz. Namármost sorra teszik tönkre mindjárt a pénztárakat, tehát valszeg nem marad egy sem és persze önkéntesbe sem viheto át a pénz a jelen állapot szerint. Akkor mi van. MINDENFÈLEKÉPPEN ELLOPJÀK?

A válaszokat elore is köszönöm!
@EG0:
Megértelek. Én töretlenül szeretnék hinni a tisztes üzletben és a szabad választás jogában. nekem ano nem adatott meg, hogy döntsek, mert köztelező volt belépnek egy magánnyugdíjpénztárba. Választásomnál főként a tőkeerősség motivált, a hozamot csak részben mertem figyelembe venni. Igen, annyiban az állami nyugdíj való nekem, hogy én is szeretnék magam dönteni, amire nekem nem volt lehetőségem. ugyanúgy, ahogy arról is, hogy az általam befizetett adók nagy része ne IMF hitel törlesztésre menjen el. Ahogy arról is, hogy milyen második pillért válasszak a nyomorgásnyit jelentő állami nyugdíj mellé. Kössek le egy bizonyos összeget, válasszak befektetési alapot, ingatlanalapot, nyissak önkéntes magánnyugdíjpénztári számlát, Igen, én magam is a választás esélyét és az üzleti élet tisztaságát és biztonságát szeretném. Hogy egy alap termékről ne derüljenek ki le nem írt dolgok, sokadik kisbetűk, kreatív könyvelések, felügyeletlenül hagyott elszálló befeketések. ha már ez így van, akkor legyen a saját felelősségem, de ne legyen kényszer. Egyébként én az állami+önkéntes nyugdíjpénztárban hiszek. Az állami az állami, olyan amilyen, az önkéntesek meg kénytelenek jól bánni a pénzemmel, hisz nem ülhetnek a popsijukon megnyugodva, míg elszállnak az ázsiai alapok, hogy létüket az állam és törvény garantálja. Persze az önkéntes nagyobb rizikó, de saját döntés és esetleg tisztes hozam.
@eztígyhogy:
Aha, szabad választás az, hogy a MNYP-ban marad, az fizetheti a nyugdíjadót, de kapni azt nem kap utána semmit...
@kovacsguszti68:
"Az a bank hibája, hogy nem tudod, hogy a devizahitelek kockázatosabbak, mint a forinthitelek? Ja, hogy a CHF hitelnek alacsonyabb volt a kamata!"

Most is alacsonyabb a CHF kamat. Csak a magyarországi bankok az alacsony kamatot nem hárítják át, csak a kamatnövekedést...
@Fabius:
"Azt jól érted, hogy akkor felismerték: a rendszer nem fogja tudni fenntartani önmagát. Ergo: kellett egy alap, ahová "hosszútávú befektetésként" lehetett gyűjteni a pénztártagok befizetéseinek egy részét, ami nem kizárólag nekik, hanem az államnak is kamatozott. Bizony, ugyanis egyrészt a kötelezően előírt állampapír befektetéseken keresztül az államnál volt ez a pénz"

Az állami nyugdíjpénztár esetén is "az államnál lesz a pénz".

Persze ott a másik érv is, hogy lehet, hogy te most örülsz, hogy havonta 500 ezer Forint nyugdíjat gyűjtesz az MNYP-ben..

De amikor hiány lesz pékekből, és azt mondják, hogy 100 ezer Forint egy kifli, akkor abból bizony csak 5 db-ot tudsz majd venni egy hónapban.
@Avatar:
ahogy a bankomnál is ott volt...
Komolyan, anno viccesnek tartottam, hogy a nagyszüleim, nem vicc, a spájzban tartották a pénzüket, klasszikus befőttes üveg szindróma, de mindig volt pénzük és még öregkorukban is ők adtak kölcsön az egész rokonságnak.
Egyenlőre ez az egyetlen modell, amit működni láttam.
@vasgyuszi:
Szerintem éppen erre gyúr a kormány az alapvezetési költség 0.9%-ban maximalizálásával. Ez volt maximum 4,5%, de a legtöbb alapkezelőnél a költség 1,5%-2% körül volt, olyan 1,5%-os tető még bőven jó lenne, de a 0,9%-nál lehet sok pénztár azt fogja mondani, hogy ennyiért nem érdemes működnie. Amúgy szerintem igen, akkor mindenképpen az államhoz kerül. De szerintem ez még a max. 0.9% alapkezelési költséggel is irreális, hiszen ha egyetlen pénztárhoz kerül minden MNYP-i pénz, akkor arányaiban a költség is alacsonyabb, főleg hogy az önkéntessel együtt fogják feltehetőleg kezelni.
@NewWay:

Mi köze a péknek és a kiflinek az én manyupomhoz?

Mellesleg a következő 25 évben az állam által a fizetésemből elvont, de sehová be nem számító nyugdíjjárulék-adó-hozzájárulás-még változhat a neve -ből hány kiflit tudok megvenni?

Mert a fizetésem egynegyedét gyakorlatilag ellopni az rendben van, ugye?
2012. dec. 31.-ig nyugdíjba vonulók 40 év szolgálati idővel a bruttó bér 80%-ára jogosultak öregségi nyugdíjként. (kevesebb idővel arányosan kisebb %-ban)

2013. január 1-től ez 66%. A többi is arányosan csökkentve. Megnyugtató tendencia.

(forrás: 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról)

Ha punnyad a pannon puma, mert nem jön be az újonan felfedezett polgi-komcsi csodagazdaság, továbbá nincs manyup, akkor ez nekem már csak 50, 40, 30, 20, 10, game over.

Lassan gépelem, hogy mindenki megértse:
"Nem engedjük, hogy az állami nyugdíjak mellett szolgáltatást biztosító magánnyugdíj-pénztári rendszer megtakarításai veszélybe kerüljenek."
(A Nemzeti Együttműködés Programja, 69. oldal)

Mi a szent szar változott meg május óta? Mármint a OV-n kívül?
orbán viktor elvtárs levelét megírta
sűrű könnyeivel azt is telesírta
@ostván:

Sajnos sok gyerek, meg sok bevándorló nem oldja meg a problémát, ha nincs munka, ami után járulékot lehet beszedni. Ha egymillióval többen dolgoznának (ugye ismerjük, teremtünk egy millió munkahelyet), akkor semmi bajunk nem lenne. A probléma továbbra is a nagyon alacsony foglalkoztatás, nagyon alacsony bérért. kevés ember fizet keveset, abból nem lehet eltartani sok embert sokért. jelenleg a nyomorgásra leég nyugdíj megközelíti az átlag fizetést. Elég gáz, hogy ezek szerint az átlagkeresők is nyomorognak, s nagyon úgy tűnik bárhol is lesznek nyomorogni fognak, hacsak nem történik valami. egy olyan országban, ahol 2,6-2,8 millió ember dolgozik unblock és kell eltartani másik 7 milliót, elég nehéz bármiféle megszorító politikába kezdeni. A megszorító politik megvolt, a megszorításból befolyt pénzt újra és újra elköltötték, egész addig, míg nincs mit megszorítani. Látszik a fogyasztási adatokon, a lakosság közüzemi számlákkal való elmaradásán etc. Ide valami nagyon-nagyon jól kigondolt út kell a gazdasági fejlődés beindítására és fenntartására. Az adókedvezmények miatt itt táborozó, majd utána továbbálló multik ötlete nem jött be. nemcsak ide kell tudni csábítani őket, hanem itt is kell tudni tartani, de nem a pénzügyi kalandorokat. Ehhez jó oktatásra, infrastruktúrára, prompt közigazgatásra, alacsony adókra, kiszámítható és biztonságos jogi környezetre, európai viselkedésre és több jókedvre lenne szükség. Enélkül aztán tök mindegy, hol a nyugdíjunk úgyse fog érni semmit.
@ZX:
Hát ha az a szerkezetváltás a gyapott és narancs termelésében gondolkodik, úgy valóban nem!;))

S úgy sem, ha egyszerre két rendszert fizetünk, miközben csak egyből kapunk. (S ne gyere félreértve, hogy a két pillér, mert most az van, hogy 8%-ot fizetünk a manyupba és összegileg hasonlót vele együtt a társadalombiztosításiba. Ezért meg akkor is csak max 1 nyugdíjat fogunk kapni.

S igaza van annak, aki azt mondja: ebből sehogy sem jöhetünk ki jól, mert ha a demográfiai völgy miatt volna szükség a manyup megtakarításainkra, úgy a kereslet-kínálat törvénye alapján kevés lesz az az akkori szolgáltatások (munkaerő költségek) megfizetésére.
@Iustizmord:
a mi pénzünkből szerte-széjjel szórta,
mi meg csak sírunk és röhögünk rajta...
@Fabius:
Azért szerintem a konszenzus hiányban az is benne volt, hogy nem vettünk fel újabb ájemef hitelt. Szerintem brüsszel sokkal barátságosabban tárgyalt volna velünk is, ha tovább ájemefezünk. A lengyeleknek mérföldekkel könnyebb volt jópofizni úgy, hhogy nem volt ájemef ügy a hátuk mögött.
@csakmerazé: A szaron semmi nem változott, azt ugyan úgy hívják! Ahogy anno a katonaságnál szoktuk mondani: "Na megyek és megformázom az elöljárót!"
@eztígyhogy:

A: a lengyelek hülyék
B: odaáig még nem ért el a keleti szél
C: nem szeretik a keleti szelet
@konrada: Igen 1 nyugdíjat kapsz, de kétfelől. Az állam csak 70%-ot fizet ki, ami majd jól jön, ha a befizető is kevesebb. Viszont a 20-30 év múlva nyugdíjba menőknek (pl. nekem) jól jön, hogy nem 70%-kal kevesebb nyugdíjat kapunk, hanem máshonnan jön a +30% amiből ha nehezen is, de eltengődünk. Arról nem beszélve, hogy örökölhető az összeg.
@ostván: Igen a demográfiai adatokból az látszik, hogy hosszútávon nembiztos, hogy fog tudni annyi nyugdíjat fizetni az állam, mint mostanában. Ezért szerintem magunknak kell gondoskodnunk arról, hogy ne legyen gond ha oda jutunk.

Viszont a számokból az is látszódik, hogy a jelenlegi rendszer azzal, hogy a befizetések 25%-a átirányításra került már rövid távon is tarthatatlan. A hitelmennyiség amit ezeknek a pénzeknek a pótlására felveszünk (többnyire magunktól állampapír formájában) egyedül a nyugdíjpénztáraknak jó. Nekem, mint adófizetőnek nem jó, mert azt a hozamot is én fizettem amit jóváír a MNYP a számlámon. De sajnos ez a hozam kisebb annál, mint amit beszedtek tőlem, mert egy kicsit azért lecsippentenek belőle.

Ha a jelenlegi rendszer maradna, 2040-re -amire gyakorlatilag mindenki vegyesen kapna nyugdíjat-, az adósság amit generálna a rendszer a GDP 40-50%-át elérné. Ettől csak azért nem kell félnünk, mert sokkal korábban bedőlnénk...

Jobb ötlet a nyugdíjakra: én két nagyon egyszerű dolgot vezetnék be:
- svéd rendszer amíg a demográfia megengedi (amennyit beszedünk nyugdíjra, annyit osztunk szét. Mindenki kap egy számot ami meghatározza, hogy mekkora részt kap a befizetésekből)
- ha ez az összeg már olyan szintre csökkenne ami már nem jó, akkor bevezetnék egy maximális nyugdíjasszámot ami azt mondja meg, hogy hány embert tud eltartani a befizetés. Ezután nem a kor számítana, hanem a születési sorrend. Ha meghal valaki akkor belép valaki a helyére. Tudom, hogy utópisztikus, de más megoldást nem nagyon látok, ha a demográfiai folyamatok ilyenek maradnak.
@Avatar: értem. Kösz a felvilágosítást. Akkor ezentúl hívhatom a zorbánt szarrágónak? Mármint ez ugyanaz lenne, mint a "miniszterelnök úr", csak tiszteletre nem jogosít.
@blablabla_: ez nem hülyeség. Lehetne sorszámot is húzni. :)))

A nyugdíjkorhatár úgyis kitolódik folyamatosan, de egyre tovább is élünk. A gond csak az, hogy a nyugdíj mértéke változó, de ezzel is lehetne valamit kezdeni, mittom, átlagolással.
@blablabla_: Ennyi erővel a nyugdíjasok lottózhatnának is, és akinek 10 telitalálata van 1300 számból, az kap nyugdíjat. :P
@ZX: mi ebben a lottózás? Dolgozol addig ameddig nem kapsz olyan nyugdíjat amiből meg is tudsz élni (zárójelben írom: vagy összeraktál annyi megtakarítást, hogy a hozamából elmész pihenni melegebb éghajlatra 40 évre)... Szépíthetjük mindenféle hitellel a nyugdíjrendszert, de előbb utóbb valaki nagyon rosszul fog járni, mivel vissza is kell fizetni.

Amúgy nem olyan nagy dolog amit írtam, a rendszer alapja most is ez. A nyugdíjkorhatárt úgy kell megállapítani, hogy a várható élettartam alapján eltartható legyen az a nyugdíjastömeg ami kijön abból a pénzből amit beszednek. Csak akkor baj vele ha tolódnak a határok (nő az átlagéletkor, csökken a befizetők aránya) akkor felborul a rendszer. Ilyenkor szoktak korhatárt emelni, ami ellen lázad a nép (lásd franciák). Ezzel az aprósággal csak annyi lenne garantálva, hogy megmarad az egyensúly. A nyugdíjkorhatár tippelhető lenne mindenkor, csak nem lenne kőbe vésve.
@blablabla_: "nő az átlagéletkor, csökken a befizetők aránya" Jelen pillanatban pont eza trend, és még vagy 50-60 évig biztosan ez is marad. Úgyhogy inkábbakkor majd 60 év múlva kezdjük el bevezetni. addig meg mehetne a manyup, mert az még fenntartható.
@blablabla_: Érdekes, a Zorbán a választások előtt még ezt mondta. Most hirtelen mindjárt nem lett az, amikor végre ráteheti a mancsát.
@ZX: az a baj, hogy ezt a kérdést nem "Zorbán" szinten kellene kezelni, mert kicsit több múlik rajta. Az, hogy nem szimpatikus neked még nem jelent semmit.

www.mebal.hu/index.php/egyeb-fontos-erdekes-olvasni-valo/281-kun-janos-a-tyuk-nem-tojik-aranytojast-gondolatok-a-magannyugdijpenztarakrol

Ez alapján nem az. Jobb elemzést még nem láttam a témában.
@blablabla_: Jajjajaj, ne már ne már ne már. ez már 100x be lett linkelve. Ettől még nem lesz igazabb.
@blablabla_: Tehát a legjobb elemzés ismérve, hogy alátámasztja a véleményedet? :-)
Kun János akaratán kívül az elemzők királya lett :)
Az alábbiakat Oszkó Péter mondta a Kun féle elemzésre:
"Ismerem és nem értek vele egyet. Mint sok helyen elmondtam, hosszan és részletesen kiszámoltuk a kormányzati munkánk során azt is, hogy milyen időszakra és mennyit lehet nyerni a visszaállamosítással, aztán pedig mennyit lehet veszíteni, mert mi nem vaktában hoztunk döntéseket. A számítás alapján pedig, amelynek vélhetően most is meg kell lennie az NGM-ben, a veszteség egyértelműen sokszorosa az átmeneti előnynek, ráadásul tartósan meg is marad. Már javasoltam újságíróknak, hogy esetleg kérjék ki ezt az előkészítő tanulmányt, érdekes lenne olvasni a megállapításait.
Lehet azon fanyalogni, hogy érdemes volt-e ezt a pénztári rendszert a kilencvenes évek végén elindítani (ismereteim szerint a hivatkozott szakvélemény is leginkább ilyen érveket tartalmaz), de ez már teljesen érdektelen akkor, amikor túl vagyunk a nehezén, magyarán 12 év felhalmozáson, miközben a kínkeserves takarékoskodás tényleg az ország számára kritikus időszakban történt, most viszont már hamarosan az előnyök jelentkeznének és egyáltalán nincs rászorulva az állam a vagyon felélésére, így a rendszer lerombolása totális felelőtlenség. Az, hogy ez csak 2015-ig van kedvező hatással az államháztartásra, utána viszont örökre kedvezőtlen lesz a mérleg, elég egyértelmű számítás, nehéz félremagyarázni.
Mindez nem azt jelenti, hogy a pénztári rendszernek nincsenek hibái (járadékszolgáltatások szabályozatlansága, költségek relatíve magas volta, pénztári átlépések szabályozása stb.), jelzem, hogy mi ezt meg is tettük, de vélhetően az akkor ellenzékben lévő Fidesz nyilvános kampányának hatására, melynek során a szokásos abszurd politikai érvelésével azt állította, hogy privatizáljuk az egyébként is magántulajdonban lévő pénztárakat, a köztársasági elnök a parlament által egyébként elfogadott törvényt megállította (megjegyzem, ha nem tette volna, lehet, hogy most nehezebb volna ledarálni a pénztárakat)"

További érdekes avagy hasznos gondolatot keresgélj a blogjában...
@úriparaszt: Az elemzés elég komolyan befolyásolta a véleményemt. Bár nem Oszkó lesz az akinek a blogját olvasgatni fogom, de szívesen elolvasnám azt a valahol biztos meglevő számítást. Viszont ekkora ellenszélben csodálom, hogy még nem került elő. Keresse már meg valaki...

Én ma azt látom, hogy kibaszottul sok adót fizetek, az államadósság nő, a nyugdíjamat meg jobb lesz ha előteremtem magamnak. Attól, hogy az MNYP számlámra írnak egy szép nagy összeget még nem jobb nekem sajnos. És bár, ha reálisan nézem -annak ellenére, hogy fiatal vagyok még- azon kevesek közé tartozom, akik esetleg jól is járhatnak az MNYP-vel, állami garancia nélkül nem olyan jó üzlet maradni. Olyan befektetéseket bárhol tudok csinálni aminek nincs garanciája, legalább az államtól hadd várhassak valamit a legrosszabb esetre.
@blablabla_:

Ez most komoly, hogy ettől az államtól vársz valami garanciát? :-)
12 évig garantálták, hogy a manyup rendszer szerint fizetik a nyugdíjamat. Ma azt garantálják, hogy lófaszt se fizetnek, ha maradok, és a fizetésem egynegyedét elveszik ellentételezés nélkül.
@Fabius: na te is kiragadtad a lényegét ennek a pár sornak. Pont azt írtam, hogy nem igazán várok semmit tőlük.
@blablabla_: Kicsit vonatkoztass el a jelenlegi (ma még épp igaz) rendszertől, és vizsgáld a két lehetőséget (kirovó/felosztó vs tőkefedezeti) külön-külön.
Az üzemeltető (állami vs magán) szinte teljesen irreleváns ha megfelelő szabólyzók között folyik az értékőrzés, majd a későbbi kiosztás.
Jelen pillanatban valóban abban tudsz dönteni, hogy:
1. Bedobod a jelenlegi megtakarítást a közösbe és vársz a későbbi állami nyugdíjra, amit majd az akkori aktív keresők dobnak össze neked
2. Kivársz és maradsz.

Kérdés _most_ mennyit buksz. Ha maradsz,akkor semmit, kapsz egy elvi kizárást a jövőbeni állami nyugdíjból, miközben a terheit tovább viseled.
Ha átlépsz az államiba, akkor biztosan bukod az eddig összegyűlt pénzed, valamint a lehetőséget, hogy bármikor, bárki rehabilitálja a jogaidat, amiket elvesznek.

Az én esetemet vizsgálva (24-26 év nyugdíjig) csak az biztos, hogy lesz még kb 4-5 kormány addigra mire nyugdíjba megyek. Eközben ez a második 2/3-os kormány (rendszerváltás óta).
Tehát a(z állami) nyugdíj jogosultság és a majdani nyugdíj mértéke egyelőre megbecsülhetetlen.
@úriparaszt: Egy kicsit másképp látom a helyzetet/más szempontjaim vannak. Szigorúan magánvélemény, nem akarlak meggyőzni:

Először is leszarom az egész nyugdíjdolgot, akár magán akár állami. Van hosszútávú megtakarításom, és ha erősítik kicsit az ÖNKÉNTES mnyp-at, akkor oda is több pénzt tolok. Ha ebből összejön annyi amennyi kell akkor nincs gond. Ha nem jön össze akkor ott az állam. Ez mindenképpen egy rossz forgatókönyv dehát sok még az a 35+ év.

Azzal, hogy bedobom a közösbe (és még sokan) "elbukom" azt a pénzt, viszont megnyerem azt az államadósságot ami mögötte van (ugyanis azt is nekem kell majd kifizetni). Abban bízok, hogy ez egy olyan folyamat egyik nagyon fontos része, ami miatt az államadósság csökken, a devizaárfolyamunk stabilizálódnak, neadj isten lesz eurónk, CDS felár csökken, gazdaság beindul stb stb stb... Ha nem így lesz, akkor komoly bajban leszünk. A nyugdíj másodlagos jelen esetben.
@úriparaszt: "valamint a lehetőséget, hogy bármikor, bárki rehabilitálja a jogaidat, amiket elvesznek."

Ezt az érvet sose értettem. Ha esetleg jön majd egy nagy matematikus x év múlva és megmondja a tutit, miért azok számítanak nagyobb rehabilitásra akik maradnak? Mitől lennének pozitívan diszkriminálva? Pont olyan arányban kellene visszaállítani a jelenlegi állapotot mind2 oldalnak. Azok se csinálnak semmi rosszat akiknek a megtakarításából államadósságot csökkentenek, és a folyó befizetéseiből nyugdíjakat fizetnek. Sőt.
@blablabla_:

"Abban bízok, hogy ez egy olyan folyamat egyik nagyon fontos része, ami miatt az államadósság csökken, a devizaárfolyamunk stabilizálódnak, neadj isten lesz eurónk, CDS felár csökken, gazdaság beindul stb stb stb... Ha nem így lesz, akkor komoly bajban leszünk."

Az államhoz visszakerülő pénz - egyelőre - csak folyó kiadásokra megy el. Legalábbis leírva csak ez van, de ez le van, lásd a 2011-es költségvetést.

Az államháztartás hiányának csökkentése csak beszéd. Igaz, szép beszéd. Ovi is hangoztatta tegnapi szívhezszólójában, a baj annyi, hogy a költségvetésből nincs kihúzva a folyó kiadásokra irányzott összeg.
@blablabla_: Egyet felejtesz el. Ha beöntjük a pénzt, akkor időlegesen csökken az államadósság, utána viszont nagyobb mértékben nőni fog majd. Sajnos az "ivászat" után szar lesz a kijózanodás, és a fejfájás garantált. Ráadásul, az adóterheket az államadósság csökkentése után kellett volna meglépni, nem előrtte. Mert ebből az jön le, hogy megszavazták maguknak a magasabb nettót, utána a néppel fizettetik ezt meg.
@ZX: melyiktől nő nagyobb mértékben?

a, kevesebb kamatot fizetünk a meglévő hiteleinkre
b, nem veszünk fel új hitelt a havi nyugdíjkifizetésre

Adót hagyjuk szerintem. Nagyon sokan járnak jól az új rendszerrel. Az az igazán abszurd, ha az átlagpolgár nem fizet adót, és helyette egy viszonylag szűk rétegre van tolva minden teher.

(tényleg nem kötözködni akarok, komolyan érdekelnek a válaszok)
@blablabla_: A japán államadósság jelenleg kb. 270%-on áll. Mégsem omlott össze, minta görög a jóval kevesebb adóságállománnyal. Miért? Népszaporulat, + a japánok takarékoskodnak és nem hitelt vesznek fel, így a 270% majdnem 100%-a a saját polgárai kezében van, akik nem fogják egy balul elsült ostoba pofázás miatt kivonni a pénzük az államból, mint ahogy a külföldi befektetők ezt teszik. Vagyis, sokkal stabilabb környezetben nyugodtabban lehet strukturális reformokat végrehajtani, és nem kapkodva mint ahogy azt most tesszük.
@ZX: És nekünk melyikhez van több közünk? A japánokhoz vagy a görögökhöz (pl EU tagság, külföldi hitelezők)? Előbbre visz minket, hogy a japánoknak jó sok adósságuk van?
@blablabla_: Nem érted. A manyupoknak elő volt írva, hogy vegyék az államkötvényt. Vagyis inkább az állampolgárok tulajdonábanlegyenek a kötvények, minthogy külföldi befektetők vegyék meg, akik idegesen reagálnak minden rezdülésre.
@ZX: Szerintem meg te nem érted. Ha nem lennének manyupok akkor nem kellene államkötvényből nyugdíjat fizetni. Amit ők vettek meg azért került eladásra, mert vannak. Manyupnak úgy van értelme, ha pluszpénzből épül (ezt nevezik önkéntesnek).

Azért volt előírva nekik, hogy nagyrész államkötvényt vegyenek, mert kiesett az a pénz a nyugdíjkasszából. Így elintézték, hogy azonnal vissza is kerüljön mi meg fizessük ennek a költségeit.
@blablabla_: Ez az amit megetettek a néppel. A hiány nem emiatt keletkezett. A hiány a korábbi pazarlás miatt van ott. Meg a valódi reformok elmaradása miatt.
Bezzeg a lengyelek nem szabadságharcoltak, hanem tárgyaltak aminek meg lett az eredménye. OV megint csúnyán beégett.
@blablabla_:

Te ezt tényleg ennyire nem érted, vagy nem akarod érteni?

Lesarkítom:

Fizetésem 8%-a megy a manyupba, cserébe az állam a nyugdíjam 25%-t nem köteles állami forrásból kifizetni.

A két százalék között lévő különbség meg több, mint elég mindenféle fenntartásra.
@ZX: Attól, hogy az EU máshogy számolja a hiányt még ki kell fizetni. Pont itt ismerik el ők is, hogy hiányt generál a MNYP.

Reformok: ja, kellene még sokkal több, de valahol el kell kezdeni.
@blablabla_: Hát ez nem reform amit most csinálnak.
"hiányt generál a MNYP" rövid távon. Pár év múlva megkezdődnek a kifizetések. Hosszútávon viszont az állami összeomlik.
@Fabius: nemáá

32%-ot fizetsz összesen. A 8%-a az pont 25%-a.

A 24%-meg az egész 75%-a. Ezért a 75%-ér kapsz 75% nyugdíjat. A 8% meg az egész 25%-a. Ezért is kapsz 25%-ot. Sajnos te nem érted még ennyire se, hogy mi történik körülötted.
@ZX: nem omlik össze, csak kevesebbet fizet. Vagy kitolja a nyugdíjkorhatárt. Vagy megemeli a járulékokat.
@blablabla_: Tök jó. Tehát örüljek, hogy nem omlik össsze, mert 75 évesen majd elmehetek nyugdíjba, és kapok 25 Ft havi nyugdíjat. Most boldoggá tettél. :P
@blablabla_:

Vagy visszalépsz az államiba "önként", ahogy neked jól esik, és nem rongálsz tovább. Ha ennyire nem világos mire jó az öngondoskodás, mit jelent a hosszútávú befektetés, akkor csak várd ki a belengetett sültgalambot.
@Fabius: leírom neked egyszerűsítve, hogy néz ki ez az egész

régen így nézett ki:
állambácsi beszedett 32%-ot (legyen 100 egység), kiosztotta a nyugdíjasok között a 100 egységet

1998-tól: állambácsi magának beszed 24%-ot (75 egység) és a MNYP-nek ad 8%-ot (25 egység). Viszont állambácsi még mindig 100 egység nyugdíjat fizet ki, ezért felvesz 25 egység hitelt. Mivel a MNYP-ban pont keletkezik 25 egység ezért azt kölcsönveszi tőle állampapír formájában.

Majd egyszer a jövőben úgy 2040 körül, amikor (gyakorlatilag) már mindenki vegyesen kap nyugdíjat: állam bácsi beszed 75 egységet és kiosztja. MNYP beszeded 25-öt és kiosztja. Már csak állambácsinak vissza kell fizetnie azt a "kis" hitelt, amit a köztes időben felvett.
@Fabius: na itt álljunk meg egy kicsit.

Én tényleg nem várok semmiféle sültgalambot, mint azt leírtam korábban, van hosszú távú megtakarításom és ÖNKÉNTES nyugdíjpénztáram is. Én ezektől várom a nyugdíjam fizetését. Ha még emellé kapok mást is majd elköltöm valahogy.

Szerintem a MNYP bevezetésével át lettünk baszva, nem is kicsit.
@blablabla_: Jó példa lenne, ha igaz lenne. De már az eleje is hibás.
Most úgy néz ki, beszed tőlünk az állam 100 egységet, és a nyugdíjasoknak kioszt mondjuk 130-at. Tehát már most fenntarthatatlan az egész.
@ZX: viszont ha mostanában az állam omlik össze, akkor baszhatod hogy a MNYP számlaértesítőn van egy 7 jegyű szám.
@blablabla_:

Leírom neked egyszerűsítve mi hiányzik az egyenletedből:

A beszedett 25 egységeken 2040-ig 42 éven keresztül keletkezett reálhozam. Ami Szász Károly szerint is létezik, még mielőtt ezen is vita lenne.

Erre mondtam, hogy hosszútávú befektetés. Nem csak a manyup tagnak, hanem az államnak is.
@ZX: ez csak annyiban változtat a lényegen, hogy mégtöbb hitelt kell felvenni havonta. Nem 25 egységet hanem 25+30-at. Ezzel nem megcáfoltad amit írtam, hanem megerősítetted.
@Fabius: tudod mi hiányzik abból a reálhozamból?

Az, hogy az államkötvény kamatain keresztül TE FIZETED KI, csak a MNYP lecsípi belőle a maga kis jussát.
@Fabius: A reálhozamon nincs vita. Csak én jobban szeretem azt a hozamot amit nem az én zsebemből vesznek ki.

Ez olyan minta felvennél 10%-os kamatra hitelt és beraknád egy 6%-os betétre. Nyernél a tranzakcióval?
@blablabla_: Nem cáfoltam meg, mert hosszú távon leveszi az állam válláról a teher egy részét, ráadásul a magyar kézben levő államkötvény miatt kevésbé lesz sebezhető az ország.
@Fabius: Az államnak pont ugyanakkora hitelfelvétel is, mint befektetés. Csak a hitelfelvétel a drágább sajna. A hitel kamatai rögzítve vannak az fix. A hozam meg abból a kamatból jön ami rögzítve van, csak átmegy közben pár kézen ami levesz belőle.
@blablabla_:

Ha az állam KÖTELEZI a manyupokat, hogy államkötvényben tartsák a befizetéseimet, akkor ha tetszik elkérik kölcsön a megtakarításomat. Amire meg kamat jár akkor is, ha azt ugyanúgy az én adómból fizetik ki.

Mellesleg én benne vagyok abban is, hogy ne legyen kötelező állampapírt venni. Mindjárt magasabb volna a reálhozam...Mellesleg a külföldi befektetők állampapírjai utáni reálhozamot is mi fizetjük. Az nem probléma, csak az amit a saját pénzünk után fizetünk?
@ZX: befejezem mostmár, mert nem jutottunk előbbre.

Tehát majd hosszzútávon lesz egy olyan állapot, amikor az állam beszed 75%-os és kifizet 75%-ot. A MNYP meg beszed 25%-ot és kifizet 25%-ot.

A 98-előtti beszedek 100 és kifizetek 100 százalékot állapothoz képest elérjük cirka 40 év alatt ezt a hűdeideális állapotot. Közben sokezermilliárdot kifizetünk a MNYP-aknak és lesz egy óriási államadósságunk amit egy újabb 40 év alatt visszafizetünk. Szerintem nem akkora biznisz.
@Fabius: szerintem egyféleképpen lenne értelme a magánnyugdíjpénztárnak. Ha az a 8% egy másik 8% lenne. Akkor NEM KELLENE KÖTELEZNI őket állampapír vásárlásra, mert nem generálnának hiányt. Ez TÉNYLEGES öngondoskodás lenne, de akkor azért írnád a postot, mert emeltek 8% járulékot. Ha így lenne, akkor mikorra kifizetők lesznek a magánnyugdíjpénztárak le lehet csökkenteni a járulékot 24+8%-ra. Így ebből a 8%-ból kurvanagy adósság lesz csak.
@blablabla_:

Szerintem meg két dolgot nem kellett volna:

1: megszüntetni a progresszív adózást, mert hiánygeneráláson kívül másra nem jó az egykulcsos.

2: hőzöngeni tárgyalás helyett. A lengyelekhez hasonlóan tárgyalással kellett volna elérni, hogy az EU esetünkben is vegye figyelembe a manyup pénzeket a hiány megállapításánál.
@Fabius:
1. Nem akarok adóról is vitatkozni, más a véleményünk a kérdésről.
2. A hiány megállapításának módja csak kozmetika. Attól azt még létezik és vissza kell fizetni.
@blablabla_:

Nehéz egy kialakult helyzetről vitatkozni, ha pont a kiváltó okot ignorálod. Márpedig a jelenlegi helyzet kiváltója az egykulcsos generálta költségvetési lyuk. :-)

Abban egyetértünk, hogy az államadósságot vissza kell fizetni. De abban nem, hogy erre a nyugdíjcélú megtakarításokat kell felhasználni.
@Fabius: egykulcsos adó: én elfogadom azt az érvelést, hogy az embereknél maradó pénz segít a gazdaság élénkítésében és növeli a fogyasztást. Azért is egyetértek vele (bár kisebb csökkentésnek is örülnék), mert így több pénzem marad :). Nehéz úgy rosszat mondani egy adócsökkentésről, hogy évről évre több adót fizettettek veled. Azt viszont nagyon nem tartom egészségesnek, hogy az emberek nagy része nem fizetett adót. Nyilván ezzel se értesz egyet, nembaj.

A nyugdíjcélú megtakarításokból kifizetett államadósságot az MNYP okozta. Jelenleg így fizethetjük vissza legolcsóbban.
@blablabla_:

"én elfogadom azt az érvelést, hogy az embereknél maradó pénz segít a gazdaság élénkítésében és növeli a fogyasztást."

Azért tedd föl magadnak a kérdést: aki eddig 5 millió felett keresett évente, és az egykulcsos haszonélvezője lesz, az mit fog venni magának most, amije eddig nem volt?

"A nyugdíjcélú megtakarításokból kifizetett államadósságot az MNYP okozta."

Ez nettó kormánypropaganda, ha nem baj, nem minősítem.
@Fabius: azért bruttó 5M fizetés egy évben nem egy olyan nagy összeg, hogy azon gondolkozzon az ember, hogy mit nem vettem még meg a világon. Ez nyugaton egy laza átlagkereset és itthon is nagyon sokan keresnek ennyit. Nem ők a "gazdagok". Akik tényleg gazdagok, azokat nem érinti a SZJA kulcs. De ennyi erővel azoktól is elvennéd az új adórendszert aki keveset keres és van gyereke? Vagy ők megérdemlik aki meg normálisan keres az fizessen mégtöbbet?

"Ez nettó kormánypropaganda, ha nem baj, nem minősítem."

Ezután légyszives ne írj nekem ilyenet (szintén tőled):
"Fizetésem 8%-a megy a manyupba, cserébe az állam a nyugdíjam 25%-t nem köteles állami forrásból kifizetni. "
@blablabla_: Ez kimaradt az idézetből:

"A két százalék között lévő különbség meg több, mint elég mindenféle fenntartásra."
@eztígyhogy: "Komolyan, anno viccesnek tartottam, hogy a nagyszüleim, nem vicc, a spájzban tartották a pénzüket, klasszikus befőttes üveg szindróma, de mindig volt pénzük és még öregkorukban is ők adtak kölcsön az egész rokonságnak.
Egyenlőre ez az egyetlen modell, amit működni láttam."

Sajnos a mostani történések éppen azt mutatják meg, hogy ez a modell is veszélybe került. A befőttes üveg ugyanis csak akkor megoldás, ha a jogrendszert - ami a befőttesüveg tartalmának tulajdonjogát és értékét van hivatva biztosítani - garantáló állam tényleg garantálja ezt a jogrendszert. Ha ez a feltétel nem áll fenn, akkor a tulajdonjogot pont annyit ér, mint amennyire a befőttesüvegedet a saját eszközeiddel és erőddel meg tudod védeni. Sajnos a Fidesz tevékenysége a kormányra lépése óta egyetlen dologban következetes: a jogrendszer rombolásában.

Tegyük fel, hogy ennek az az oka, hogy az eddigi jogrendszert, ami a rendszerváltás eredményeként jött létre, nem tartotják megfelelőnek, és ezért gyökeresen újat akarnak létrehozni. Bármit tesznek is, az új rendszer első néhány évében az uralom puszta tényén, azaz végeredményben az erőszak valamilyen többé-kevésbé burkolt formáján fog alapulni. Ha semmi más nem áll a Fidesz mellett, csak az időmúlás, akkor mindössze két - tulajdonképpen egy - feltétele van annak, hogy az új jogrend gyökeret verjen: ha következetesen és részrehajlás nélkül alkalmazzák. Viszont az eddigi lépések tükrében ez sem akar összejönni, a saját szabályaikat is teljesen önkényesen, gyermeteg örömmel hajlítgatják ide-oda a legpitiánerebb, pillanatnyi érdekeik alapján.
@blablabla_:

Az évi bruttó 5 millió az nagyjából az átlagfizetés duplája. Lehet, hogy lelombozlak, de ennyit nem keresnek túl sokan, pláne nem azok számához képest, akik még az átlagbért sem érik el.

A családi adókedvezmények ellen semmi kifogásom. De azt gondolom a progresszív, sávos adózással jobban járt az ország. Én visszahoznám akkor is, ha jövőre is 32%-ot kéne adózzak.

De ez az én véleményem, neked nem kell vele azonosulnod.
Azért a baromállatok legalább az Alkotmánybíróság nevét leírhatták volna helyesen.
Amúgy a cikkel egyetértek.
süti beállítások módosítása