Kenyeret és cirkuszt a népnek! -tartották a római birodalomban. A tétlenségre kárhoztatott városiakat el kellett valamivel foglalni, mert energiafeleslegüket könnyen a hatalom ellen fordíthatták volna. Ezzel a császárság a hatalmi politika eszközévé tette a cirkuszt, a maga vérgőzös látványosságaival. A plebs, akarom mondani a zemberek elvárták a császártól a rendezvényeken való személyes jelenlétet és lelkesedést.
Talán tudatosan kívánja Orbán Viktor elvonni a figyelmünket ezekben a vészterhes, alkotmányossági problémákkal és nyugdíj einstandolással teli nehéz időkben a szemfényvesztéssel, talán véletlenül teszi, mindenesetre igyekszik élni a kenyeret és cirkuszt elvével.
A vörösiszap katasztrófa Magyarország eddigi legnagyobb ökológiai tragédiája. Én is elvárom a kormánytól, hogy a tőle telhető leghatározottabb módon képviselje a kárt szenvedők érdekeit, enyhítse szenvedéseiket és kárukat, és nem utolsó sorban találja meg és vonja felelősségre a vétkeseket. De ennek ne az legyen a módja, hogy Orbán Viktor vádlón meresztett mutatóujjával rábökik valakire: te vagy a hibás. Mert a rögtönítélő népbíróságosdi hülyén veszi ki magát egy magát demokratának valló, és a jogállamiságban hívő embertől.
Különösen így van ez, ha az ember miniszterelnök. Mert egy mellényúlástól nem hőst csinál magából, hanem hülyét. De legyünk elnézőek, és tételezzük fel, hogy személyesen nem olvassa a pártsajtót. Ebben az esetben bizonyára feltűnt volna neki is Zuppán András, Iszapkatasztrófa: megvan az ok - erre senki sem gondolt című írása a Heti Válaszban.
A cikk átfogó képet közöl az iszapkatasztrófa lehetséges okairól. Megszólaltatja például Gilyén Elemért, a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozatának elnökét, aki négy okot sorolt fel a tragédia valószínű kiváltójaként:"A katasztrófa négy oka
A szakember szerint léteznek olyan műszaki megoldások és megfigyelőrendszerek, amelyek képesek lettek volna előre jelezni ezt a katasztrófát, mivel a gát legalább tíz centit mozgott, ami szabad szemmel nem látható, de műszerrel kimutatható. Ugyancsak megoldás lett volna a vörösiszap tetején lévő víz kémiai semlegesítése, hasonló módszerekkel, ahogy később a szennyezett folyókat próbálták megmenteni.
A tározó és Kolontár között a katasztrófát követő napokban felépített terelőgátrendszert is érdemes lett volna korábban kiépíttetni, ez ugyanis megvédte volna a két települést. Éppen a mostani mentés során derült ki, hogy ez a gátrendszer legfeljebb kéthetes földmunkával elkészíthető lett volna.
Gilyén Elemér szerint a katasztrófa négy ok együtthatására vezethető vissza. A legfontosabb, hogy a tározó körül utólag kiépített résfalrendszer megfogta a talajban lévő vizet, így a fal mögött túlnyomás alakult ki. Nagyjából 30 méteres vízoszlopnak megfelelő felhajtóerő lépett működésbe, amely megemelte és kibillentette a gát sarkát. A helyzetet rontotta, hogy a tározó színültig töltött állapotban volt, az iszap tetején legalább egy méter magas víztömeg terült el, melyből 20 centiméter lehetett az idei csapadékos év miatti többlet.Az említett két oknál kisebb tétel a csapadékos időszak miatt az altalaj szilárdságának csökkenése, illetve a tározó körüli övárok feliszapolódása, vízzel való telítettsége, amelynek következtében a gát rézsűje vízben ázott.
Noha a katasztrófában más tényezők is közrejátszhattak - az altalaj egyenetlen szerkezete vagy a salakpernye gátak konstrukciós hibája - a fő bűnös az említett résfalrendszer lehetett. Ennek létesítését a környezetvédelmi hatóságok írták elő a cégnek, hogy megállítsák a talajvíz szennyeződését. A hatósági iratokból kiderül, hogy a Mal Zrt. jogelődje, az Ajkai Timföld Kft. a Beszt Kft. nevű céget bízta meg 1998-ban a környezetvédelmi rendszer kiépítésével. "
A könnyebb érthetőség kedvéért ábrát is mellékelt a véleményéhez:
Aztán levonta a következtetést:
"A sors fintora, hogy a magyar történelem legnagyobb ökológiai katasztrófáját a jelek szerint egy elhibázott környezetvédelmi célú beruházás okozta."
Ezek alapján azt gondolom, az orbáni bűnöshirdetés minimum elkapkodott. Jogszerűtlenségről nem beszélek egy olyan országban, ahol ami ma alkotmányellenes, az holnapra az alkotmánybírák sarokban térdepeltetése mellett alkotmányos. Ám annak csodájára járna a világ, ha jogszerű és szakszerű kivizsgálás, az érdemi felelősök megtalálása helyett Strasbourgban kellene Kedves Vezetőnknek sűrűn elnézést kérnie a Mal vezérkarától.
Mert a Mal sem ártatlan, de akad itt még néhány felelősségét felejtő lókötő, akiknek hátra kéne kötni a sarkát vörösiszap ügyben.