Illés Zoltán államtitkár szerint a leghatékonyabb árvízi védekezés a dózerolás.
Az még nem világos, hogy csak a miskolci Auchan áruházzal van baja, vagy mindennel, ami egykori vagy jelenlegi ártéren épült. De sajátos logikáját követve érdemes belegondolni, mi mindent kell ledózerolni haladéktalanul normális védművek építése helyett.
Miskolcon például lehet kezdeni a dél-miskolci bevásárló komplexummal. Bizony, az egy feltöltött egykori láp helyén épült, ami a Hejő patak árterülete volt valaha. Így küldjük neki a dózerkommandót a Praktikernek, Corának, - ami építési engedélyt ártérre-lápra a Fidesz kormány idején kapott, biztos lefizették a megfelelő embert, háhá! - Lidl-nek, Aldinak, de bontassuk vissza magát a cementgyárat is. Sőt, a hejőcsabai városrész egy részét se hagyjuk ki, mert az is ennek a lápos résznek a feltöltött szélére épült az ötvenes években. Ha a soha nem látott mennyiségű csapadék a Hejő vízgyűjtőjén esik, ezek mind útját állják a levonuló árhullámnak.
A Szinva patak árterületén épültek Felső Majlát panelházai, amik szintén a levonuló ár útjában állnak, lassan minden évben. Dózert nekik. Haladéktalan bontást igényel a pisztrángos, bár ennek sorsát évente elrendezi a lezúduló csapadék. Bontani kell a Molnár Csárdát, mert az utóbbi években elönti azt is a Szinva.
De ha történelmi nagy árvizekből indulunk ki, bontassuk le Miskolc belvárosát, ahogy van. 1878-ban az akkori viszonyokhoz képest rekord mennyiségű csapadék esett, amit a Szinva és a Pece patak nem volt képes elvezetni. Elöntötte a belvárost, 2182 ház dőlt össze, 277 ember halt meg. Tehát bizonyított, hogy a belváros ártér. Érdekes, hogy a múlt században a védművek kiépítésével, a Szinva medrének szabályozásával igyekeztek elkerülni a hasonló gondokat dózerolás és bontás helyett. Ez sikerült is az legutóbbi idők megváltozott csapadékhozamáig.
Ám dózerolni való akad még bőven. Például a Bódva hidak, amiket az évtizedek-századok alatt megszokott átlagos vízhozamhoz méreteztek, és amik áteresztő képessége kevésnek bizonyult a mostani, soha nem látott vízmennyiséghez.
Sorolhatnám még hosszan, de helyette inkább két kérdésem volna Illés Zoltán államtitkárhoz:
-Hol volt ön a szakértelmével, mikor Felsőzsolcán - a helyiek szerint - a körzeti háziorvost nevezték ki a védelmi munkák irányítójának? Gondolták diplomás ember, nem a puszta paraszti eszére hagyatkozik, vagy mi?
-Hol volt ön a szakértelmével, mikor a felsőzsolcai védekezők méter magas homokzsák falat emeltek a víz útjába irányítás nélkül kétségbeesetten, és partnak felfelé igyekeztek terelni a vizet?
Az árvíz tragédia. Embereket, családokat tett tönkre. Összefogásra, önzetlenségre sarkallta az országot, ultraliberálisoktól gárdistákig. Most, a felújítás és kárelhárítás idején is csak egy dolgot tudunk nélkülözni:
A politikusok populista faszságát.