A kispártok kopicé gyűjtő és listaállító versenyéből az LMP jött ki legjobban. Országos szinten választhatóságuk valós esélyeket teremt a parlamentbe jutáshoz, pláne, ha a riválisnak számító MDF lassan elvérzik. Eddig sokat piszkáltuk őket, hogy érdemi választási program helyett lózungokkal dobálóznak, ám ez a héten megváltozott: közzétették részletes elképzeléseiket. A sajtótájékoztatón elmondták, a program három pillérre támaszkodik: a demokrácia megújítására, a befogadó társadalom megvalósítására és a fenntarthatóságra.
A 228 oldalas program valóban három részre osztható szerintem is: támogatható társadalompolitikai változásokra, vitatható gazdasági programra, és egy akkora utópiára, amihez képest a Himalája egy aprócska sárgombóc.
A társadalompolitikájuk számos támogatható elemet tartalmaz, én elsősorban a közjogi rendszer átalakítását tartom fontosnak. Szankcionálhatóvá tennék a jogalkotók ( parlament, kormány, miniszterek, helyi önkormányzatok) által elkövetett mulasztásos alkotmánysértéseket. Megszűntetnék a közjogi méltóságok újraválaszthatóságát, ami valóban pártfüggetlenné tenné őket. Ez Sólyom Lászó tevékenységét szemlélve elég fontos volna. Átalakítanák a választási rendszert, és átláthatóvá-érdemben szabályozottá tennék a pártfinanszírozást. Megszűntetnék az ajánlócédula rendszert, helyett morális kaució alapján indulhatna egy-egy jelölt. Ez annyit tesz, a választások előtt hat héttel a jelölt nyilvánosságra hozza vagyonnyilatkozatát, közéleti tevékenységét és politikai múltját tartalmazó életrajzát, részletes programját. Ez alapján volna választható mindenki. Bizonyítottan valótlan adat közzététele esetén kizárható volna a jelölt a választásról. A bejutási küszöböt 3%-ra csökkentenék. Utóbbival én nem értek egyet.
A gazdasági elképzelés már nem ennyire egyértelmű. Az alacsony képzettségűek munkába integrálásával még egyetértek. De a lényegesebb kérdésekkel már vitába szállok: 8 év alatt 1000 milliárd forinttal csökkentenék a munkára nehezedő adó és járulékterhelést, amit a zöld adók jelentős megemeléséből pótolnának ki. Környezetvédelmi termékdíjak, környezetterhelési díjak mind mennének fölfelé, erősítenék a fogyasztási és vagyonadót is. Esetemben ez annyit tesz, amíg az egyik zsebembe tesznek, a másikból elvesznek. Amit nem fizetek ki munkavállalóim után járuléknak, azt kifizetem a munkaeszközök (teherautók) után környezetvédelmi díjakra. Nyilván ez nem mindannyiunknak egyformán fáj, de hadd legyen nekem a saját bajom elsődleges szempont egy választási program esetén.
A vidékfejlesztés is tartalmaz támogatható pontokat. A regionális rendszer kialakításával, ezeknek támogatásával, a kistárségek, helyi önkormányzatok finanszírozásnak megváltoztatásával egyet lehet érteni. De multiellenesség terén versenyt futnak a Jobbikkal. Kíváncsi vagyok melyikük jut el előbb a felismerésig: a kereskedelmi láncok megfelelő szabályozás esetén a vidéki termelők felvevőpiaca is lehetne. Nem kiszorítani kellene őket, hanem konszenzusra bírni a termékek felvásárlása terén. Ehhez nyilván a magyar gazdáknak is versenyképes terméket kéne tudni termelni normális piaci áron, de ennek taglalása legyen az agrárpolitikusok feladata. Támogatható elem még a helyi adók (iparűzési, stb) összevonása egy kommunális adóformátumba. Ez ingatlan alapú és érték alapján differenciált volna.
Essen szó végül az utópiáról. Komplett fejezet foglalkozik az Európai Unió politikai rendszerének átláthatóvá és ellenőrizhetővé tételével, a globális kormányzás fejlesztésével. Mit keresnek ezek a pontok egy magyar párt választási programjában? Ezt nem sikerült megfejteni. Nincs elég rendbe tenni való itthon, amivel foglalkozni lehet? Vajon mennyire érdekli az átlagos választópolgárt az Unió rendszereinek átláthatósága? Elárulom: semennyire. A nagy átlag arra sem fogja a fáradtságot venni, hogy 228 oldal pdf formátumot elolvasson és a hazai vonatkozásait megpróbálja értelmezni! A globális kormányzásról maximum az jut eszébe, hogy ti akartok lenni a Bolygó Kapitánya:
Ezért erre csak azt tudom mondani, gyertek kicsit közelebb a földhöz, és próbáljatok meg itt lent megragadni valahogy. Lehet küzdeni a globális kormányzás intézményrendszerének igazságosabbá és hatékonyabbá tételéért. De amíg egy klíma csúcson a felek egymás szájbaszarásáig jutnak maximum, addig ez egy óriási utópia, a hazai választási program legfeleslegesebb pontja. Előbb igyekezzetek a hazai közéletben és törvényhozásban tényezővé és parlamenti erővé válni, a világ megmentése aztán is ráér. Szerintem.