Na, megérett a helyzet, vagy legalábbis a disznóhús. Petri csészében. Gondolom Aldous Huxley gúnyosan mosolyog sírjában, hisz ő megmondta. Már 1931-ben. Minden kételyt félresöpörve holland tudósok - a világon először - laboratóriumi körülmények között állítottak elő in vitro malachúst, avagy ha úgy tetszik sonkát. Ezzel lassan-lassan megkezdődik a pirinyó házi gazdaságok, a hagyományos családi állattenyésztők aranykora. Miért is?
Az élelmiszerellátási probléma globális és egyre súlyosabb terhet ró az előállítással, feldolgozással, szállítással foglalkozókra, ráadásul - amolyan mellékhatásként - a fogyasztókra is. Súlyos minőségi változáson mentek keresztül az élelmiszeripari termékek, igaz ezt csak az érzékeli aki tudja milyen egy-egy élelmiszer, élelmiszer alapanyag ha nem gyári.
Természetesen tisztán látható, hogy a jelenlegi feltételrendszer mellett ez jut nekünk, az élelmiszerekben napjainkra hemzsegnek a hozzáadott mesterséges anyagok, ízfokozók, állagjavítók, keményítő, lágyító, puffasztó vagy épp apasztó varázsszerek, ráadásul az ízüket is mesterséges aromák, rosszabb esetben - amolyan bónuszként - ízfokozók adják meg.
Valóban ez lesz a jövő, amolyan szép új világ?
Nyomom a tubust és kicsúszik belőle a malackaraj? Ha fejlődik hozzá a technika, akkor szorgos, apró, sárga kezek a dzsunkasoron millió számra állítják elő az otthoni használatra szánt husimasinát? USB-n pécére kötve, a nappali kellemes langymelegében, alsógatyában és zokniban programozom be a hétvégi fehérpecsenye alapanyagot?
Hmm. Mos őszintén, mikor sütöttetek utoljára igazi disznóhúst? Mondom igazit, amit úgy dobhatsz a zsírba/olajba, hogy nem fröcsög milliófelé a puffasztott hús extra víztartalma (gazdaságosabb ám, hisz nehezebb), ráadásul íze is van. Szalonnás tojásos rántotta? Olyan szalonnából, amit nyugodtan kockázhatsz a serpenyőbe, hisz csak a zsír sül ki belőle, isteni illattal és ízzel? Sonkás tojás? Emlékszik még egyáltalán a városlakó az igazi sonkára? Aranysárga tyúkhúsleves? Gyári csirkéből olyat nem lehet. Nyúl? Mikor láttatok utoljára tányéron nyulat? Ráadásul a nyúlhúsleves veri a tyúkhúslevest, bár mindkettő isteni, kerüljük a húsleveses vallásháborút ;-)
Nos, még nem késő! Aki erőt érez magában itt az ideje, hogy vidékre költözzön és megtanulja az állattartást, nemsokára igen szépen megélhet belőle. Ráadásul tudni is fogja mit evett az amit épp eszik.
Hormonok, állományjavítók, milliónyi adalék nélkül.