Summáját írom - kezdhetném, mint Tinódi, ha volna itt valami győzelem féle. De nincs. Helyette ötlet van, olyan igazi Kusza Szemes: miután már annyi mindenkinek tartozunk forinttal, dollárral, euróval, mi lenne, ha ezentúl lírával és manattal is tartoznánk? Ha utóbbi idegenül hangzik elárulom, a manat az azeriek pénze. Náluk és a törököknél tervezünk államkötvényt kibocsátani, mert nekik eddig még nem tartoztunk. Lefordítva a békemenetben beszélt újfideszre ez annyit tesz: 326 év után ismét török gyarmat leszünk.
1686 szeptember másodikán Lotaringiai Károly, Miksa Emánuel és Badeni Lajos őrgróf csapatai visszafoglalták Buda várát a töröktől. Ha előre látják fényes jövőnket lehet visszafordulnak, és hagyják a francba az egészet. Új idők jönnek új Szapolyaival, ezekért ontsunk vért? Ez a mi Szapolyai Orbánunk meg már csak ilyen. A kusza szája egyik felével arról sopánkodik, hogy tulajdonképpen a piacról finanszírozott államkötvényeket jó alaposan beszoptuk, százmilliárdban mérhető a kamatfelár amit feleslegesen fizettünk ki mióta az IMF-et hősiesen elzavarták. Két év kellett annak a mateknak a felismeréséhez, hogy a minden 100 euróra fizetett 104 kevesebb, mint a 109-110. Államadósság elleni harc, mi? Unortodox módra. De a Hogyan Kúrjuk El Még Jobban A Következő Két Évben Terv szerves része ezek szerint, hogy ezt a hagyományt folytatni kell akkor is, mikor az IMF -et nagy keservesen visszacsalogattuk, és a szerződés hatására képződő megtakarítást fejben már el is költötték a 300 milliárdos munkahelyvédelmi akciótervre.
A kusza szája másik felével meg vonuljunk be a török kötvénypiacra, mondja - mert az utóbbi időben nagyon megerősödött, tehát van ott pénz - és bocsássunk ki líra alapon államkötvényt a török befektetőknek. A hiba megint ott van, hogy a török befektető a saját államától 7-8% hozamot kap jelenleg a török államkötvény után, amire nyilván rá kell ígérni. Ezzel pedig hipp hopp ismét ott vagyunk a 9-10% hozam környékén, amitől úgy szabadulnánk Orbán szájának másik fele szerint. Szakértők szerint létezhet(ne) egyedi megállapodás az alacsonyabb kamatról, de Orbánt és szokásait ismerve ez kizárható. Mostanában kólagyártól termálfürdőig mindent személyesen avat föl, lassan egy panelprogramos hőszigetelést és társasházi ablakcserét is, így ha volna ilyen megállapodás akkor legalább Pilisborosjenőre az Egri csillagok díszletbe kimennek fényképezkedni, ahol a török nagykövetnek átadja Jumurdzsák megtalált köves gyűrűjét jelképesen. De semmi. Egy hang se. Egy kép se. Csak a csönd, ami ekkora győzelem esetén kizárt.
Az azeri kötvénypiac még ennél is érdekesebb, mert az meg nincs. Legalábbis egy szakértő így fogalmazott: "nem csak nem ismer, nem is lát ilyet." Érdekes nem? Pionírok leszünk Azerbajdzsánban, az idegen államkötvények pionírjai. Egy olyan helyen, ahol vagy tudják mire jó ez, vagy nem. Érdekelne az is, hogy a világviszonylatban is kockázatos magyar államkötvény vásárlásra vajon mivel akarják rávenni az egyszeri azeri befektetőket? Úgy különösen, hogy az azeri befektetők gázban utaznak, és az európai terjeszkedésre a napokban zöld utat kaptak a Nabucco West-től. Vagyis valami olyat kell ígérni nekik, amivel a földgáz beruházás megtérülésére is rá lehet licitálni. Ez mi lehet? Három déli megye?
Akár hogy is, érdekes kísérlet lesz ez megint, ráadásul a prognózisok és a józan ész szerint is ráfizetünk újra az unortodox kötvénykibocsátásra. De a mi kormányunk ezt szereti: a százmilliárdos megtakarítás helyett ennek felesleges elherdálását, és a néppel való megfizettetését. Sebaj, még jövőre egyszer el lehet játszani, hogy megadóztatják mondjuk a...a...a...a...nem tudom mit lehetne még, hisz sárga csekktől hamburgeren keresztül telefonpercdíjig már minden halálra van adóztatva, de a lényeg úgyis az, hogy Giró Szász András szájával belehazudhassanak a pofánkba: minket követ Európa.
Aztán jön 14' és úgyis menni kell.
Az utolsó 100 komment: