Toplákmentesítő

Varánusz

"A kifejlett komodói sárkány egyetlen ellensége az emberi telhetetlenség, ostobaság és a nyereségvágy."
Mellesleg a varánusz csúnya, gusztustalan és büdös a szája, cserébe nem sminkeli magát.

Friss topikok

  • látjátok feleim szümtükkel: 444.hu/tldr/2024/04/29/novak-katalin-sogornoje-es-egy-ot-eve-tarto-nyomozas-a-szegeny-donorok-pete... (2024.04.29. 19:05) Vér, könnyek, letépett herék a medencében
  • Neytiri1: Someone To Love www.youtube.com/watch?v=15orOogE0pU (2024.04.24. 19:19) Zeneszoba
  • Gringo: Hihetetlen, hogy ez a rohadék még mindig ott rontja a levegőt a pulpituson. :( (2023.04.24. 23:58) Kövér Laci meg a "kommunisták"
  • hahópihehh: @pianolight: "egy hvg-s cikk kommentjei között olvastam, h fabius-t baleset érte. ha ez igaz, akko... (2020.09.22. 14:18) Menj a picsába, Soros!
  • kekex: Már a focisták is? 24.hu/sport/foci/2017/11/10/urban-florian-luxemburg-miatt-szegyellje-magat-orba... (2017.11.10. 13:45) Te leváltanád Orbánt?

2011.06.21. 06:07 Fabius

Más pöcsével

Címkék: gazdaság fidesz rogán antal egykulcsos adó matolcsyzmus

"Asztalra pohár, tányérba étel,
Zabáld ki magadból azt, amit érzel.
Utolsó sansz volt, ezt mindenki tudja,
Sose volt még ennyire durva.

Mintha csak egy szekrénybe zártak volna,
Ahol apró kis üvegek
Finom kis mérgekkel a begyükben
Csak arra várnak, hogy téged tönkre tegyenek."

A matolcsyzmus megbukott, tegnap írásba is adták. Rogán Tonyó és a Léhűtők Bizottsága megállapította, hogy a bruttó 300 ezer forint alatti bérek nettó értéket úgy vágták haza az egykulcsos adójukkal és annak körítéseivel, mint egyszeri forgatókönyvíró a nemzet Magdi anyusát: visszavonhatatlanul.

Nem segített ezen se izmozás, se szájmenői mindenki jobban jár hazudozás, a késői felismerés meg pláne nem. Aki arra számított, hogy logikus lépésként kormányzati szinten igyekeznek megoldani a blamázst, esetleg Szent Jobbunkkal újra számoltatják az új adórendszer vonzatait egy kölcsönkért golyós számoló alkalmatosság segítségével, az tévedett. Kormányunk, aki nem téved és nem hibázik, hazudni meg végképp nem szokott minden második szavával, ezúttal kénytelen volt a versenyszférához fordulni segítségért.
Ajánlást tettek az OÉT előtt 4-6%-os béremelésre, kompenzálandó a bérkiesést. Ezt az egyébként nem kötelező jellegű javaslatot a versenyszféra a jelenlegi gazdasági helyzetben nem tette maradéktalanul a magáévá. Miért is tette volna, mikor a gazdaság olyan lankadt, mint a matuzsálem pöcse, aki már csak húzni tudja, tolni nem? Szóltak elégszer, srácok, gond lesz a kréta körül, ne csináljatok bohócot magatokból a Matolcsyba vetett vakhit miatt.

A blamasorozat azonban nem akart véget érni, sőt. Rogán Tonyó vezetésével felállt az a bizottság, aminek feladata volt bizonyítékot szerezni, majd írásba adni a matolcsyzmus impotenciáját. Rogán pedig egy médiatörvény módosítás és szappanopera szereplés közben bizonyította, nem véletlenül tagja a Fidesznek csattogós falepkés gyerekkora óta: megszülte a statáriális rendelettervezetet a renitens versenyszféra farbarúgására: a kormány a jövőben meghatározza, mekkora béremelés lesz kötelező abban a munkaadói szférában, amihez a világon semmi köze, és ami túlnyomó részt összehordja az elherdálni valót a mindenkori kormány számára.

Lesz itt móka és kacagás azoknak, akik nem állnak be a Nemzeti Együttkipótolás Rendszerébe. Kizárás a közbeszerzésekből, állami pénzalapi támogatásokból, elesnek a részmunkaidős támogatásoktól, és a pályakezdők foglalkoztatása után járó kedvezményektől is. Pluszbónusz, hogy a kormány internetes szégyenfalára is fölkerülnek.
Egyrészt Kádár János most boldogan vigyorog a pokolban, hogy ez a magát jobboldalinak nevezett valami kommunistább még náluk is. Másrészt ebből lesz ám annyi megteremtett új munkahely, hogy csak győzzétek számolni. Főleg, ha elveszitek a pályakezdők támogatását is azoktól, akik örülnek annak is, ha a jelenlegi körülmények között elvegetálnak valahogy.

De érdekes az is, hogy a szekatúra 2012 januárjától 2014 januárjáig tart. Naná, mit gondoltál? Kampányidőszakban manduláig benyalni szokás, nem baszogatni a munkaadót.

Nem tudom, ezek emlékeznek-e még a 2002-es Nagy Kampányhúzásukra, mikor hasonló arroganciával gyakorlatilag a duplájára emelték a minimálbért? Akkor is, most is 8-900 ezer ember munkaviszonyával játszottak, és visszanézve nem lett abból sem egy klasszikus sikersztori. Hiába írt ki Matolcsy ( kinek a zseniális húzása volt az is, baszki...) pályázatot 15 milliárd értékben a munkaadók költségeinek ellentételezésére, ha 124 milliárdos kárt okozott vele, főleg a kis és középvállalkozások körében. A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoktól 52, a 0-5 fősektől 72 milliárdot vettek el így. Vagyis akkor is a legkisebbek szívtak, nekik kellett a kevés alkalmazottból még kevesebbet csinálni, hogy működőképesek maradjanak valahogy. Így lesz ez most is, kétsége ne legyen senkinek.

Tanulságot levonni minek? Orbánisztánban nem szokás abból sem, ami - többek között - előidézett egy bukást, és 8 év duzzogást okozott. Sebaj, akkor is kihúztuk valahogy, most is menni fog. Ti meg egyszer csak megtanuljátok, hogy a matolcsyzmussal a bőrötöket viszitek a vásárra. Vélhetően utoljára. Mert a folyamatos elkúrás sorozatból kurvára elég már.

243 komment · 9 trackback

A bejegyzés trackback címe:

https://varanus.blog.hu/api/trackback/id/tr113001950

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Levél a legvidámabb munkatáborból Floridába 2011.06.22. 12:38:35

Kedves Kálmán, Druszám, Másodunokatestvérem, Drága Lali! Örömmel vettem hozzám és szűkebb pátriárkánkhoz Floridából írt kedves soraid, és a mellékelt nyaralási képeket úgyszintén! Köszönöm kérdésed: mi jövőre megyünk, már ha Ágotám megkapja ...

Trackback: Az igazi pofátlanság 2011.06.21. 19:27:56

Van valaki, akinek ma kis hazánkban miniszterelnöki fizetés jár (ez jelenleg valamivel több, mint másfél millió Ft) ehhez járul még cirka 232000 Ft képviselői alapilletmény. (Ezt már eleve nem értem. Ha valaki a köz szolgálatában valamiért kap egy maga...

Trackback: A Talált Pénz Legendája 2011.06.21. 19:23:06

 1345 milliárddal csökkenti nyugdíjpénz az államadósságot Index.huAz államadósság elleni háború első csatáját vívta meg a kormány, a győzelmi jelentésektől hangos a sajtó. Az első csapást az adósságra a jövő nyugdíjasaival mérte a bölcs vezér...

Trackback: Adható-vehető beszélő szerszám lesz a közmunkás? 2011.06.21. 14:34:22

Az állam a közmunkások bérbeadásával száll be a munkaerő-kölcsönző bizniszbe. A Széll Kálmán terv szerint ezzel kialakítják a munkaerő-kölcsönzés új rendszerét.Bízzunk benne, hogy ez nem azt fogja jelenteni, hogy az államtól kölcsönzött munkaerőre és a...

Trackback: Adható-vehető beszélő szerszám lesz a közmunkás? 2011.06.21. 14:33:58

Az állam a közmunkások bérbeadásával száll be a munkaerő-kölcsönző bizniszbe. A Széll Kálmán terv szerint ezzel kialakítják a munkaerő-kölcsönzés új rendszerét.Bízzunk benne, hogy ez nem azt fogja jelenteni, hogy az államtól kölcsönzött munkaerőre és a...

Trackback: Közbeszerzések: kormányzati kéziirányítás 2011.06.21. 12:13:43

A közbeszerzés bizonyos tekintetben arra hasonlít, hogy valakinek adunk egy majdnem korlátlan keretű hitelkártyát azzal az elvárással, hogy felelősségteljesen költse el, de ha mégse felelősségteljesen költené, akkor…sem történik semmi. Ennél sok...

Trackback: Fidesz sírvers 2011.06.21. 11:44:55

Mit írnál az FMPSZ, azaz a volt Fidesz sírkövére? (Fidesz--> FMPP--> FMPSZ.) Mert az F. Magyar Polgári Szövetségnek is szüksége lehet erre. Hiszen az SZDSZ, MIÉP, MDF, FKGP és sok más egykor kormányerőt is képviselő párt sírja felett ma már csa...

Trackback: Orbán: "Jogunk van elkergetni a kormányt!" 2011.06.21. 11:17:36

Lassan mondja, hogy mindenki megértse! (2008. március)

Trackback: Jön az igazi bérkommandó 2011.06.21. 06:39:06

Olvasom, hogy:A kormány rendeletben állapítja meg, hogy a bruttó 300 ezer forint alatti munkabéreket mennyivel kell emelniük a munkaadóknak, hogy azok nettó értéke ne csökkenjen 2012-2013-ban - az erről szóló törvényjavaslatot Rogán Antal és négy Fides...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Azért ez az univerzális Tonyó gyerek nem semmi! Bár a számokkal kissé hadilábon áll, mert értem én, hogy azok miatt a gaz cocik kellett a kerületet pár milliárd forintos presztízsberuházásokkal ellehetetleníteni, elég egyedi módon, meg hát mellette azért könnyen csurran-cseppen (azt mondját a gonoszok). Meg különben is, nagy a vetélkedés, hogy ki tudja a vezér hátsóját fényesebbre nyalni!
Pedig Tonyó önmagában is zseniális, hisz bármilyen területhez gyönyörű és nagyon felkészült szakértői szintű módosításokat, javaslatokat, ha kell alkománymódosításokat tud beadni. Mármint azon eccerieknek, akik ezt be is veszik!
Nagy gond, hogy a versenyszféra nem állami...még, de tulajdonképp mi a jó búbánatost képzelnek ezek, hogy nem akarják a Vezér bülbülszavát meghallani? Mikor "önként" simán bevállalhatnák, hisz ŐK is mennyi mindent áldoztak fel, csak azért, hogy "mindenki jobban járjon" (mármint a mindenki, a saját seggnyaló fajtáját jelenti). Tényleg megható ez a gondoskodás, amit Szeretett Pártunk és Ormányunk tesz, de az ötvenes évek "fílingje" és diszkért pukija belengi a kupolás cirkusz háza táját. Etteársak előre az Orbáni Úton... A lex-ez, lex az legújabb fejezetéhez pedig tulajdonképp komment sem kell, hisz azon egybites kretén, aki ezt is tapsolja és helyesli, az inkább a kis táptalajában próbáljon tovább osztódni.
velemenyvezer.blog.hu/2011/06/20/fidesz_nem_kell_adot_fizetni?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_campaign=index
na adjak ötleteket? Mindekit ki kell rúgni a cégtöl, aztán mondjuk 1 hónap múlva ugyanazzal a bérrel visszavenni. Akko rnem tudnak semmilyen béremelést számonkérni.
tervtanács, tervhivatal, gulág, munkafelügyelő, államosítás, egyszemélyes döntés, koncepciós per, keleti szél, vállalkozás-tőke ellenesség, ellenségkép, harc-küzdelem, aki nincs velünk az ellenünk van, cenzúra, kulturális forradalom, pénzügyi forradalom, társadalmi forradalom, néphülyítés................................
és csak így tovább, rendületlenül a népért a hazaáért............
Elég érdekes a kormány felfogása, beleszól a magánszféra bér politikájába, de itt vannak a patikák, ott a tulajdonostól kezdve, a béren át most már az alkalmazottak számát is szabályozni kívánja. Egyszerűbb lenne a homlokukra tetoválni, "komcsi vagyok" aztán jöhetne az államosítás mint a manyupnál. Legalább egyértelmű lenne a helyzet...
Biztos voltam a 70-es évek elején, hogy egyszer majd vidáman, anekdotázva fogok visszaemlékezni a katonalét minden undorító percére, az emberi megaláztatásokra, az illogikus, kibaszós parancsokra, a "nem lássák az elvtársak, hogy ezek a képek itten a falon báncsák az akusztikát?!" szellemi szintű parancsnokainkra. Valahogy ugyanígy vagyok most Orbánnal és csürhéjével is.
@keri5353:
- A *kapuügyeletes azért van, hogy be ne engedje a logikát.

* cserélve közgazdasági jobb kézre
Már múltkor is megbukott nem? Most megint?
Nem lenne baj azzal, hogy ilyen hülyék, igazán nem gond. Bár csak ilyen kevesen lennének.
Nem, a a gond azzal van, hogy 53% idiótával vagyunk megáldva, akik ezekre szavaztak.
Hozzáteszem szerintem is hülyeség amit kitaláltak erre, de nálatok valahogy mindig ugyanaz a szöveg.
Még nem tudhatjuk mi lesz a hosszútávú hatása, ami a lényege lenne, de máris megbukott?
Van az a szint ami alatt jobb hallgatni :)
Ez is nagyon jó írás lett gratula! Nem régóta olvasgatom a blogot - ami, mint utaltam rá nagyon tetszik mind stílusát, mind tartalmát tekintve -, és újból rácsodálkozom mennyi minden van már itt (is) összeszedve és leírva esetenként tényszerűen. Ráadásul hasonló írások, vélemények, sőt tények (!) máshol is fellelhetők, így végképp nem tudom elképzelni, hogy ezekből semmi nem jut el oda és azoknak akikről szól. Bár talán még az a jobb verzió, mert még rosszabb a helyzet ha mégis eljut, és annak ellenére (vagy csak azért is?) haladunk tovább ezen a zsákutcának tűnő úton, melynek a végén nem tudni mi van...
Minden munkaadó mérlegelni fog: kinél éri meg az emelés, kinél nem! Akinél megéri, mert kitermeli a saját bérét, ott emelni fog, akinél nem ott lapát...
A lapátos munkáját pedig megkapja aki az emelést kapta.
Egy millió új munkahely? Így? Közgazdasági ügyefogyottak ezek, más egyéb baromságaik mellett!
@Joooe: "Van az a szint ami alatt jobb hallgatni :)" Szíjpeti megint megszólalt valahol? :)
@Rwindx:
Épp valami hasonlót akartam írni! Ezt a Matolcsy fickót egyszer már elhajtották a vérbe, erre most megint ott pusztítja az oxigén ahol nem kéne.
@Joooe: hosszú távú hatása?

10 emberből 1-et kirúg a főnök, a fizetését és a munkáját szétosztja. A munkateher növekedés miatt leghangosabban zúgolódót szintén kivágja, ennek a fizetését megtartja, a maradék 8-nak meg megmondja, hogy lehet folytatni a dolgo, ha gondolják (nem fogják gondolni). A végén ugye mindenki nyer egy kicsit:
- főnök 1 munkásánka bérét
- 8 beosztott egy rakás munkát és egy kis fizetés (vissza)emelkedést
- 2 (ex)munkás egy rakás szabadidőt

Tehát senki sem jár rosszabbul hosszú távon.
@Rwindx: "Már múltkor is megbukott nem? Most megint?"

Hát, aki a pótvizsgára sem tanul, azzal előfordul ilyesmi. Egyébként 18 év a tankötelezettség, szeretett miniszterünknek még van 17 éve próbálkozni :)
@9mmPara: ő más, ő politikus, neki a hülyeséget beszélés a lételeme, lendvai ildikóhoz kell mérni nem egy bloggerhez.
Ilyen színvonalú cikket írni "kívülállóként" ciki.
A legnagyobb baj, hogy nem is szégyellik, amit csinálnak, hanem cinkosan összevigyorognak. Szijjártó pedig már kétszer nem tudta teljesen megőrizni a komolyságát, belekaffantott a mondókájába, gondolom, a visszatartott röhögés akart belőle zabolátlanul kitörni, de nem lehetett, a karrieje forgott kockán.
Ugyan, mi bajuk is lehetne? A zsebük tele, a haverok hálásak, a többiek meg le vannak sajnálva. A póóógárok.
soha tobbet fidesz
sikeres kampany jelszo lehet barkinek
@nem-igen: ez rövidtávú hatás lenne, még ha igaz is lenne. De ha már így a hasunkra ütünk, miért nem rúg ki 8-ból 6-ot a kb. 3%-os béremelés miatt? Sokkal elrettentőbben hangzik.
Ezek tényleg már, hányszor tudnak megbukni?
Én ha egyet hibázok a munkám során fegyelmi, másodjára kirúgnak.
Ezek meg milliárdokat kúrogatnak el sorozatban.
Nem baj, van belőle még bőven....
@Joooe:
Szerinted normális 2011-ben, hogy az SZJA szabályok kedvezőtlen hatásának kompenzálását előírja a kormány a vállalkozásoknak?
Szerintem ez 2 külön világ, a kormány az SZJA szabályokon keresztül előnyösebb helyzetbe hoz egy réteget, egy másik, jóval szélesebb és szegényebb réteget pedig hátrányosabb helyzetbe. Ez a kormány döntése, de mi köze van ehhez a munkaadónak és a munkabérnek?
Semmi gond, majd a közmunkásokból összejön az egymillió új "munkahely". Az meg senkit nem zavar, hogy a közmunka nem hozza, hanem viszi az államkasszából a pénzt.
@Joooe: Ki beszélt itt hosszú távról? Orbán és szóvivője szerint a 16%-os szja-val rögtön mindenki jól jár és a belső fogyasztás növekedése révén fellendül a gazdaság 1-2 éven belül. 1 év eltelt, és csak a lenyúlt mnyp-i vagyonból csökken , természetesen automatikusan az államadósság. A kormány nem csinál mást, csak a beszedett állampapírokat "széttépi".@Ppix: Az az 53% kb 2.7 millió ember. Ráadásul egy pár százezer már lelépett a fidesz támogató táborából.
Most olvasom a Mozgóban, hogy Matolcsy a Financial Times rangsorában annyira utolsó lett az európai pénzügyesek közöttabban a rangsorban, hogy ki mennyire érti a folyamatokat, hogy olyan nincs is. 22 pontot kapott, a csodás pénzügyeikről elhíresült görögök pénzügyére 58 pontot...
@Ringlósztár: igen, mint ahogy az is hogy azt is előírja hogy mennyi szabadság, végkielégítés, felmondási idő, stb. jár. Azoknak is van anyagi vonzata. A munka világa már csak ilyen, szabályozásra szorul, mert nincs egyenlő verseny.

Eddig az irreális adókedvezmények mesterségesen alacsonyan tartották a béreket, a bérek egy részét ezáltal kvázi az állam fizette. Ennek visszaalakításával a normális útra gazdasági törvényszerűség a bérek emelkedése, ezt akarja a kormány ösztönözni egy kicsit (kötelezésről szó sincs... de csak a jófiúkat engedi a sütistálhoz).
@Táskás Tóni: szerintem matolcsy hosszú távról beszél, a cikkíró meg matolcsyzmusról. A kormányszóvivőket meg ne vegyük már komolyan, az a legegyszerűbb papucsállatka szerű organizmusoknak szól, magadat minősíted ha rájuk hivatkozol.
Az elmútnyócév a hibás. Meg a Gyurcsány.
@Joooe: Amit írsz, az alapjában véve jogos - lenne, ha

1) nem azt állította volna a kormány, hogy senki nem jár rosszul,

2) ha ez nem eredményezné a munkanélküliség növekedését,

3) végül épp nem a nyomorult "gazdasági fellendülés" ellen hatna.
@Joooe: valóban nem tudni mik a hosszú távú hatások... és tény, hogy így nem illendő kritizálni...

lehet, hogy kellett volna hatástanulmányt készíteni, publikálni?

te tudsz ilyenről? jól értesültnek (bennfentesnek) tűnsz...
@Goompah:
1. a kommunikáció az más kérdés, olyan nincs hogy senki nem jár rosszul
2. nem ez fogja a munkanélküliség növekedését eredményezni, hanem a rejtett munkanélküliség (roki, szolgálati, nyugdíjasok, szociális segélyezettek, feleselgese hivatalnokok) látható munkanélküliséggé tétele. Rosszul fog mutatni a statisztikában, de elkerülhetetlen. Nincs mit tenni a gát már átszakadt, most a kormány döntése a szántóföldeket védő nyúlgát robbantásának felel meg: károkat okoz, de muszáj.
3. épp ellenkezőleg, a selejt adórendszer egyike volt a gazdaságot bénító tényezőknek. csak hát a hosszútávú hatásokra várni kell, az adórendszer átalakításának közvetlen pénzügyi vonzat az még így 3 évre elhúzva is azonnal érezhető. Épp az a helyzet, hogy a múlt miatt rövidtávon szopunk, hogy a jövő már ne a visszaesésről szóljon.
@nem-igen: Ahogy te azt elképzeled.

1 hónap múlva Tónink újabb törvényjavaslattal áll majd elő: az a cég is ki lesz zárva a közbeszerzésből (meg megy a szégyenfalra), amelyikné az elvárt béremeléssel kb. egy időben (mondjuk +/- 1 év) csökken az állomány létszáma.

Aztán meg, amikor már a választások közeledtével egyértelmű lesz, hogy nem lesz semmi a beígért új munkahelyekből, akkor azokra cégekre fognak különadót kivetni, amely cégek nem teljesítették a kormányhatározatban elvárt létszámfejlesztést.

Itt az egyik hülyeséget mindig egy még nagyobbal próbálják helyretenni.

Én már rég azon szurkolok, hogy minél jobban pörögjön fel ez a maguk teremtette kényszerpálya, mert annál hamarabb vége lesz.
Nincs is 16%-os SZJA, 20% az plusz még egy kicsi és úgy tűnik annyi is fog maradni (már pedzegeti a kancsal, hogy nem biztos, hogy kivezetik a szuperbruttót 2013-tól).

Nemcsak az alacsony jövedelműek járnak összeségében rosszul. Én 3 gyerekes apaként maximálisan kihasználom az adójóváírásokat, de maradtam mnyp tag. Az általam havonta befizetett nyugdíj nem tudom mire átkeresztelt adó (amiért ugyan nyugdíjat nem fogok kapni) több mint a gyerekkedvezmény és az "alacsonyabb" SZJA.

Összességében ilyen magas adóterhelésem még nem volt az életemben mint lesz 2012-től.
Pokolba a kancsallal és a Fidesszel is.
@Joooe: irreális adókedvezmények??? Miról beszélsz, ember?

Magas adókulcsok mellett államilag támogatott célokra költött pénzekre járt némi adókedvezmény, ezeket irreálisnak nevezni, tudatlanság.
Egykulcsos adónál értelemszerűen nem kell adókedvezmény, de korábban nem ez volt, tehát nem voltak irreális adókedvezmények.
Tehát az állam nem a bérek egy részét fizette a kedvezményeken keresztül, hanem társadalmilag fontos célokat támogatott az adórendszeren keresztül - nagy különbség.

A munka világa pedig szerencsére nem olyan, mint amit itt egy mondtaban összezagyváltál, a bérek emeléséhez semmi köze a kormánynak, és ezen az sem változtat, hogy ebbe belekevered a szabadásgot, felmondási időt, stb.

A kormány semmi mást nem tesz, mint visszatér a kommunizmushoz.
@Joooe: Hosszú távú hatáshoz elegendő megnézni a 2002-es minimálbér-emelés hatásait. Gazdaságilag az is indokolatlan volt. Először tanulmányozd a következményeket, aztán nyilatkozzál.

A munkavállalókat nem elsősorban a 3 %-os fizetésemelés miatt fogják kirúgni - amiatt szerintem csak nem fognak újakat fölvenni -, hanem a várható munkaügyi ellenőrzések miatt, amit a béremelés megtörténtének ellenőrzésére fognak a "nem baráti" cégek nyakába zúdítani. Mert ne tévedjünk, a CBA-n nem fogják számonkérni ezt a béremelést, csak azokon, ahol pl. rendszeresen elefántszart találnak a zöldségespult környékén.

A munkavállalókat a 44 órás (túlórapénz-mentes) munkahét miatt fogják kirúgni, mert a heti 4 órás munkaidő-emelés azoknál a munkáltatóknál, akik el tudják adni, hogy folyamatos a munkarendjük, jó esetben 20 %-os leépítést indokolhat. Ezt az új béremelést a Munka Törvénykönyve változtatásaival együtt kell nézni, és rögtön megvilágosodik, miért nincs szükség az OÉT-re a továbbiakban: mert mindegyik oldalt a kormány "képviseli". Megsúgom, az ilyen technikákat hívják monolitikus pártállami berendezkedésnek.

Úgyhogy most a munkaadók is elrebeghetik: a jó Isten mentsen meg attól, hogy Orbán Viktor segítsen nekünk!
De ez most mire jó? A cégeknek szerintem90%-a nem pályázik és nem vesz igénybe állami támogatást. Így emelni sem fog...
@Joooe:

"1. a kommunikáció az más kérdés, olyan nincs hogy senki nem jár rosszul"

Akkor is tény, hogy ez egy ordas hazugság volt. Számtalan jelzést kapott a kormány időben, hogy az ígéret tarthatatlan lesz.

"2. nem ez fogja a munkanélküliség növekedését eredményezni, hanem a rejtett munkanélküliség (roki, szolgálati, nyugdíjasok, szociális segélyezettek, feleselgese hivatalnokok) látható munkanélküliséggé tétele."

A kettő nem zárja ki egymást.

"csak hát a hosszútávú hatásokra várni kell,"

Nem kell sokat. A lakosság egyharmada eddig is a nyomorszinten vagy alatta élt, ezután még többen fognak. Az éppen csak elevickélő cégek nem tudnak emelni, helyette több lesz a zsebbe adott fizetés vagy a feketemunka - vagy éppen a munkanélküliség. Egyik után sem folyik be adó, így éppen a kívánt cél ellenkezőjér éri el a kormány.
@Joooe: áruld már el, hogy a jelenlegi adórendszer, hogy a retekbe fogja felpörgetni a gazdaságot?
Ugyanis matolcsyn és a fidesz egyes hívőin kívül senki nem is sejti, hogyan fog ez történni.

Egy-két év múlva, tudom mi lesz az érvetek: egy pillanat alatt levitték az államadósságot 77%-ra, és mélyen hallgatni fogtok arról, hogy 3 millió ember ellopott nyugdíjából tette ezt a szeretett vezér.
Ez egyáltalán nem a munkavállalóról szól, hanem a munkaadó által befizetett adókról és járadékokról, vagyis a költségvetés bevételi oldaláról.

Nézzünk egy egyszerű példát. Alanyunk fiatal egyedülálló alkalmazott, bruttó 150.000 forint bérrel.

2010-ben ez az ember havonta a munkaadónak 192.750 forintjába kerül, amiből az állam 85.535 Ft-ot, az alkalmazott 107.215 Ft-ot kap.

2011-ben szintén 192.750 forint a munkaadó költsége. Ebből 87.380 Ft az államé és 105.370 Ft az alkalmazotté.

Ha a munkaadót megkérjük, hogy emeljen annyit a bruttó béren, hogy a munkavállaló keresete ne csökkenjen az előző évhez képest, akkor 153.500 forintos bruttó bér kell, ami 197.248 forintjába kerül a munkaadónak, amiből 89.701 forintot fizet az államnak.

Na most ez egy olyan nagyarányú adócsökkentés,hogy ahhoz, hogy dolgozó ne keressen kevesebbet mint tavaly, a munkaadónak 85.535 Ft helyett 89.701 Ft-ot kell fizetnie az államnak. Ügyes!

Egyébként tényleg egyszerűbb lenne, ha államosítanának mindent, az állami tervhivatal megmondaná a frankót, az állami bér és árhivatal szintén.

Ja, hogy ezt már próbáltuk és nem jött be?
@Kangörény_: :D most akkor kommunizmus is meg minden?
Leírtam, a kormány beleszól a munka világába mert magától nem működik, ha ezt nem érted nincs értelme vitázni.
Miért irreális?
2009-ben aki a nettó 63-at keresett fizetett 3e Ft(!) szja-t, nettó jövedelme 4,5%-át.
Aki annak ötszörösét kereste, 63-szorosát adózta.
Úgy gondolom nincs abban semmi rossz, ha végigmegy a reform és a kiskeresetűnek is ki kell pengetni szerény 16% adót, még így is töredékét fogja adózni mint a nagy keresetű. Azt kéne megérteni, hogy a kis keresetekkel nem az volt a baj, hogy túl voltak adóztatva, hanem hogy alapból alacsonyak, az ellen meg csak gazdasági ésszerűsítéssel, például a 63-szoros adóztatás megszüntetésével lehet tenni.
A hosszú távú hatás az lenne, hogy a felsőközép/gazdag réteg jónéven véve az agyvonalúságot Balatonra megy nyaralni, a Mátrába síelni, szabadidejében faluturizálgat családostul, Makray Katalin zöldségesénél vásárol bele Zsolnay-fazekába, nem külföldi egyetemekre próbálja be(ki)juttatni a gyerekeit, és persze Trigránit-garzonokat is előjegyez (ezzel sajnos szlovák kincstrágyat is gyarapít) ... hosszú, méla lesben ül a hatásvadász ...
Megjegyzem, rövid távra tervezték (és ígérték) a belső fogyasztásnövekedést, hiszen az egész fantazMagória lényege ez lenne. Különben nincs esély, nincs értelme, ha így érthetőbb. Elszórtak egy valag pénzt már - kockáztattak (Hogy is áll a MOL árfolyama?), de ha nem jön be nagyon nagy gáz lesz. Nincs rá 3 év, és Kína vonakodik magyar adósságból betárazni - ez a helyzet ...
Egyébként a cikk lényege nem itt keresendő, inkább a despotizmus rémképét festi fel - szerintem is jogosan. Utasítani, fenyegetni, ZSAROLNI, mostmár piaci szereplőket is - ennek nem is a gazdasági hatásai a legveszélyesebbek. Ugyanolyan gusztustalan, mint a lázári leegyszerűsítésre hivatkozva ('az ügyvédek csak azért vannak, hogy kimossák a bűnözőket' - nem mindegy végül is, hol volt Kaiser Ede?) megtagadni a gyanúsítottól az ügyvédi jelenlétet (24 v 48 óra, tökmindegy). Nem visz előre semmit, viszont társadalmi hatása mérhetetlenül romboló. Vagy ennek is a hosszú távú hatásait kellene kivárni? A magam részéről arra tippelek, egy új ügynöki kör beszervezésére a legalkalmasabb ez a törvény ...

Annyit még a cikkhez: matolcsizmus szerintem nincsen, ahogyan rogánizmus vagy lázárizmus se. Utóbbi kettő persze stílusként még értelmezhető, de mivel egyik sem saját terméket futtat, hanem a nagy Útmutatóét nyomatja szolgaian, én inkább úgy fogalmaznék - Magyarország 2/3 részén rend uralkodik, nem keverednek az izmusok, csak egy van: az orbánizmus!
Nem hiszem el baszus, hogy ennyire pancserok!Ennyi lúzer nem lehet ott a fityeszben!
Ez a sok gagyi fenyegetőzés, már nevetséges.
Nem baj, most majd azok is elmennek szavazni akik eddig nem mentek, ha most nekik is csökken a bérük egy tizessel.
@Kangörény_: A legprimitívebb kormány a legprimitívebb módszerrel viszi le az államadósságot. 13 év megtakarításának az állampapírba fektetett mnyp-i vagyon részét bevonja, a többi részt pedig folyó kiadásokra költi. Ezt egy tízéves gyerek is meg tudta volna csinálni. Az ostoba magyarok elhiszik, hogy milyen frappáns az államadósság csökkentés, de azért külföldön ne nyilatkozzon erről a bunkó focista, én például nem szeretnék égni miatta.
Más farkával tényleg szeretik verni..Hernádi például most a MOL-lal takarózik a 10 millió eur korrupciós vád miatt, Orbán Mo-gal takarózott az EU-ban a médiatörvény miatt. Szerinte Mo-ot sértették meg, jól magára rántott mindenkit az a tahó, most a kitüntetett orbánkeresztes Hernádi másolja a mutatványát.
@Kangörény_: hozzájárul azzal, hogy 500 milliárdot benne hagy a gazdaságban, és ezek a pénzek mostantól nem a manyupokon kersztül államkötvényeke meg külföldi befektetésekbe vándorolnak, hanem béla otthon cementet vesz, megbízza gézát villanyszereléssel, az asszony több paradicsomot vesz boltban, stb. Aztán meg már gézának is több pénze lesz, meg a boltosnak is, meg a paradicsomtermelőnek is, ők is hasonlóképpen elköltik.
Természetesen nem mind az 500 milliárd lesz ennyire pörgős, mert pl hiteltörlesztésre biztonsági megtakarításra is fordítódhat (ami előbb-utóbb szintén visszakerül a gazdaságba) meg még import cikkekre is, de azt meg amúgy is megveszi.
@Joooe: Értem. Tehát akkor engem se köteleznek, hogy betartsam a törvényeket, csak börtönbe kerülök, ha nem.

Várj.

Pont ezt hívják kötelezésnek, ha jól emlékszem.
@Joooe:
"Leírtam, a kormány beleszól a munka világába mert magától nem működik, ha ezt nem érted nincs értelme vitázni."

Ne haragudj, jóember... veled így tényleg nem érdemes vitázni. Te úgy látom nagyon sok mindent nem értesz, cserében viszont jó nagy a hangod és magabiztosan adod elő a hülyeségeket, hasonlítasz egy kormányra (nem autó)
@Joooe: épelméjű ember nem hiszi, hogy a munkabérekbe való ilyen szintű belenyúlás jót hozhat. Akiben ez felmerül, annak nyilvánvalóan nincsenek közgazdasági ismeretei.

A munkabér a munkaerőpiacon kialakult piactisztító árral egyenlő (adott munkakörre). Ebbe belepiszkálni veszteséget okoz.

A szabadságnapok száma, a munkaidő, stb. amit az mt szabályoz, azok mind arról szólnak, hogy a munkaerő alapvető védelme érdekében közösen kialkudott kedvezményeket kap a munkavállaló és ennek költségét össztársadalmi szinten lenyeljük, mert senki nem akar a szerelősor mellett meghalni.

A kötelező munkabéremelés ettől messze van. Következésképpen a törvényjavaslat a kigondolása és papírra vetése pillanatában megbukott, mert kb. azon a szinten van, hogy foglaljuk törvénybe, hogy 2+2=5, ezen túlmenően mostantól a fű kék és az ég zöld.

Hiába a kétharmad, alapvető szabályokat még ezzel sem lehet büntetlenül áthágni.

A poszthoz meg annyit: ha a kormány egyre több kifizetési irányt kezd el szabályozni, akkor egyre inkább az ő kezében lesz a vállalkozások sorsa, ez tehát burkolt államosítás. Akkor tesz tönkre egy céget, amikor csak akar.
@Joooe: "Leírtam, a kormány beleszól a munka világába mert magától nem működik, ha ezt nem érted nincs értelme vitázni.": ezzel szemben a valóság az, hogy minél jobban erőlteti a kormány a munka világába való beleszólást, az annál inkább nem működik. Ha valóban meg akarja védeni a dolgozói meg a szavazói érdekeit, maradjon csendben. Mindig szabályokat hoz, mindig erőltet, sosem számol, tervez, egyeztet előre, majd jön az, hogy arccal hárítja a murvát.

A világon a fejlett demokráciákban jellemző a sávos adórendszer, pont azért, mert akinek kevés pénze van, annak a 16% sokkal nagyobb érvágás, mint azoknak, akiknek sok pénze van és mondjuk 40%-ot kell fizetniük. De ehhez megint kellene kis matematikai tudás, hogy valaki felfogja, meg egy kis alázat, hogy elfogadja. A fülkeforradalom nem üti a piros ultit.
@Joooe: örülök h ilyen optimista vagy.
De szerintem magyar paradicsom helyett több Vuitton táska meg Seychelle-szigeteki nyaralás fog fogyni.
Ennyit a nagy fogyasztásnövekedésről.
Választhattunk egy balfasz zsidó érdekeket kiszolgáló kalandor csapat (MSZP), és egy balfasz népnemzeti direktvezérlést megvalósító jogász csapat (FIDESZ-KDNP) között. Nem balfaszt nem választhattunk. Látszik is.
@s: az előző bagázs nem akart ideológiai harcot a munkahelyeken, ott nem kellett csináljukmeg nyilatkozatokat kiplakátolni. ennyivel voltak jobbak.
@Joooe: De kedves Joooe, pont az a baj, hogy nem annál hagytak ezzel több lóvét, aki cementet venne, hogy befejezze a házat, meg paradicsomot, hogy a gyerek lásson vitamint. Akinél most több lóvét hagytak, az eddig is vett paradicsomot, annyit, amire szüksége volt, és a háza is befejezett volt. Neki már nem az alapvető élelmiszerekre és fogyasztási cikkekre van szüksége, mert azt eddig is gond nélkül megvett. Amire most költeni fogja, az még egy családi autó, a gyereknek külföldi egyetem, meg horvátországi nyaraló, évi plusz egy - két síelés. Ebből mennyi a belföldi fogyasztás?
@Bambano: Kurva sok mindent basztak el ők is. Hogy ezt pont nem, az egy dolog. A baj az, hogy matolcsy kezelési módszerei itt egyáltalán nem fognak működni. Olyan ez a figura, mintha a saját kibaszott egyetemi jegyzetének a hetedik oldaláig sem jutott volna az olvasásban. Felpörög a gazdaság, ez kb. olyan mint kóka ugró pannon pumája. Elmondom, hol van belső piac, jó? USA, Kína, India. Az majd felpörög egyszer. Magyarország pici, nyílt gazdaságú, 0 belső tőkével rendelkező ország. Ezt vagy a németek megrendelései húzzák ki, vagy senki.
Függetlenül attól, hogy mennyire rossz a 16%-es egykulcsos adó, van egy dolog, ami még annál is rosszabb: senki sem akar Magyarországon adót és járulékot fizetni, és az adócsalásban igenis egyes vállalkozók járnak elöl. Akik az ÁFA és egyéb csalássokkal nemhogy nem fizetnek adót, hanem más kínkeservvel megfizetett adóját rabolják el. Ugyanakkor mindenki a markát tartja, ha az államtól kell pénzt beszedni. A múlt héten hallottam, hogy egy 39 éves nyugdíjas rendőr 250 ezer Ft nyugdíjat kap. A blogos és rákosista elvtársai nem azon kadanak ki, hogy ez lehetséges, hanem azon, hogy miért akarja az állam ezt a kirívó semmittevést és igazságtalanságot megszüntetni.
@Bambano: pont az adóhatások miatt nem egyenlő a piaci árral, csak lassú átfutási idővel válna egyenlővé. Ezt akarja meggyorsítani a kormány.

De hagyjuk, megismertem ezt a blogot is, elég is volt, sem a cikkíró, sem a kommentelők nem nyűgőztek le érvelési képességeikkel.

Persze kell olyan hely is, ahol zavartalanul megy a közös sírás-rívás, fikázás, de oda meg én nem kellek. Na csá :)
@KG2000: "A múlt héten hallottam, hogy egy 39 éves nyugdíjas rendőr 250 ezer Ft nyugdíjat kap."
Erről azért tolhatnál valami konkrétumot, mert ez valószínűleg kurva nagy hazugság. Ilyen ugyanis nincs, mert akkor a 39 évesnek minimum tábornokként kellett volna nyugdíjba menni, ami képtelenségnek tűnik.
@Joooe: "Leírtam, a kormány beleszól a munka világába mert magától nem működik, ha ezt nem érted nincs értelme vitázni."
Ugyan nem nekem írtad a fentieket, de hadd válaszoljak én (is) rá:
Értem én, hogyne érteném, hogy ez így működik. A kérdés az, hogy hol? A szocialista piacgazdaságnak nevezett valamiben valóban így működött: az állam szabályozott mindent. Ki, mit, mennyit termel, valamint azért mennyi bér jár. Az eredményét ismerhetjük, rövid- és hosszútávú hatásaival együtt, elvégre jónéhány évtizedig próbálták működtetni. De valahogy nem vált be... Persze, lehet, hogy az volt az alapvető baj, hogy nem az Orbán-Matolcsy páros irányított...
A kapitalista piacgazdaságban viszont nem így működik a dolog: az állam megszabja a béreket a közszférában, a versenyszférában pedig hagyja, hogy maguk az érdekeltek alakítsák ki azokat. Kik? A munkáltatók és a munkavállalók, utóbbiak különféle érdekképviseletek útján (üzemi tanácsok, szakszervezetek). Nopersze, ehhez szükség van olyan dolgozói érdekképviseletre, amely hatékonyan lép fel, többek között a nagy taglétszám miatt. Na, ez nálunk nincs meg, ez igaz. Ezzel együtt sem okos dolog államilag belenyúlni olyasmibe, ami nem állami feladat. Márpedig a versenyszféra bér-ügyei nem állami feladat: ez nem szerepel a munkaköri leírásukban, erre nem kaptak felhatalmazást. Az pedig, hogy a bért nem emelők nem vehetnek részt közbeszerzési eljárásban, vicces "fenyegetés": a bejegyzett akármekkora létszámot foglalkoztató cégek hány százaléka foglalkozik olyasmivel, aminek kapcsán elméletileg (de csak elméletileg, hisz a mutyi, az jól ismert, nagyon is működő valami kicsiony hazánkban...) pályázhatna??? Spec az én munkáltatóm sem ilyen, tehát erre az "érvre" tojni fog. Ha lesz rá keret, akkor emelni fog (eddig mindig emelt, mellesleg, idénre 5 %-ot), ha nem, akkor nem. (jelenleg nagyon úgy néz ki, hogy nem hogy emelés nem lesz jövőre, de kérdéses, hogy egyáltalán lesz-e munkahelyem jövőre. Tavaly decemberre megszületett az idei béremelésről a határozat, idén tavasszal meg történt valami, ami erősen kérdésessé tette a cég létét-méretét..). Szóval, az állam a pedagógus-béremeléssel, meg a dokik bérével foglalkozzon (többek között), vagyis azzal, ami kimondottan a feladata lenne....

"Még nem tudhatjuk mi lesz a hosszútávú hatása, ami a lényege lenne, de máris megbukott?
Van az a szint ami alatt jobb hallgatni :)"
Igazad van, tényleg nem tudhatjuk. Bár azon tán érdemes lenne elgondolkodni, hogy ezzel a fejjel ebbe a falba már belefejeltünk és akkor nem dőlt le a fal, viszont a fejünk, az nagyon fájt utána. Persze, lehet bízni abban, hogy most majd puhább lesz a fal (eltelt idő + a múltkori fejelés esetleges puhító hatása), de részemről úgy vélem, hogy a fal bizony még mindig kemény = nem megyek neki ismét. Te reménykedj nyugodtan és várd meg, hogy a "hosszútávú hatás" milyen lesz. Ettől még fájni fog neked is meg nekem is, csak én számítok rá, Te meg nem....
@Joooe: pár dolog:
- azzal, hogy azt mondták, a vállalkozási adóterhek csökkenésével maradt elég pénz a vállalkozóknál ennek kifizetésére, azt ismerték el, hogy a vállalkozói adóterhek csökkentése című műsor humbug volt.
- azt nem lehet a Kossuth térről megmondani, hogy Világvége Külsőn mennyit lehet fizetni egy munka elvégzéséért. még azt se nagyon, hogy Pesten, de azt akár láthatnák is.
- az, hogy Matolcsyn meg rajtad kívül gyakorlatilag mindenki szerint rossz ez a javaslat, nem azt vetíti előre, hogy Matolcsynak meg neked van igazatok, a többi mindenki meg hülye.

egyébként meg meg lehet próbálkozni így is vitatkozni, hogy ha nem hajlandó a nép szolgalelkűen teli torokból benyelni minden hülyeséget, akkor távozol, de ez nem korrekt vitamódszer.
@Joooe: nem világos számomra az összefüggés, amit vázolsz. gondolj bele, a magas jövedelemadó arra ösztönözte a cégtulajdonost, hogy kevés jövedelmet realizáljon, ehelyett inkább a meglévő osztalékokat tőkeemelésre, fejlesztésre, fordítsa. jelen esetben jobban megéri felvenni minden évben azt az osztalékot, hiszen nincs az a késztetés, hogy inkább vegyek fel 1 milliárdot öt év múlva és maradjon meg a fele, mintsem minden évben az ötödének egy részét (hiszen a fejlesztés-tőkeemelés elviekben exponenciálisan növeli az osztalékot), és annak maradjon meg a fele.
a keletkező rés pedig (megfelelő gazdálkodás esetén) a béremelésekre is biztosított lehetőséget.

másrészt ez az adócsökkentés (ahogy már sok fórumon sokszor elmondtam) még mindig édeskevés, ha belső fogyasztást akarunk ösztönözni, 24%-os nyugdíjadó, 8%-os nyugdíjjárulék, TB-járulék és szuperbruttó mellett. ez csak egy marha drága semmi, még így is világrekorder az állami elvonás, ráadásul a devizaeladósodottság, a különadók, termékadók, jövedéki adók, infláció mind-mind a fogyasztás csökkenése ellen hatnak. a legnagyobb pluszok pedig olyanoknál realizálódnak, akik fogyasztási szintjüket (szinte) képtelen tovább növelni, ezért inkább befektetnek, vagy felrakják a pirosra Las Vegasban, vagy feldugják a thai táncosnő p*csájába.

ne feledjük azt sem, hogy a szlovák modell azért lett sikeres, mert ott minden adótípus (így a társasági adó is) 19%. egyszerű, viszonylag alacsony. mi most azt csináltuk, hogy rájuk ígértünk alacsonyságban, amikor az egyszerűség hasonlóan fontos szempont. márpedig ha munkavállalói oldalról nézzük, a családi adózás egyáltalán nem az egyszerűség irányába hat, ha pedig munkáltatói oldalról, akkor a különadók azok amelyek a kiszámíthatatlan bonyolultság irányába hatnak. ráadásul a társasági-adó csökkentés 500 milka éves árbevétel fölött visszavonták.

ja meg visszatérve a jövedéki adókhoz, azt sem értem, hogy ezek vajon hogyan illenek a belső fogyasztást ösztönző modellbe. pl. a vadiúj népegészségügyi termékadó vajh' hogyan ösztönzi a fogyasztást. vajh' a a cigaretta és alkohol emelkedő adótartalma, vagy maga a dohányzási tilalom hogyan ösztönzi a belső fogyasztást (hülyeség azt mondani, hogy de Angliában nem okozott visszaesést, amikor itt arányaiban háromszor annyian cigiznek, mint ott). de lehet itt beszélni a beígérttel ellentétben nem csökkenő üzemanyag jövedéki adóról, illetve - ahogy már említettem - a cégek (főleg kereskedelmi cégek) büntetőadózásáról, ami ugye növeli az árszínvonalt - azaz várhatóan csökkenti a fogyasztást. nem tudom hogyan lehetne ezt konzisztens modellbe ágyazni. szerintem úgy, hogy nincs modell, csak jelmondatok, meg aktuálkapkodás.
@Joooe: "De hagyjuk, megismertem ezt a blogot is, elég is volt, sem a cikkíró, sem a kommentelők nem nyűgőztek le érvelési képességeikkel."

Nopersze, a Te érveid, és érvelési képességeid, azok fullextrásak! Ha nálad az az alap, hogy aki veled egyetért, az okos-ügyes-prímán érvel, aki meg nem, az buta-értetlen-érvelni sem tud, nos, akkor nem csodálkozom, ha a tiedtől erősen eltérő véleményekre úgy reagálsz, hogy lelépsz. Leegyszerűsítve: lehülyézed a többit (nem szó szerint, ez tény), és lelépsz.
Mondd, nem vagy te véletlenül belső-körös fidesz funkci? Nekik szokásuk az "aki nincs velünk, az ellenünk!"-viselkedés és "érvelés....
@fedkvas: nomeg visszamenőleges hatályú törvénykezés, bármiről legyen is szó. Ez is a gazdaság felpörgetésének szándékával, természetesen, noés nem csak szándékával, hanem hatásával is. Elvégre amit a kormány mondott, az tuti igaz, úgy is lesz, hisz sose tévednek-hibáznak.
Ha netán valaki úgy tapasztalná a saját bőrén-buxáján, hogy nem éppen javult a helyzete, hanem romlott, az természetesen téved!
Tehát én is tévedésben vagyok.....
@Joooe: "Persze kell olyan hely is, ahol zavartalanul megy a közös sírás-rívás, fikázás, de oda meg én nem kellek. Na csá :)"

A hozzád hasonlóknak való oldalak:
www.mno.hu
www.hetivalasz.hu
www.demokrata.hu
www.fidesz.hu

Itt majd nem ütközöl ellenállásba, gondolkodnod sem kell, pihenhet az a 3 db agysejted.
Joooo-t imadom. Szobrot kene rola mintazni: a FIDESZ szavazo. Tuzon, vizen, es ertelmen at. Jesszusom, hany ilyen van meg?
@Joooe: Vazz, azt nem értitek meg, hogy az "igazságos adórendszer" egy csapda. Matematikailag igazságos, de erkölcsileg nem. Mert a példádban említett nettó 63 ezret kereső szerencsétlen ugyan tavaly háromezret adózott, most meg kb. 10-et, ami neki azt jelenti, hogy ezentúl nincs parizer a reggeli vajas kenyéren.
Az ötször annyit kereső meg kb. ugyanennyivel többet visz majd haza, juhé, az egyhatos helyett majd kétezres motorral veszi majd meg az ötévente lecserélt verdát.... Ez neked igazságos?
@GGG77: Hagyd, nem az érvelésünkkel volt baj, csak a Pártirodán ezekre az érvekre nem volt előre megírt válasz. :)
@tomwar: Sokan vannak, de nem elegen. Mármint szerintük. Akkor lesznek "elegen", ha majd mindenki úgy vélekedik, mint ők. Demokratice. Akaratunk ellenére, a mi érdekünkben. Mármint szerintük. Most éppen ennek a kidolgozása, törvényi és egyéb "alátámasztása folyik. Mert hát nálunk törvényesség van....
Benézni valahová, vagy propagandát nyomatni észosztás formájában, az két külön dolog. Olyan, mint hosszú távról halandzsázni, mikor kimondottan a rövid távú felpörgetés (lett volna) a cél. Ezért kudarc a mű, és ezért gáz, hogy alig van már mihez nyúlni.

Benézett a ló az ablakon ...
@Bambano: nem erről van szó, csak nem akarok provokálni, itt láthatóan mindenki egy állásponton van és nem érzem értelmes vitának ami folyik.

A rengeteg a témába nem vágó hozzászólás van, amolyan mindegy miről csak hőbörögjünk stílusban.
Szerintem a lényeggel nem foglalkoztok. Még azt az egyértelmű tényt sem ismerik el sokan, hogy a munka világában szigorúbb szabályozásra van szükség mint más szerződések esetében.
Neked is írtam, hogy azért az adóátrendezés miatti bérváltozás indokolt, mert eddig a rászorultság állami ösztönzése mesterségesen alacsony béreket generált (hiszen az állam fizette a bér egy részét azzal, hogy nem szedte be adóban) így az a kis béremelés gazdaságilag indokolt.
Cáfolat vagy egyetértés (tehát érdemi válaz) helyett módosítasz kicsit a témán:
"azt nem lehet a Kossuth térről megmondani, hogy Világvége Külsőn mennyit lehet fizetni egy munka elvégzéséért. még azt se nagyon, hogy Pesten, de azt akár láthatnák is."
Nem azt mondják meg, csak a már kialakult bér gyakorlatilag inflációnál nem nagyobb mértékű emelését AJÁNLJÁK (ami még mindig figyelmen kívül hagyható az állammal nem üzletelő kis cégeknek) növekvő gazdaság mellett - ez azért nem egy durva beleszólás a munkaügyi/gazdasági folyamatokba, mint ahogy azt a munkatörvénykönyv példaként felhozásával már érzékeltetni próbáltam.

(Most az igazi troll erre megint nem válaszolna, hanem megint továbblépteti kicsit a témát mondjuk valami olyanra, hogy a gazdasági növekedés nem fidesz érdeme hanem ezért meg azért... amúgy tudom hogy tényleg nem, de attól még van )
@Bánatos Exkavátor: Amit írtam irónikusnak szántam a blog posztjainak változatosságát nézve. Ha te is ugyanazt gondolod - amit kétlek - akkor ok.
@GGG77: örülök, hogy azokhoz az oldalakhoz hasonlítod ezt, én is ezt tettem. :) Az irány más, a színvonal hasonló. Amúgy ott biztos nem látsz kommentemet, én értelmes, vitaképes ellenvéleményekre vagyok kíváncsi a sajátom alakításához, nem olyan egymás f*át szopjuk lózungokra ami itt vagy ott megy.
Nem értem a sok berzenkedőt, hol voltak, amikor 2002-2009 között tönkrevágták a magyar gazdaságot a zseniális közgazdák.

Vastagon benne van a pakliban, hogy ez a kormány is elkúr dolgokat(nem keveset), de azt egyelőre csak vélelmezni lehet, milyen mértékben.
Én azt mondom, 2014 tavaszán okosabbak leszünk, akkor lehet majd észt osztani.
Egyet remélek, addigra Szijjártó arcberendezését már nem fogom a TV-ben látni
@Gurney Halleck: Egy rokonom mesélte el, akinek a rendőr ezt mondta. A rokonom igazmondásáért tűzbe teszem a kezem, a rendőr persze lehet, hogy hazudott (vagy a koráról vagy a nyugdíjáról), de ha már elmondta a rokonomnak, akkor miért hamis adatot mondott volna.

Általában is tény, hogy ezek a nyugdíjak magasak, és gyakran nagyon korán megkapják az illetők. Valójában 100%-os konszenzus van a pártok között, hogy a korkedvezményes nyugdíjazás mostani rendszere TARTHATATLAN, csak az ellenzék ezt pillanatnyilag letagadja saját primitív érdekei miatt. Érdekes, hogy te ezt nem akarod észrevenni.
"Közrendőrből milliárdos 20 év alatt becsületes munkával", Pintér Sándor féle életpálya modellt mindenkinek.
Bugris bosszuálló kisstilű kormányunk van, kissebbségi komplexusos zsebcirkálókkal. Ezért a legkisebb kritikára hörögve hazaárulóznak, idegenszivüznek, komcsiznak.....
semmi gond, majd közli a munkáltató a munkásokkal: elvtársak, 10-en vagytok, a bérkeret meg 100 egység. utóbbi nem növelhető, de mindenkinek 10 egységnél többet KELL adnom.

szavazzátok meg hogy ki marad az a 9, aki között a 100 egységet elosztom.
@Joooe:
"az állammal nem üzletelő kis cégek" pl. a komplett mezőgazdaság, amely kb. megszűnik támogatás nélkül, vagy bármelyik garázscég, amelyik munkanélküli vagy pályakezdő foglalkoztatása után támogatást kap... Gondolkodj már egy kicsit.
@Joooe: azért nem érzed értelmesnek, mert nincs igazad. nem akarod elfogadni, egyszerűbb másra, pl. rám kenni.

minden rendszernek vannak alapvetései. ha ezeket az alapvetéseket kérdőjelezi meg valaki, akkor a teljes rendszert kérdőjelezte meg. vagy kapitalizmus van, akkor az állam ne szóljon bele a magánvállalatok dolgaiba, vagy beleszól, akkor meg kommunizmus van. A kettő együtt jár, tehát olyan verzió, hogy beleszólok, de nem akarok kommunista lenni, nincs.

Azt az "egyértelmű tényt", hogy a munka világában szigorúbb szabályozásra van szükség, azért nem ismerjük el, mert nem igaz. Nem tény, ez csak egy szűk fideszes kádercsoport fantazmagóriája. Te meg ezt nem akarod elfogadni, úgyhogy kvittek vagyunk. Semmilyen indok nem mutatja, hogy miért is kellene beleszólni a munkabér kérdésébe. A munkabér az adott általános gazdasági helyzet, az adott specifikus gazdasági helyzet, amiben a vállalat éppen van, és még sok más határozza meg. A sok másban a kormány nincs benne. Ha gazdasági teljesítmény-növekedés nélkül parancsszóra emeljük a béreket, abból vagy eladósodás lesz vagy csőd. Más megoldás matematikailag nem létezik, ergo az ellentétét hirdetni téves. Ha nem nőtt a bevétel, mitől nőhetne a bér?

Az meg, hogy eddig az állam fizette a bér egy részét nem igaz, mert a bér a megtermelt bevételből keletkezik. A bér, mint számítási alap, alapján az állam elvonja a jövedelem egy részét, ebben az elvonásban érvényesíthet társadalompolitikai szempontokat. De az, hogy eddig egyfajta szempontot érvényesített, most meg egy másikat, ráadásul rosszabb területen, megint téves, és az a következménye, hogy az adócsökkentés című műsor mítosszá vált meg hazugsággá.

Az meg egy mocsokság, hogy azt hazudják, hogy ez "ajánlás", közben az összes szabályzó olyan, hogy tönkremegy a céged, ha nem hajtod végre. Az eredménye meg az hogy akkor is tönkremegy, ha végrehajtod.

Ma minden nettóban kifizetett forintnak több, mint a háromszorosát kell bevételként megtermelni, annyira sok az elvonás. miből gondolja a tisztelt kormány, hogy majd most kapásból lesz 18%-nyi piacnövekedés minden vállalatnak, mikor általánosan megszorítások vannak mindenhol és ez be fog gyűrűzni mindenhova?

Ennek a döntésnek az lesz a vége, hogy nőni fog a munkanélküliség, akinek meg marad munkája, az többet fog dolgozni.

Ha megint azt a lemezt akarod feltenni, hogy nem kaptál tételes választ a hozzászólásodra, akkor inkább ne is válaszolj semmit.
A kormany tenyleg ne szolhon bele a munka vilagaba, de a munkaadoknak se adjon semmilyen tamogatast, adokedvezmenyt stb. Gyozzon a piacon az erosebb, ugyesebb. Ezert valtottunk gengsztert.
@Bandibacsi21: Ugyan már, tudod hány magyar cég él pályázati pénzekből? A mi cégünket is mindennap hívják pályáztató cégek, hogy éljünk a pályázatokkal, mert az állam önti most a pénzt...Ennyit a győzzön az erősebb szlogenről. a valóság a győzzön a sokat pályázó, alibiző cég
@Bambano:
"Ha nem nőtt a bevétel, mitől nőhetne a bér?"
Köszönöm, köszönöm...
@Bambano: "vagy kapitalizmus van, akkor az állam ne szóljon bele a magánvállalatok dolgaiba, vagy beleszól, akkor meg kommunizmus van."
Hűha, én nem tudtam, hogy ez a kommunizmus, ezek szerint nincsen olyan fejlett állam, ami ne lenne kommunista.

"Azt az "egyértelmű tényt", hogy a munka világában szigorúbb szabályozásra van szükség, azért nem ismerjük el, mert nem igaz. Nem tény, ez csak egy szűk fideszes kádercsoport fantazmagóriája"
Magyarázd már el pl. a nyugati államokban élőknek, hogy náluk nincs munkaügyi szabályozás, az csak a fidesz fantazmagóriája.

A kommunizmus (mindent állam irányít) és a szélsőséges liberalizmus (mikor az állam semmibe nem szól bele) azonos színvonalú szélsőséges ideológiák, minden modern állam az egészséges egyensúlyt igyekszik megtalálni a két szélsőségtől távol.
Általában nem szeretem az olyan vallásos meggyőződésű vitapartnert aki szerint az egyik szélsőség az üdvözítő, a másik az üldözendő gonosz.
Szóval nem vagyunk kvittek :)

"A munkabér az adott általános gazdasági helyzet, az adott specifikus gazdasági helyzet, amiben a vállalat éppen van, és még sok más határozza meg"
Az a sok más a gazdasági erőfölény és ennek ellensúlyaként a kormányzati szabályozás.

"Az meg, hogy eddig az állam fizette a bér egy részét nem igaz, mert a bér a megtermelt bevételből keletkezik"
Mondom kvázi :) Meg hogy az egyik ember 60-szor annyit adózik mint a másik. Ha egyenlő, vagy egyenlőbb adókulcs lett volna, akkor sokkal magasabb bruttó bér kellett volna az elsősorban versenytényezőnek számító nettó bérek nagyjából hasonló szintre juttatásához.

"az adócsökkentés című műsor mítosszá vált meg hazugsággá."
De hát te most tényszerűen hazudsz, ennyire beleélted magad? Na az ilyenek miatt mondom hogy nincs értelme vitázni, felraksz egy lemezt és nyomod újra és újra.
@Bambano:
"A világon a fejlett demokráciákban jellemző a sávos adórendszer "
Tévedés, a sávos adórendszer leginkább az európai, jól működő szociális piacgazdadaságok, értsd: jóléti államok sajátja.

"pont azért, mert akinek kevés pénze van, annak a 16% sokkal nagyobb érvágás, mint azoknak, akiknek sok pénze van és mondjuk 40%-ot kell fizetniük. "
Node nálunk épp az elkefélt adójóváírás miatt volt tömegeknek 2% az szja míg akiket most ostoroznak a a 16%ért(ami 20%) 30% felett. (totálban, nem himi-humi sávosan)
Az adójóváírás bevezetése volt rettenetesen elkefélve: ugyanis egy adócsalást magyar szinten űző országban nincs minbér adómentesség. Jóléti államokban van, de mi ugye nem abban a ligában játszunk.
Tényleg gyalázatos ez az SZJA rendszer, attól a 1.5-2 millió embertől vesznek el kevesebbet (az általa megtermelt forrásokból), aki eltartja a többi 8-8.5 milliót is. Botrány.
@fedkvas:

"gondolj bele, a magas jövedelemadó arra ösztönözte a cégtulajdonost, hogy kevés jövedelmet realizáljon, ehelyett inkább a meglévő osztalékokat tőkeemelésre, fejlesztésre, fordítsa. "
Te se itthon élsz: a magas adó arra ösztönöz hogy a forgalmat se mutassa ki a cégtulajdonos. Szerinted miből van a magyar fekete gazdaság?

Utána is katyvasz az egész mosd döntsd el hogy a fogyasztás jó, tehát vegye ki a pénzét a tulaj vagy rossz és maradjon fekete tovább. Merthogy magyar tulajdonos nem sokat fejleszt úgy hogy a kimutatott nyereséget forgassa vissza az ziher.

Még egyszerűbben: szerinted minek kér(n/t)ek nyereségadómentetsséget az ide települő külföldi cégek? Válasz: mert a magyar adószint mellett ide se jönnének.
@UN HOMBRE SINCERO: azert erosen leegyszerusited a kerdest Matolcsyrol egy ilyen kijelentessel.

Ebben az orszagban az a szo, hogy gazdasagi szabadsag (azt teszel a megkeresett javaiddal, amit akarsz) nem letezik, plusz a tobbseg nem is erti, hogy mirol szol...
Amugy meg varj meg 1 evet, az inflacio miatti beremelesek a "veszteseget" helyre hozza.

Azert erdekes, hogy az egyetlen ertelmes intezkedese az Orban kormanynak a legjobban tamadott. Az a jo magyar "dogoljon meg a szomszed tehene is" koszoni szepen el es virul. Nem csoda, ha nem megy elore az orszag...
@Joooe: ""azt nem lehet a Kossuth térről megmondani, hogy Világvége Külsőn mennyit lehet fizetni egy munka elvégzéséért."
Akár elfogadod, akár nem, ez a lényeg. Mindenféle szigorú szabályozásra, vagy bármi népszerű(nek tűnő) lózungra való hivatkozás ellenére. A piac megmondja, mennyit ér adott termék, szolgáltatás, mennyit hajlandó érte fizetni a vevő. Azt pedig a termelő/szolgáltató fogja eldönteni, ebből az összegből mennyit hajlandó munkabérként (járulékokkal-mindennel együtt) kifizetni az alkalmazottnak. Ha a kormány "javasol" valamit (nopersze, a javaslatok figyelmen kívül hagyását szancionálja!) bér-ügyben (emelést) és a munkáltató azt mondja, hogy ezt nem tudja teljesíteni (nem nő olyan mértékben a bevétele, hogy az elvárt mértékben tudjon emelni, mivel a piac, a vevő /adott esetben Te + meg én/ nem fizet annyival többet), akkor alapvetően 2 dolgot tehet:
1: létszámot csökkent, hogy adott bértömegből az elvárt emelést teljesíteni tudja (növekszik a munkanélküliség, vagy a feketemunka aránya)
2: megszünteti a céget, és más országban (számára kedvezőbb bér- és egyéb feltételekkel) folytatja tevékenységét.
A harmadik variáns, miszerint adott bevételből egyre többet fordít munkabérre, szintén egy lehetőség, de szerintem egyetlen cég sem fogja választani. Ugyanis mind rövid, mind hoszzútávú hatásait tekintve számára kedvezőtlen. Tehát nem kipróbálva óhajtja megtapasztalni, hanem előre számolva-gondolkodva ki sem próbálja. Nah, valami effélével (az előre számolásra-gondolkodásra gondolok) megpróbálkozhatna a kormány is, Matolcsy is....
@Joooe: ha beleszol, azt kollektivizmusnak hivjak. Melynek agai szocializmus vagy nemzeti szocializmus (fasizmus).
Inkabb a masodik a jellemzobb, mert a vallalati (privat) szfera olyan szinten osszefonodott az allammal, hogy effektive ok diktaljak az iramot. Keves valasztoi beleszolas van a dolgokba tenylegesen.
Persze a propaganda megy ezerrel, hogy ezt ne vegye eszre a jonep. Oszinten az adocsokkentesen tul, mi a kulonbseg az elozo es a mostani kormany politikaja kozott?
A mertekletessegtol eltekintve (az elozonek valamekkora azert volt)kulonosebben semmi, akkor meg mire a nagy felhajtas?
@Joooe: ""vagy kapitalizmus van, akkor az állam ne szóljon bele a magánvállalatok dolgaiba, vagy beleszól, akkor meg kommunizmus van."
Hűha, én nem tudtam, hogy ez a kommunizmus, ezek szerint nincsen olyan fejlett állam, ami ne lenne kommunista."

A munkával kapcsolatos állami szabályozás Munka Törvénykönyve néven eddig is létezett. Ha az abban foglaltakon túlmenően akar beleszólni a cégek dolgaiba, akkor az bizony kommunista jelleg, akár tudtad, akár nem...
Bár a cikkhez nem kapcsolódik, de itt egy újabb adó, amit az egészségügyi kockázattal próbálnak magyarázni!
index.hu/gazdasag/magyar/2011/06/21/chipsado/
@Joooe: én akárhány cikket, hírt, könyvet, egyebeket olvasok a fejlett nyugatról, egyetlen-egyszer sem olvastam olyat, hogy az állam belenyúlt volna ilyen szinten a bérek rendszerébe.

A munka világa ismer egy olyan kifejezést, hogy ágazati egyeztetések rendszere. Az egyeztetésnek meghatározott résztvevői vannak, ahol az állam csak a törvények betartását felügyeli, illetve azt, hogy a munkaadók ne élhessenek vissza túlzottan az erőfölényükkel.

A bérek emeléséért a munkavállalók szoktak megküzdeni a munkaadókkal szemben. Ennek különböző formái vannak: a munkavállalók saját képviseleti rendszerében vagy üzemi tanácsokon keresztül, vagy, amit leggyakrabban hallani, szakszervezeti képviselet útján küzdik ki a jobb bért. Ha sikerül, mert van, amikor nem sikerül.

Olyat sehol nem hallottam, hogy az állam a saját elkúrt jogszabály alkotásának a téves következményeit a munkaadók kárára erőszakkal helyesbítette volna. Ilyen nyugaton nincs.

Ha olvastad volna a hozzászólásomat, nem mondtam, hogy itt teljes liberalizmus lenne, azt sem, hogy a teljes liberalizmus jó. Emlegettem, hogy sok kérdésben az állam szabályoz, a konkrétumokat elolvashatod a munka törvénykönyvében meg még egy-két kapcsolódó jogszabályban. Ez igen messze van attól, amit szélsőséges liberalizmusnak lehet hívni, az állam betölti a piacokat szabályozó szerepkörét. Ami messze nem egyenlő a piacok közvetlen irányításával, amire itt készülnek. Eddig az állam az elvonásokkal manőverezett, most meg közvetlenül beleugat, hogy két olyan fél között, amelyek közül egyik sem az állam, milyen pénzforgalom történjen. Ilyen nem volt még kapitalizmusban. Persze egy kádárizmusban edződött minisztertől mit is lehetne várni.

"978-ban a Pénzügyminisztériumba került, ahol először a magyar szénhidrogénipar finanszírozásával foglalkozott, majd a megélénkülő gazdasági reform-előkészítő munkákban vett részt. 1985-től a Pénzügykutatási Intézetben a tulajdonreform lehetőségeit kutatta. 1986-ban, az Intézet felszámolása után a Pénzügykutató Rt.-ben dolgozott részben kutatóként, részben tanácsadóként, a nagy visszhangot keltett Fordulat és Reform című tanulmány egyik szerzője volt." idézet Matolcsy önéletrajzából.

Kétségtelen tény, bebizonyítottad, hogy nincs értelme vitázni. Ezt a szerecsent senki nem fogja kimosdatni.

@lajafix: amikor utoljára néztem, az usákoknál is sávos adózás volt.

Nem vitatom, hogy az adójóváírás rendszere gázos, mert minden társadalmi/szociológiai problémát az apeh-hel akartak megoldatni, ami megint nettó hülyeség. De a tény ettől még tény marad: ha van havi nettó 60-nod és nettó 100-ból lehetne alapszinten megélni, akkor nettó 60-ból 16 százalékot adózni nagyobb érvágás, mint nettó 500-ból.
@Crescendo: "...akkor meg mire a nagy felhajtas?"
Mire-mire? Hát arra, hogy végre Te is (meg én is) megértsük, hogy a másik, az fúúúúj, rossz, aljas, kizsákmányoló, pusztító, stbstbstb, nodebezzeg a mostani, az jó, sőt, a legjobb, ez visz a Kánaánba (mingyá' úgyfelpörög a gazdaság, hogy beleszédül, aki látja!!!)
Nah, érted már? Ha nem is érted, de úgy teszel, mint aki érti és hiszi, na, akkor még fidesz-funkci is lehetsz, sőőt, akár kormányszóvivő vagy pénzügyér! Vagy csak sima képviselő: az se rossz pénz...
@lajafix: Ez az ideologia, hogy joleti allamokban van.
Le is ultette oket rendesen, mindenhol vesznek vissza belole nagy leptekben, mert tarthatatlan.
Kivalo otletnek tunt bizonyara, hogy tul vagyunk a termeles szuksegessegen es a "gazdagok" eltartanak mindenkit...

Es ne gyere a szegenyseggel, azok az emberek, akik minimalberen a gyartosorokon kemenyen dolgoznak, nem azert nem tudnak megelni es elobbre jutni, mert a "gazdagok" nem fizetnek. Hanem azert, mert annyi nem-produktiv embert kell eltartani (ebbe beleertve az segely, nyugdij, allami alkalmazotti 4 millios embertomeget), hogy kenytelenek brutalisan elvonni toluk.
@macamuca: Lesulne az arcomrol a bor, ha reszt vennek a lenyuljuk a nepet bonanzaban... :)
Még egy dolog: az előző kormányzati ötletek között szerepelt a távközlési cégek különadója. Akkor is tudni lehetett, hogy tévedés, mostanra bebizonyosodott, hogy az emberekkel fizettetik meg.

Itt is bukta lesz a vége.
@Bambano: "én akárhány cikket, hírt, könyvet, egyebeket olvasok a fejlett nyugatról, ....."
Nah, itt a lényeg: mindenfélét összeolvasol, aztán összehasonlítasz, meg gondolkodol is. Ezt mostanában nem nagyon szeretik, veled még sok és nehéz dolguk lesz, mire olyanná formálnak, amilyennek szerintük lenned kell. Csudálod, hogy nem kedvelnek a hithű hívők?
:DD
@fedkvas: nagyon kevered a dolgokat, de neked talán vannak összeszedett gondolataid a többi kommentelővel ellentétben.

"a magas jövedelemadó arra ösztönözte a cégtulajdonost, hogy kevés jövedelmet realizáljon, ehelyett inkább a meglévő osztalékokat tőkeemelésre, fejlesztésre, fordítsa" -- tévedés, arra ösztönözte a tulajt hogy tőkeágon vegye ki a pénzt a cégből annak alacsonyabb terhei miatt. Az osztalékot meg nem tudod tőkeemelésre fordítani (mivel ha kiíratod az osztalékot adott évre akkor meg is kell utána fizetned a közterheket, hülyeség is lenne az eredmény helyett az adózott-ehózott stb osztalékot visszaforgatni a cégbe).

"másrészt ez az adócsökkentés (ahogy már sok fórumon sokszor elmondtam) még mindig édeskevés, ha belső fogyasztást akarunk ösztönözni" -- így van, de így is elmentek a falig, ennyit lehetett egyszerre meglépni. Így is megy a populista hőbörgés miszerint a csúnya gazdagok jártak jól. A járulékokkal meg sajnos ez van, megoldási lehetőségek a) halomra lőjük a munkaképteleneket és a nyugdíjasokat hogy ne kelljen nekik fizetni, b) felveszünk még több hitelt és abból fizetjük őket (a la MSZP) c) marad a magas járulékszint.

"a legnagyobb pluszok pedig olyanoknál realizálódnak, akik fogyasztási szintjüket (szinte) képtelen tovább növelni" -- erről valami statisztikát jövedelem szerinti bontásban szeretnék kérni, mert anélkül csak találgatás. Valójában sztem (egy nagyon szűk, néhány ezres multis menedzserréteget leszámítva) a legfelső jövedelmi szegmensben jellemzően amúgy sem jövedelem ágon veszik ki a pénzt a delikvensek, sokkal inkább a középrétegek jártak jól a mostani adórendszerrel.

"ne feledjük azt sem, hogy a szlovák modell azért lett sikeres, mert ott minden adótípus (így a társasági adó is) 19%" -- nálunk pedig 16% lett, pont emiatt egykulcsos (nem pedig az egy SZJA sáv miatt). A járulékok és társaik pedig megvannak a szlovákoknál is, max alacsonyabbak (cserébe a jóléti rendszerük is ennyivel kevesebbet fizet ki).

"ja meg visszatérve a jövedéki adókhoz, azt sem értem, hogy ezek vajon hogyan illenek a belső fogyasztást ösztönző modellbe" -- jövedéki termékeknél pont azért ilyen extra magasak az adók (nem csak nálunk), mert a kereslet árrugalmatlansága miatt az emeléssel a bevétel nem esik vissza (annyira), bizonyos határokon belül. Ráadásul ezek tipikusan olyan termékek, ahol az általuk okozott externáliákat még ez a magas adótartalom sem mindig kompenzálja. Az üzemanyag adótartalmának csökkentése pedig ha esetleg plusz adóbevétellel is járna, helytelen lépes, pont a megnövekedett egyéni közlekedés által okozott externáliák költségei miatt (szennyezés, balesetek, dugók, stb), inkább megfelelő adminisztratív eszközökkel kellene visszaszorítani az autóhasználatot.
@Bambano:

'az usákoknál is sávos adózás volt.'
Majd a sávhatárokat is nézd meg, és azt is hogy a totál szja bevétel hogy oszlott meg. Nem azt fogod találni hogy 3% fizette be az szja nagyját.

'ha van havi nettó 60-nod és nettó 100-ból lehetne alapszinten megélni, akkor nettó 60-ból 16 százalékot adózni nagyobb érvágás, mint nettó 500-ból. '
Egyszer jó szoci vagy, máskor pedig jó konzervatív / lib aki szerint az állam ne szóljon bele a munkabérbe. De adót se kelljen fizetni? Nem tud ez összejönni.:)
Nekem úgy rémlik, hogy adózni így is a nettó 500as fog jóval többet(akik az adózókon belül 0,5% alatt lehetnek). S nettó 60 környékén több fekete munkást találsz mint nettó 500nál(ami lehetett vagy bruttó 900 a régi adózás szerint), kár lett volna tovább a kiskeresetűeket preferálni.
A szocializmusnak vége, nettó 60nal is kell adózni. Ha nem tetszik akkor lehet tanulni, a munka után menni és többet keresni.
@Crescendo: Na jó, a cél érdekében kell még tenned valamit a hithű magatartáson túl: némi gyomor- és arcplasztika. A homlokzati vastag bőr, valamint az erős gyomor kívánatos, valamint a gumigerinc és a hosszú nyelv is (utóbbi kettő elengedhetetlen!!). Láthatod, mindent egybevetve nehéz életük van, az előkészületek után folyamatosan ügyelni kell rá, nehogy elvétsék és olyasmit tegyenek-mondjanak, ami netán nem teccccik szeretett vezérüknek.
Nehéz kenyér ez nekik, bármerről nézem.....
:)
Kíváncsi vagyok, mikor fog felmerülni kormánykörökben, hogy a nyugdíj- és EÜ rendszer átalakítása és az államadósság elleni harc kapcsán, bevezessék a kötelezően választandó aktív eutanáziát, 62 év fölött (korkedvezményes nyugdíjasok esetén a nyugdíjba menetel pillanatában).

Hiszen ezzel három legyet lehetne ütni egy csapásra a társadalom mentesülne a nyugdíj kiadásoktól (de természetesen ennek ellenére fizetni kell továbbra is a nyugdíjjárulékot, hiszen a lex-mieink mentesít néhány embert a halál alól), illetve aki a kötelező eutanáziát választja csak az államot nevezheti meg örökösének és vagyonát az államadósság csökkentő alapba köteles befizetni. Továbbá a TB kassza is jelentősen javulna, hiszen 62 év fölött megszűnhetne az ellátás.

A rendszert elég lenne 3 évig fenntartani, mert ennyi idő alatt 9.000MRD-ot lehet megtakarítani a nyugdíj kiadásokon, és amennyiben a kötelező eutanáziát önként választó 3.000.000 nyugdíjas után az állam fejenként 3.600.000Ft-ot örököl akkor a fenti megtakarítás után fennmaradó 10-11.000MRD államadósság is eltűnik.
@Joooe: a multik válságadója, a manyup ellopása után itt a magánszektor "válságadója" az elkúrt adórendszer kipótlására. Mi a lófaszra várjunk még hosszútávon, meg minek? A zsákutca táblát elhagyta ez a kormányzat rég, de még mindig előre menekülne.
itt is csak azt tudom mondani, hogy hinni a templomban, és a mesékben kell :)
@lajafix: Lee Iaccocca 90%-os adósávban adózott. A kérdést kicsit árnyalja, hogy ott több gazdag van, mint itt.

Hol mondtam én, hogy adót ne kelljen fizetni? sehol. mutass rá. Azt mondtam, hogy a béremelésbe történő közvetlen beleugatás nem jó. A béremelés pedig nem adó, mert sem nem a dolgozó fizeti az államnak, sem nem a munkaadó.

Ha attól, hogy szerintem a sávos adózás igazságosabb, szoci lettem, akkor szoci vagyok. De ha jobban belegondolsz, nem lehet egységes ideológiával értékelni az élet minden történését...

Nem is vitattam, hogy a nettó 500-as többet fog adózni, azt próbáltam érzékeltetni, hogy neki több marad a napi megélhetésére. A luxusára valószínűleg kevesebb jut, mint egy másik adórendszerben. De helyesebbnek gondolom elvenni valakitől a libamájat, mint mástól a szelet vajaskenyeret.

De nem ez a valódi vitatéma, hanem az, hogy miért piszkál meg a kormány egy olyan dolgot, ami eddig nem volt benne a rendszerben. Megint egy újabb terület, amire rátelepszik, megint egy újabb szabály, megint egy újabb elkúrás. Ahelyett, hogy azt mondanák végre, hogy bocs, az adórendszer módosítása nem jött be, módosítsunk megint adórendszert.

Ha az adórendszer (változtatása) a hibás, akkor nem a béreket kell javítani, hanem azt, ami a hibás. Ha eltört a lábad, nem neocitránt veszel be, mert az influenzára jó, hanem gipszeltetsz. Ellenkező esetben idióta vagy.
@lajafix: összegszerűen valóban az adózik többet, akinek magasabb a bére, ez tény, ugyanakkor az is tény, hogy az összes munkavállalóhoz képest létszámban ők vannak a legkevesebben (a nettó többszázezer ft.-ot keresők). Adózni kell, ezt sem vitatom, mint ahogyan azt sem, hogy adózni (szerintem) senki sem szeret. De. A régi, sávos adózásnál a magas keresetűek több adót fizettek be, az alacsony keresetűek kb annyit, mint most. Az egysávos adózással tehát nem az alacsony keresetűek jártak jól, hanem a magas bérrel rendelkezők. Az így kiesett adóösszeget meg valahonnan pótolni kell(ene). Mert az ország helyzete olyan, hogy nagyon is számít ez az összeg (is). És bár megpróbálták elhitetni, hogy a 16 %-os adó mindenkinek jó lesz, ez nem jött össze. Ugyanis 1 %-kal kevesebb adót kell fizetnie az alacsony jövedelműnek, de a szintén csökkentett adójóváírás összege, vagyis a csökkentés mértéke több volt, mint az 1 % összege (alacsony bérnél). Az első (januári) bérlap kézhezvételekor ez minden érintett számára kiderült, függetlenül attól, hogy addig mit hitt, miben bízott.
A kiskeresetűek preferálása: nem lehet őket figyelmen kívül hagyni, ugyanis ők a tömeg. Egyszerűen ők vannak sokan. Jó lenne, ha nem így lenne, de egyenlőre így van.
Tanulni, többet keresni: szerinted az a jellemző ma, Mo.-on, hogy aki tanul (és itt nem a büfé-szakokra gondolok, hanem "normális" szakmákra és diplomákra), az egyrészt tuti talál magának munkát, másrészt azt meg is fizetik? Én valahogy nem ezt tapasztalom... (ezzel együtt egyetértek azzal, hogy tanulni kell. 4 szakmám van, ősszel kezdem a következőt: remélem, azzal már el tudok helyezkedni, mármint szakmán belül. Addig is maradok, ahol vagyok, hacsak meg nem szűnik addig a munkahelyem... És hidd el, a kollégáim között sok olyan van, aki jócskán túlképzett, mármint ahhoz, amit most csinál. De a saját szakmájában nem tud elhelyezkedni.)
@macamuca: "megpróbálták elhitetni, hogy a 16 %-os adó mindenkinek jó lesz, ez nem jött össze.": szerintem ez a kulcsmondat. hogy a minisztériumban nem voltak képesek kiszámolni a döntésük következményét. ezért ég az egész pm, mint a zsanai gázkitörés.
Ahogy elnézem a kommenteket, nem aratott egyértelmű tetszést ez a valóban "érdekes" rendelkezés. A fő baj ebben az országban az -immár lassan 20 éve-, hogy "szeretett" mdf kormányunk és annak szintén "imádott" Antal Józsikája (a nagy beteg, aki amikor megtudta, milyen állapotban van, inkább lemondott volna, hogy azokban a "történelmi időkben" egy egészséges, erőstekintélyű ember irányítson) annyira ugattak a gazdaság-politikához, hogy ugye kitalálták, hogy be kell zárni, el kell adni (mutyizni), le kell rombolni a veszteséges állami vállalatokat, de azzal már nem törődtek, hogy mi lesz a sok ott dolgozó -akár alacsonyabb képzettségű, sőt szakképzettség nélküli (pl. cigány)- dolgozóval, akik azután nemhogy adófizetők nem lesznek, hanem segély, korkedvezményes nyugdíj, álrokkantság, leszázalékolás vár rájuk, különben éhendöglenek! És itt ugye el is érkeztünk '93-hoz, mikorra már gyakorlatilag le is fejezték az egykori állami vállalatokat, sőt hogy a pusztítás még nagyobb legyen, a világszinvonalú mezőgazdaságunkat is. Mi lett ennek a következménye? Tán mindnyájan emlékezhetünk; '94-re totális eladósodás, majd ugye jött az első maszop-szadesz bagázs és ellopta, elmutyizta,szétprivatizálta még a maradék stratégiai állami vagyont is és -emlékszem- diadalittasan jelentették be '95 decemberében, hogy 600mrd privatizációs bevétel jött be az államkasszába! Hurrá! Persze, arról mélyen kussoltak, hogy milyen rövid, közép és hosszútávú (negatív) következményei lesznek ennek... 100 szónak is 1 a vége; úgy nem lehet egy országot gazdaságilag naggyá tenni, hogy a 15-64 éves korosztály mindössze 54%-a melózik, hogy a GDP 40%-át Budapesten és annak agglomerációjában, azaz a 93ezer kM2-ből 1000 kM2-en állítják elő, a többi 90ezren pedig a nagy nihil van (a maradék 2 ezer a Győr, Pécs, Miskolc, Debrecen, Szeged városok és azok agglomerációja,ahol még talán van némi GDP előállítás),azaz amit itt beszedünk adó formájában, azt szét kell osztani a pampákon segélyként, különben elszabadul a pokol! Nos, így nem lehet egy erős, virágzó Magyarországot (újra)építeni...
@Spiro: alakítsál pártot és indulj a választásokon. Tuti megnyered, hisz vannak sokan, akik tényleg így gondolnak a "nyuggerekre"-egyebekre, mint felesleges élősködőkre. És a harc az államadósság ellen sokak fejében "dúl", tehát ha megnyered ezt a csatát, akkor Te leszel a szeretett vezér :)
Ja, és a többi probléma megoldása ezek után meg sem kottyan majd neked! :D
@Bambano: "kiszámolni a döntésük következményét"
Te és az elvárásaid! Még hogy a pénz(!)ügyminisztériumban számolni!! Hát hol élsz Te?
Az meg, hogy gáz van, az csak jó, elvégre gáz, az kell! Végre esélyünk van-lesz rá, hogy önellátóak legyünk gázból! Fontos energiahordozó ám az!!
:D
@9mmPara: Már csak 13 év ! Egyszer már megbukott!Csak az a baj ,hogy ismétlésre!
@KissGecihuszár: egyetértek.

(Azt egyébként sose értettem, hogy miért a 15-64 éves korosztályt veszik figyelembe munkavállalóként? Mármint a 15-18 év közöttiek dolgozhatnak ugyan, és jellemzően diákmunkával dolgoznak is valamennyit, node ez oly minimális (rövid ideig tart, alacsony bérért /4 vagy 6 órában, éppen az életkoruk miatt/, tehát a befizetett adó-miegymás sem számottevő), hogy miért kell aktív munkaképesnek tekinteni?? Amikor nem dolgozik, akkor sem munkanélküliként van nyilvántartva, hanem tanulói jogviszonyban áll (figyelembe véve a jelenleg hatályos 18. éves korig tartó tankötelezettséget), eltartása pedig nem állami feladat, hanem szülői kötelesség. Szóval, részemről ésszerűbbnek tartanám a 18-64 éves kor közöttiekre vonatkozó statisztika elkészítését. Ami amúgy csak picivel lenne kedvezőbb (sacc: 2-3 %-kal több munkaképes és dolgozó emberke), a lényegen pedig nem változtatna: kevesen dolgoznak. Mongyuk, ha lenne több munkahely... node majd mingyá'!....)
@Bambano: A leghülyébb pénzügyes is tudja,hogy ha 32% helyett csak 16%-ot fizetnek,az adóbevétel felére csökken.De akkor mi vette rá
őket,hogy átvegyék a Szadesz kampányszövegét?
/SZJA 16% ! Ilyen egyszerű! /
@dögölj meg:
1: népszerűség-hajhászás
2: saját zsebük érintettsége (ugye, ők az a réteg, amely észreveszi, hogy 32 vagy 16 % adó-elvonás terheli a fizuját. Lám, a 98 %-os különadó is olyasmi, ami mindenkire vonatkozik, kivéve.... kivéve, akire nem....)-

Ilyen egyszerű.
@dögölj meg: miért, arra mi vette rá őket, hogy az új alkotmány kidolgozásában fontos szerepet bízzanak arra az emberre, aki a régi, általuk keményen utált alkotmány kidolgozásában is vastagon benne volt? (Pozsgay)
Ezek teljesen barmok. Minden cég számolgatni fog egy kicsit, ahol több embernek kell megemelni a fizuját annak jobban meg fogja érni kirúgni pár embert és lemondani a kedvezményről illetve a másik megoldás pedig, hogy simán kirúg pár embert és a felszabaduló pénzt szétosztja kompenzációként. De eleve a megoldás sántít, hogy egy munkaadót ilyenekre kényszeríthet a kormány. Akkor kérdem én, miért nem emelteti kétszeresére a fizetéseket csak úgy?
Aztán ott van a közmunkaprogram. Építkezéseken közmunkásokat akarnak alkalmazni? És még olcsóbban odaadják így a munkaerőt mintha minimálbért kéne fizetnie a vállalkozónak? Na vajon mi lesz ennek a vége? Arról nem is beszélve, hogy így elesnek egy csomó adóbevételtől amit a rendesen alkalmazott munkás után befizetne a munkáltató és csak több segélyt kell a közösből kifizetni mert ezzel a lehetőséggel csak az nem fog élni aki hülye. Ezek tényleg semmit nem értenek a gazdasághoz...
@Bambano:
"én akárhány cikket, hírt, könyvet, egyebeket olvasok a fejlett nyugatról, egyetlen-egyszer sem olvastam olyat, hogy az állam belenyúlt volna ilyen szinten a bérek rendszerébe."
Egyrészt nem ezt mondtam hogy pont ilyen lenne nyugaton, csak azt hogy ott is van munkaügyi szabályozás, és a munkaügyi szabályozás léte (tökmindegy, hogy a bérre vagy a munkaviszony más paraméterére vonatkozik) önmagában még nem kommunizmus.

Másrészt nem jó cikkeket olvastál:
"Bár a Fidesz kritikusai a bérkommandók kapcsán arról beszélnek, hogy a piacgazdaságban a munkaadók és munkavállalók szabad alku keretében döntenek a bérekről, s minden más szocializmus, netán kommunizmus, ez némileg azért sántít. Ezen logika alapján ugyanis Nyugat-Európa tele lenne kommunista országokkal (amint egyes neokonzervatívok így is hiszik).

A magyar munkaadók ugyanis nemzetközi összehasonlításban szinte korlátlanul szabadon állapíthatják meg a béreket, nincs kötelező érvényű központi béralku – mint azzal a kormány maga is dicsekszik a Nemzeti Reformprogramban. A német bértarifarendszerek például sokkal inkább megkötik a munkaadók kezét a bérek megállapításában, mintha a magyar országos bérajánlást kötelezővé tennék – amiről egyébként nincs szó. "
( www.fn.hu/allas/20110518/brutalis_orban_berpolitikaja/ )

"a munkavállalók saját képviseleti rendszerében vagy üzemi tanácsokon keresztül, vagy, amit leggyakrabban hallani, szakszervezeti képviselet útján küzdik ki a jobb bért."
Nem bántásból, de te tényleg nem ismered ennek az alacsony keresetű és képzettségű rétegnek a helyzetét. ÜT, szakszervezet? ugyan... Ilyenek csak állami vagy egykori állami cégeknél vannak. Nincs béralku, amit eléd tolnak aláírod, és örülsz hogy van munkád.

"Olyat sehol nem hallottam, hogy az állam a saját elkúrt jogszabály alkotásának a téves következményeit a munkaadók kárára erőszakkal helyesbítette volna."
Az a baj hogy a fejedbe vetted hogy elkúrt, és nem vagy hajlandó elgondolkodni az értelmén. Pedig ugye nem a túlzott adókkal van a baj az alacsony bérekkel, így a lépés mindkét oldala (a ténylegesen adózók körének szélesítése, a béremelések ösztönzése) elveiben helyes irányba mutat, az eszközről vitatkozzon aki nagyon ráér.

"Ha olvastad volna a hozzászólásomat, nem mondtam, hogy itt teljes liberalizmus lenne, azt sem, hogy a teljes liberalizmus jó."
Azt mondtad, hogy ha az állam bármibe belenyúl az már kommunizmus. Erre tisztáztam a fogalmakat, nem mondtam hogy szerinted itt teljes liberalizmus lenne.

"Kétségtelen tény, bebizonyítottad, hogy nincs értelme vitázni. Ezt a szerecsent senki nem fogja kimosdatni."
Hehe.Szerintem tényleg jobb lesz ha hagyjuk
@macamuca: meg is erdemlik ennyi befektetes es aldozat utan a penzunket... :(
@spinat:
Foleg, ha meg felmondasi idot is ki kell toltenie a munkatarsnak es kifizethetsz neki egy rakas penzt vegkieligites gyanant. Kozos megegyezessel talan, de a mai piacon egy maganvallalkozasnal kevesen hiszik el, hogy kirugas utan rogton ujra felveszik.
@Joooe: Az MNB-rol miert nem beszel senki?
A megugrott inflacio miatt (kb. 10% az iden)csak a kerset nominal szinten tartasa miatt, minden "vesztesnek" tobbet kellene keresnie, hogy tobb is maradjon a berpapiron. (Mas kerdes a vasarloertek.)
A belenyulast elitelem a privat keresetekbe, de ilyen inflacios helyzetben egy fizetesemeles, hogy legalabb az elozo evi nominal kereset megmaradjon elvarhato lenne. Akkor nem lenne ez a hatalmas felzudulas.
Tenyleg mi az oka annak, hogy nem tortent a privat szferaban emeles? Bizonytalansag a gazdasagi helyzetben?
@KissGecihuszár: Nagyon eleslato es elgondolkoztato hozzaszolas. De mi a megoldas?
22-es csapdajanak tunik a helyzet. Meg a levegot is szinte el kell vonni attol, aki tenylegesen keres, hogy a 90E m2-nek adjak, mert ok nem keresnek. De ha nincs tokefelhalomzas, mert el kell vonni a tobbiek taplalasara, amibol a fejleszteseket lehetne vegezni (organikus GDP novekedes), akkor nem is lesz munkahely.
@Ló szerafin: egyszerű: határozott idejű szerződés. Fix bér, fix időre. Ha letelt, akkor vége. Akár másnaptól ismét lehet írni az újabb határozott idejű szerződést, fillérre azonos bérrel.
De lehet, hogy erre vonatkozóan is kitalálnak valamit. Pld, hogy ugyanazt az embert ne lehessen 2 egymást követő évben azonos bérrel foglalkoztatni. Erre a kétségbeesett munkáltatók majd felvesznek egy másik embert. Szintén határozott idejű szerződéssel, fillérre azonos bérrel, mint amennyit az előző emberke kapott. Van munkanélküli bőven, lesz jelentkező elég....
Na jó, akkor lássuk a számokat. Én tavaly havonta 117ezer forint szja-t fizettem minden hónapban, ennyit vontak le. Egy minimálbéres 769 (!) forintot. Az új adószabályok miatt most tőlem kb. 90ezret vonnak, míg a minimálbérestől az adójóváírás csökkentése miatt kb. 2800 forintot. Két kérdésem van:
1, Vajon melyikünk adójából fizetik a közszolgáltatásokat, nyugdíjat, segélyeket stb. (jellemzően olyan dolgokat, amikből én amúgy sem részesülök)
2, Vajon mi lett volna az az adóátalakítás, amitől egy minimálbéres boldog lett volna? A negatív adó? Mert ha bevezetik a 0% adót vagy a 100% adójóváírást, egy minimálbéres akkor is max 769 forinttal keresett volna többet havonta.

Be kéne már látni, hogy azt, aki gyakorlatilag egyáltalán nem adózik, azt sehogy nem lehet segíteni. Annyit ér a munkája és pont, nincs mit tenni.

Amúgy pedig a minimálbéresek nagy százaléka amúgy is vállalkozó vagy olyan alkalmazott, aki borítékban kapja a többit. Nekem is van nem egy ismerősöm, aki kb. ugyanazt csinálja, mint én, kb. ugyanannyi nettóért, csak épp 87ezer forinttal kevesebbet adózik.

És még egy utolsó dolog: aki most szív az adóváltoztatások miatt (aminek a mértéke maximum 4 ezer forint, ott a kalkulátor, meg lehet nézni), az gondoljon egyszer bele abba, vajon nekem/nekünk milyen érzés volt az elmúlt nyolc évben, amikor az akkori kormány minden problémás szituációt úgy oldott meg, hogy "aki 100ezret be tud fizetni adóba, az 120ezret is be tud...vagy 140-et...vagy 160-at". Néha úgy érzem, itt néhány ember csak akkor lenne elégedett, ha minden bruttó fizetésnek ugyanannyi lenne a nettója, akár 70ezerről, akár millióról van szó. És még a Fidesz a komcsi...
Alapvetően a cikk hangnemével van a gondom. Ha ilyen alpári stilusban ir valaki, már nem is hiteles, mivel tiszta fröcsögésnek hat. Valójában komoly szakmai kérdésekről van szó, amikről valóban érdemes vitatkozni , kritizálni, de igy...? A bloggolóknak pedig Gratula, sokan példamutatóan kulturáltan, értelemsen szólnak hozzá. A cikk irója tanulhatna az olvasóitól/bloggolóktól.
@Crescendo: úgy van, 22-es csapdája. Súlyosbítva ennek ellentmondó ígéretekkel (kampányszövegek, adó-ügyben hintett "jó-lesz-ez-mindenkinek!"-sóder, stbstb).
Számolni, gondolkozni: isten őrízz! Szépeket ígérni, választást megnyerni, hatalmat megszerezni: ez megvolt, kipipálható. Anyagi és hatalmi bázis megtartása, bármi áron: folyamatban.
Mindenki töródjön magával. Ők is azt teszik: a többiekkel meg majd csak lesz valami, elvégre úgy még soha nem volt, hogy valahogy ne lett volna.... (arról mindenesetre megpróbálnak gondoskodni, hogy ez a "valahogy" olyan legyen, ami számukra kedvező, ne pedig olyan, ami számukra /bármilyen szempontból/ kedvezőtlen.)
@Crescendo: "A megugrott inflacio miatt (kb. 10% az iden"
Mert nem igaz. Most június van, májusig az infláció 4,2%, tavaly májusig ez 5,8% volt.

portal.ksh.hu/pls/ksh/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qsf001.html
@Joooe: Eddig az irreális adókedvezmények mesterségesen alacsonyan tartották a béreket, a bérek egy részét ezáltal kvázi az állam fizette. E

LÓÓÓÓFASZT!
A béreket a piac határozza meg.
Ha van, aki elvégezze ugyanazt a munkát olcsóbban az elvárt minőségben, akkor mi a f@sznak emelne bért? Hülye-e vagy?
@SashaBraun: félre ne értsd, nem sajnálom tőled a kétségkívül magas fizudat, de az általad említett számok azt is tükrözik, hogy az új adózás szerint nálad kb 27 ezerrel több maradt, a minimálbéresnél pedig kb 2 ezerrel kevesebb! Amennyivel több maradt nálad (illetve a magas keresetűeknél), azt az összeget valahonnan össze kellett szedni, mivel az államkasszánának szüksége van rá. No, összeszedték. Azoktól, akiknek egyébként is kevés maradt a buxában. Nem az a gond, hogy a magas keresetűeknek több maradt a buxában, hanem az, hogy az alacsony keresetűeknek kevesebb! És pont ez a réteg az, amelyik 1-2 ezer ft.-ot is nagyon észrevesz. Nem kétlem, hogy a "borítékos"-módi (x összeg hivatalosan, a többi zsebbe-borítékba, feketén) működik, de ezzel az adórendszerrel tovább fog működni: nem arra ösztönöz, hogy a teljes bért bejelentsék és adót-miegyebet fizessenek utána. Hogy aztán kinek a munkája mennyit ér (forintálisan), azon lehetne vitatkozni, de azt hiszem, nem kellene leminősíteni alapból azoknak a munkáját, akik minimálbért vagy a-körül keresnek (pld az ápolónők munkájának értéke, remélem, nem kérdéses. A bérük viszont meglehetősen alacsony, ergo: kevés adót fiztnek. De ettől még fontos és értékes munkát végeznek.)
Tényleg nem a nálad maradó összeget sajnálom tőled, és azt is alapvetésként kezelem, hogy adót kell fizetni. De a jelenlegi helyzetben egysávos alacsony adózásra áttérni a kétsávosról nem volt okos döntés: egyszerűen jókora summa esett ki az adóbevételek rubrikában (igen, ezt a magas összeget valóban Te és a hozzád hasonlóan magas fizuval rendelkezők fizették be). Ennek az összegnek a pótlása pedig azok révén történt meg, akiktől már alig van mit elvenni: havi adó összege ide vagy oda, nem mindegy, havi mennyiből kell(ene) megélni. Mindenkinek. Azzal együtt, hogy van, akinek ettől az összegtől több is lesz-van, és van, akinek ez az összeg is alig jön össze.
@macamuca: szimplán hülyeségeket beszélsz, az elmúlt 8 év bebizonyította, hogy ilyen eltartó-eltartott arány mellett egyszerűen nem lehet versenyképes az ország. Minden ország elhúz melletünk, olyanok is, akiknek ez 2000-ben még álmaikban sem merült fel. Minden lépés, amit a kormány a versenyképesség irányába tesz, üdvözlendő(lásd 1 kulcsos rendszer). Az, hogy közben a megszorításokat is hoznak(mert ezek részben azok) és ezt minek hazudják, az az ő bajuk lesz, de lássuk be, annyi társadalmi rétegnek mentek neki, mint Bokros óta senki sem
@Joooe: "Az a baj hogy a fejedbe vetted hogy elkúrt, és nem vagy hajlandó elgondolkodni az értelmén.": de, elgondolkodtam rajta, sokszor. Azon is, hogy mondjuk ez a családi vállalkozásunkat mennyire fogja sújtani.

Akárhányszor gondolkodtam el rajta, mindig az jött ki, hogy aki ezt kitalálta, nyomokban sem tartalmazott közgazdaságtudományi tudást.

Te vagy az, aki nem hajlandó elgondolkodni az egész értelmén vagy értelmetlenségén. Megint az alapvető kérdés: miért én engedjek a te elvárásodnak, miért nem te engedsz az enyémnek? A dolog ennyiből szimmetrikus is lenne, mint egy olyan helyzetben, hogy ki engedi be a másikat előre az ajtónál. Annyiból viszont nem szimmetrikus, hogy a téma, amin a vita megy, szakmailag eldönthető, konkrétan nettó ökörség.

Hiába zsolozsmázod, hogy gondoljam végig, engedjek, fogadjam el, higgyem el, tátsam ki a szám nagyra, nyeljek boldogan nagyokat, ettől még az, hogy a bérekbe így beleszól a kormány, nettó kommunista ökörség. És az marad akkor is, ha még hetekig tolod itt a hozzászólásokat, hogy de gondold végig, de így, de úgy, pont, mint egy raplis óvodás a játékboltban.

"Nem bántásból, de te tényleg nem ismered ennek az alacsony keresetű és képzettségű rétegnek a helyzetét": miért ne ismerném? (mellékesen kérdés: honnan tudod, hogy mit ismerek?) az usákoknál a legutolsó autóipari szalagmunkás is tudja, hogy érdekvédelmi szervezetekbe kell tömörülnie. Miért nem alapít szakszervezetet? Mindenkinek joga, hogy alapítson és ha ebben akadályozzák, a felügyelőség úgy szétkapja az illető céget, mint a szuzukit anno.

Ha a munkásoknak jobb körülmények kellenek, akkor álljanak ki a maguk igazáért. Azt meg felejtsük már el, hogy állambácsi fogja mindenkinek a kezét, vezeti a zebrán és benyeli mindenki hibás döntésének a következményét. Ótvaros szuzukit vettél 10 évre 0%-os hitellel? akkor bukj bele önerőből, a te döntésed volt, ne kend másra. Ez van srácok.

A következő tétel, amit műsorra kellene tűzni, az az évközbeni módosítgatások szokása. Ez az, amiről le kellene már azonnal de sürgősen szokni, mert így nem lehet gazdasági évet tervezni, hogy év közepén a kormány fogja, és átírja a cégekben az excel táblát. adókivetés 5-6 évre visszamenőleg? mintha nemis jogász lenne a fidesz prominenseinek zöme. vagy jogból is buktak?
@Crescendo: sajnos itt már csak "forradalmi" szintű lépésekkel lehetne -és ahhoz is 8-10 év kellene- jobb állapotokat teremteni. Mit is lehetne tenni? Hát pl csökkenteni a Budapest és agglomerációja nevű VÍZFEJET, mely arról szólna, hogy az itt található vállalkozások 50%-át költözére "ítélné", elsősorban az országunk Keleti, Déli megyéibe. S hogy hogyan, miként? Elsősorban önkéntes alapon jelentkezhetnének a hazai és külföldi tulajdonú kis, közép és nagyvállalatok,főként,akiknek édes mindegy, hogy az egyébként kúrva nagy rezsijű Budapesten, vagy a lényegesen kisebb rezsijű Szabolcs, Borsod, Csongrád, Baranya,stb megyékben tevékenykednek-e. Természetesen, ezen jelentkezőket bőkezűen kellene segíteni (különböző pályázatok, Eu-s és hazai források, akár Széchenyinek keresztelt, vagy bármilyen más néven futó források)abban, hogy felcuccolhasanak. Mivel ma egy melóhely nagy érték, ezért -lásd az IBM költözése anno Fehérvárról Vácra- a dolgozók jelentős része is menne a "vállalat" után. Persze, páran nem mennének, nos helyettük bőséggel akadna ott, helyben is dolgozni akaró, segély helyett végre bérből élni vágyó munkaerő. Arról már nem is beszélve, hogy mekkora jelenleg munka nélkűl tengődő tömegeket köthetne le hosszú évekre a szükséges infrastruktúra (ipariüzemek, szolgáltató, kereskedelmi, lakó, egyéb kommunális épületek, utak, stb) kiépítése, felépítése az elmaradott régiókban és még mennyit a feleslegessé váló, esetleg már lerobbant Budapesti panelházak, egyéb kiürűlt ipari, kereskedelmi épületek bontása, a területük rekultivációja, parkosítása. mint említettem, ez a folyamat kábé 8-10 év alatt hajtható végre és biztos, hogy lesz 1-1.5 millió ellenzője, főként Budapesten és az agglomerációban, viszont lesz 5-6 millió nyertese azon reménytelenűl leszakadt vidékein ennek az országnak,akik ugyanúgy Magyarok, honfitársaink, EMBEREK, tehá ugynúgy joguk van a tisztességes élethez, normális ÉRTÉKTEREMTŐ melóhoz, mint a Pestieknek. Olyan pedig nem lesz, hogy egy ország mindegyik lakója elégedetten nézzen ki a fejéből, viszont ha a többségnek jólétet teremtünk,akkor lehet egy virágzó, boldog, életerős Magyarországunk! Tessék választani, hogy szenvedünk még 10-15 évet a különböző faszfej, csak a szavazatokat szem előtt tartó, kretén politikusunkkal, vagy végre saját kezünkbe vesszük a jövőnket, még úgy is, hogy egyeseknek rá kell lépni a tyúkszemére. Nézzünk szét Európában, beleértve a velünk egy ívású Visegrádi országokat, hogy hol van még egy ilyen vízfejű ország? Elárulom, SEHOL!!!
@Könnyen elkaptuk, uram!: Hát nem lesz egyszerű annyira leegyszerűsíteni, hogy te is megértsd, de azért megpróbálom.
A munkavállaló nettóban gondolkodik. Többek között azért ilyen alacsonyak a bruttó bérek mert a nettóra kötött "béralkuban" (már amennyire béralkuról lehet beszélni) benne van a rászorultság ösztönző duplán progresszív adókedvezmény.

Tehát a bruttó bért a piac és az adóztatás együtt határozza meg, mert a piac elsősorban a nettót.
Egyszer azt találtam mondani közgazdaságtan órán még a cociálizmusban, hogy a politika határozza meg a gazdaságot. Akkor a tanárom lehordott ezért. Na, most akkor mi is van? Kinek volt igaza?
@macamuca: ezt az mt 79. par. 4. bek már a posztban szereplő ötlet felmerülése előtt jóval korábban is tiltotta.

A másik ötletedet az mt 79. par 5. bek. tiltja.
@KissGecihuszár: vállalat költöztetése? pláne erőszakkal? az se jobb, mint a bért meghatározni kormányzati szinten...

itt egy dolog segítene hosszú távon: racionalizálni a kiadásokat annyira, hogy lényegesen kevesebb legyen a kiadás, következésképp a bevételigény, majd a fennmaradó bevételből az adóságok egy részének soron kívüli visszafizetése után jövedék-szint csökkentést végrehajtani.

Magyarul költsön kevesebbet a kormány és vegyen el kevesebbet. Majd akkor jön ide munka dögivel, addig nem.
Ja és még mielött páran jól leköcsögvidékiparasztoznak, elárulom, hogy Budapesten születtem, immár 40 éve, még -remélem, nem sokáig, mert már nem bírom cérnával ezt az "életminőséget",ami itt nap, mint nap fejbever, ezért én is VIDÉK-re szerenék költözni, mint ezt tette 1-2 hasonlóan elégedetlen ismerősöm- itt élek és mert -munkámból kifolyólag- rengeteget utaztam az elmúlt években keresztűl kasúl szeretett Magyarországomon, ezért gondolom azt, hogy csak ez az egy megoldásunk maradt. Arra várhatunk, hogy majd sok-sok külföldi cég fog betelepűlni a "vesztes" térségekbe, na addig álljunk féllábon!
Ha ez így megy tovább, akkor előbb-utóbb törvényjavaslat rendezi a vasárnapi ebédet is.

A törvény alapjául statisztikai adatok fognak szolgálni.

A törvény ki fogja mondani, hogy vasárnap a zemberek gulyáslevest esznek, marhalábszárból, utána rántott csirkét, burgonyapürével, kovászos uborkával, desszertnek piskóta kocka csokiöntettel, esetleg fánk.

Aki a törvényt megszegi, két évet kap statisztikai adtok meghamisításáért.

Együk meg amit főztünk! Jó étvágyat!
@pepin_nymburk: mennyi társadalmi rétegnek ment neki? Az alacsony jövedelműek szívnak, ez tény, tehát mondhatjuk, hogy "nekik mentek". A magasabb jövedelműek viszont jól jártak az egykulcsos adóval (nagyon nem mindegy, hogy adott összeg fölött 32 % vagy 16 % adót vonnak le), tehát őket nem hogy nem "bántotta" a változtatás, hanem kimondottan jól érintette őket (bár tény, hogy létszámra kevesen vannak, de mint "réteg", jól meghatározhatóak).
Szóval, a csóróbbakon kívül mely réteg(ek)nek ment neki a fidesz?
@Bambano: Én nem feltétlen gondoltam erőszakra,sőt... Én inkább arra gondoltam, hogy elsősorban egzakt számokra támaszkodva, felnyitni 1-1 cég vezetésének a szemét, hogy pl. egy gépipari, vasipari, stb, tehát elsősorban gyártó cég, amelyiknek a Budapesten léte sokba kerűl, mert pl. a kamionok behajtási díja, egyéb rezsiköltségek, a munkaerő Budapesten magasabb költségei megdrágítják a termelését, nos elsősorban ők költözzenek és ehhez minden olyan segítséget megadnék, mely összeegyeztethető a hazai és EU-s jogszabályokkal. Természetesen,aki függ Budapesttől, attól nem elvárható, hogy pl. Békéscsabára cuccoljék, de akinek édes mindegy, hol termel, illetőleg a költségszint okán még jobban is jön ki vidéken, nos az ne hezitáljon. A nagy külföldi multit is lehet presszionálni, természetesen némi támogatással megfejelve, mert pl. az e.on, mely nem Pesten szolgáltat, nos annak aztán tényleg sokkal jobb lenne, ha mondjuk Szekszárdon lenne a központja. Sokszor a józan, értelmes beszéd és dialógus sokkal többet ér, mint az erőből politizálás!
@SashaBraun: ha már számok...

21 éve vagyok vállalkozó, ennyi ideje alkalmazok munkavállalókat. Vagyis teremtettem munkahelyeket amik jövedelmet, ezzel adót és járulékot termelnek.

52 féle adónemet/járulékot/hozzájárulást szednek be tőlem helyi és országos szinten. A rendszerváltás összes kormányának minden hülyeségét finanszíroztam, nem kértem és nem kaptam az államtól ingyen egy zsemlét sem. Az alanyi jogon járó támogatásokat (pl a gyerekem tankönyv támogatása) felajánlottam az iskolai alapítványnak, mert nem volt pofám fölvenni.

Ezek után bármelyik magyar kormány majd akkor fog beleugatni a vállalkozásomba, ha tőkét és munkát tesz bele, majd velem együtt viseli a kockázatot.

Addig meg takarodó van mindenkinek.
@pepin_nymburk: az viszont igaz, hogy ilyen eltartó-eltartott arány mellett nem lehet versenyképes az ország. De szerintem nem az a megoldás, hogy a munkavállalók többségét jelentő alacsony jövedelműektől próbálunk többet beszedni (mert az eltartsához pénz kell, nem kevés): ettől nem fog felpörögni-beindulni a gazdaság...
Tán több munkahely kellene, oda több munkavállaló, akik adót-járulékot fizetnek. Namost a "10 év alatt 1 millió új munkahely teremtése"-ígéret elhangzott. Az elmúlt 1 évben csökkent a munkahelyek száma összességében. Maradt 9 év. Ha csak a fele munkahely "megteremtődne", már az szép lenne. De erre én nem látok reális esélyt. Bár a munkanélküliek 4 órás közmunkára fogása javítani fogja a statisztikát, de a gazdaságot nem fogja felpörgetni, ugyanis (bár szükséges munka, el kell végezni) a fűnyírás és társai nem kimondottan produktív tevékenység. A 4 órás közmunka után járó bér után megfizetett adó-miegymás befolyik ugyan az államkasszába, node a közmunkások bruttó bérét vajon ki fizeti-utalja? Termelő cég? Neem, az állam. Egyik zsebéből átrakja a pénzt a másikba. A tervezett közmunkás-kölcsönzés (az állam, mint munkaerő-kölcsönző óhajt megjelenni a munkaerő-piacon) a közmunkásokra megállapítani kívánt alacsonyabb minimálbérrel együtt megint csak a sima munkavállalók bér-esélyeit rontja. Miközben az állam "ajánlani" kívánja az infláció-követő béremelést. Hát ki a fene akar majd normál minimálbérért (akármelyik kategóriában) foglalkoztatni bárkit is, ha ettől alacsonyabb összegű bérért kölcsönözhet közmunkást az államtól?? A munkanélkülinek pedig kötelező lesz elfogadni az adott munkát.
Úgyhogy gubanc, az van rendesen...
rogán,és fideszrajongók,a kurva anyátokat b.szájba
A matolcsyzmus azért annyira még sem bukott meg, mert szép lassan fizetgetjük azokat a kölcsönöket vissza, amit Varányusz elvtársai és harcostársai elloptak/elharácsoltak/eltüntettek.
@regress:
Neked meg a Gyurcsány faszát a szádba! Köcsög kommancs.
@Bambano:
(4) Határozatlan időtartamúnak kell tekinteni a munkaviszonyt, ha a határozott időtartamú munkaviszony azonos felek közötti ismételt létesítésére, illetve meghosszabbítására az ahhoz fűződő munkáltatói jogos érdek fennállása nélkül kerül sor és a megállapodás megkötése a munkavállaló jogos érdekének csorbítására irányul.

(5) A határozott időre szóló munkaviszony időtartama - ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott időtartamú munkaviszony tartamát is - az öt évet nem haladhatja meg. Ettől eltérően, a (3) bekezdésben meghatározott esetben az engedély meghosszabbítása esetén az újabb határozott idejű munkaviszony időtartama - a korábban létesített munkaviszony időtartamával együtt - az öt évet meghaladhatja.

4. bekezdés: "...munkavállaló jogos érdekének csorbítására irányul." Munkáltatói érvelés: nem hosszabbítottam meg a határozott idejű szerződését x-nek, mert időközben kiderült, nem tudja számomra megfelelően ellátni a munkáját. Erre az érvelésre akkor kerülhet sor, ha netán pereskedni kezd a munkavállaló, hogy miért is nem őt alkalmazták tovább? Ez nem jellemző (a pereskedés), nomeg a munkáltatónak jogában áll eldönteni, hogy kit alkalmaz adott munkakörbe. Másrészt az 5. bekezdésben foglaltak szerint max 5 évig lehet hosszabbítani. Tehát semmi nem tiltja, hogy adott munkakörre felvegyen valakit a munkáltató, mondjuk 1 évre (jan.01.-től dec. 31.-ig), majd elégedetlen lévén (no és persze türelmes is volt, várta, hátha mégis csak belejön a dolgozó a munkába....) nem hosszabít szerződést, és felvesz mást. A MT nem írja elő (most még... ez, mondjuk, igaz, és ebben az a lehetőség is benne van, hogy utóbb majd előírja...), hogy ha ugyanarra a munkakörre a következő év jan. 01.-től egy másik embert alkalmaz, akkor annak magasabb bért kell fizetnie, mint elődjének. Tehát jelenleg megléphető (és sokan meg is lépik!), hogy váltogatják a dolgozókat. A magas munkanélküliség mellett sokan örülnek annak, hogy egyáltalán van munkájuk, és nem azon filóznak, hogy az elődjük mennyit keresett.
Lehet, hogy mindez nem szép (amit leírtam), de jogilag jelenleg megléphető. Munkahelyemen ettől cifrábbakkal is találkoztam...
@macamuca: Látod, pont ez az, hogy az én "kétségkívül magas fizum" igazából egyáltalán nem olyan magas. Annyira például biztos nem, hogy tíz éven belül akárcsak esélyem legyen önerőből venni egy lakást, ergo negyven éves koromig marad a fix albérlet (vagy a brutál törlesztő és az örök bizonytalanság).

Persze megértem, hogy van, akinek az a kétezer forint nagyon hiányzik, és hidd el, nem nézem le senki munkáját. Csak azt próbáltam mondani, hogy a jelenlegi piaci és állami körülmények között egyszerűen lehetetlen megemelni egymillió ember fizetését úgy, hogy az bármi különbséget jelentsen. Illetve lehet, de akkor négy éven belül ott vagyunk, mint most a görögök.

Amit a kormány most csinál, hogy egyszerűsít a rendszeren, és azokkal is fizettet némi adót, akik eddig egyáltalán nem fizettek. Tudom, hogy a minimálbéresek fele valóban nyomorog, és tényleg sajnálom őket, szar lehet. A másik fele viszont szimpla adócsaló. Olyan törvényt pedig sajnos nem lehet hozni, ami ezt kiválogatja.

Amúgy (bár tudom, hogy ezt valójában kevesen látják), ez az új irányvonal esetleg visszafoghatja némileg a kivándorlást is, ami hosszú távon létszükséglet az országnak. Például én is bármikor leléphetnék, a szakmámmal és a nyelvtudásommal gyakorlatilag bárhol tudnék boldogulni a világon, és nagy is a csábítás. Három-négy év külföldi munkával meg tudnám teremteni az alapvető egzisztenciámat, amit idehaza csak 15-20 év alatt. Az egyetlen, ami jelenleg visszatart, hogy úgy érzem, jelenleg jobb irányba mennek a dolgok, mint az elmúlt években. De ha megint jön egy kormány, aki megint a "gazdagoktól" akarja elvenni a következő nyugdíjemelés fedezetét, akkor, hazaszeretet ide vagy oda, "viszlát és kösz a halakat!"
"Egyrészt Kádár János most boldogan vigyorog a pokolban,"

Hogy egy orosz versikével válaszoljak:

"A Tretyakov-galériában jártam
Talpig gonorrheában
Lementem a Billiárdba:
Levettek egy milliárdra.

Drágább lett a vodka:
És ez baj.
Meg az hogy a boltban
Nincsen vaj.
Drága Iljics ébredj fel,
Ezt a kurvát intézd el.
@nyesta: Te pöcs! Ez a görény kormány több hitelt vett fel egy év alatt, mint amennyit a 13 év megtakarításából lerabolt. Nem történt államadósság csökkentés, csak ledarálták a mnyp-ból ellopott állampapírokat. Orbán égő volt, amikor ma kiállt , rajtunk röhög megint a fél világ. Csak az olyan seggfejeket lehet félrevezetni, mint te. Matyizz inkább tovább a nenyire, te söpredék választó a söpredék kormányával és álamfőjével és kormányfőjével és azok korrupt oligarcháival.
@Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn: nemisigaz,merthúslevest! Tyúkhúslevest! Igazi, magyar tanyasi tyúkból!
Utána rántott pipi stimmel. De decemberben a koviubival gondok lesznek... javaslom a csalamádét!
:D
@KissGecihuszár: de aki ilyenben gondolkodik, az már letelepedett Győrben, Szentgotthárdon vagy ilyesmi. Amíg nem volt autópálya, addig a keleti országrész fel sem merült senkiben. Most, hogy már van, a nyírség meg a hajdúság talán felmerül, mint ahogy a Jabil ide is telepedett az m3-as egyik nagy csomópontjához. Békéscsaba meg szerencsétlen ilyen szempontból.

A nyírségbe akkor fog megint odamenni valaki, ha lesz új betelepülés. A mostaniak már nemigen mozdulnak meg. Új betelepülés meg akkor lesz, ha csökkennek majd a bérköltségek és kiszámíthatóvá válik a gazdaságpolitika. Addig meg mennek Szlovákiába.

@néma bárány: +sok

@macamuca: oké, csak én nem úgy értettem, amit írtál, hogy lecseréli a munkavállalót a cég (bár ez is egy lehetséges út), hanem úgy, hogy ugyanazt az embert kirúgod majd ismét felveszed és akkor nem focizik a béremelés kérdése, mert a törvény hatályba lépése után történt az alkalmazás. Van egy jó traktorosod, kirúgod, majd ugyanannyiért alkalmazod ismét. Ezt, szerintem, az mt tiltja.
@nyesta: mit loptam én el???
És pontosan miből is fizetnek vissza kölcsönöket Matolcsyék? Ja, a manyupos lóvéból. És ha elfogyott, utána majd miből fogják tovább törleszteni eme kölcsönöket?
@SashaBraun: te miért is nem mész ki? a legjobb visszajelzés az a kormánynak a hülyeségeiről, ha kimegy a jó munkaerő. Csökken a kínálat a munkaerő piacon az adott munkára, nőnek majd a bérek, előbb-utóbb észbe kapnak.

Komolyan mondom, nem bántásból.

"Az egyetlen, ami jelenleg visszatart, hogy úgy érzem, jelenleg jobb irányba mennek a dolgok, mint az elmúlt években": az, hogy egy ponton (az adózásban) te jól jártál, még nem támasztja alá, hogy a dolgok jó irányba mennek. Szerintem meg ennél rosszabb irányba nemhogy Gyurcsány, de Kádár alatt se mentek a dolgok.
@macamuca: ..és miből fogják fizetni a nyugdíjakat? Nagy égés volt a bunkó focistának kiállni, hogy csökkentették az államadósságot. 13 év mnyp-i megtakarítását nyúlta le.
@Bambano: Ugyan már, ezt 5 perc alatt ki lehet számolni, csak belekalkulálták azt, hogy a munkáltatók az OÉT számoknak megfelelően fogják emelni a béreket. Ez most valahogy elmaradt elég sok helyen.
@Táskás Tóni: Amiből eddig is. A manyup pénzek ki lettek vonva a tényleges nyugdíjrendszerből, abból eddig csak vagyonkezelési díjakat, portfólió menedzselési költségeket, prémiumokat fizettek, nyudgíjat nem.
@Blogger Géza: "csak belekalkulálták azt, hogy a munkáltatók az OÉT számoknak megfelelően fogják emelni a béreket.": arról megy egy fél napja itt a vita, hogy normális miniszter ilyet nem kalkulál bele. Ha az a duma megy, hogy adót csökkentünk, és csökkentik a vállakozók vállakozást terhelő adóit, akkor ők jogosan gondolhatnak arra, hogy az a megtakarítás az övéké. Ha ezt akarta volna a kormány, hogy legyen béremelés, mint ahogy valamelyik fideszes, talán Rogán nyilatkozta is ma, hogy az adócsökkentésből keletkezett fedezet a béremelésre, akkor azt kellett volna mondani, hogy nem csökkentünk vállalkozásokat terhelő adót, csak átcsoportosítunk kiadási oldalt.

Kamu az egész.

@SashaBraun: "Amit a kormány most csinál, hogy egyszerűsít a rendszeren, és azokkal is fizettet némi adót, akik eddig egyáltalán nem fizettek. Tudom, hogy a minimálbéresek fele valóban nyomorog, és tényleg sajnálom őket, szar lehet. A másik fele viszont szimpla adócsaló. Olyan törvényt pedig sajnos nem lehet hozni, ami ezt kiválogatja": ehhez pár dolog:
- az, hogy egy újabb szabályozót iktat be a kormány, egyszerűsítésnek biztosan nem nevezhető. Ez a reszkess egész évben, mert sosem tudhatod, mit találunk ki év közben, meg visszamenőleg, ez nem egyszerűsítés
- én nem vagyok az adófizetés ellen. legyenek követhető fix szabályok, az alapján szedjék be. én az ellen vagyok, hogy közben egy olyan dologba is beleszóljanak, amibe nem kellene.
- az, hogy kevesen fizetnek adót, magas az adóelkerülés, kismértékben az adórendszer hibája (mert nagy az adó mértéke), nagy mértékben adórendszeren kívüli anomália. azt továbbra is fenntartom, hogy adórendszeren kívüli problémát adórendszeren kívül kell megoldani.
@Bambano: Na, pontosan erről beszéltem, hogy arra várni, hogy majd kegyeskedik 1-2000 multi betelepűlni Kelet, Dél-Magyarországra, nos addig tényleg állhatunk féllábon. Ez tényleg ennyire tabu, mármint az, hogy a Budapesten és annak szintén nem olcsó rezsijű agglomerációjában található, elsősorban termelő vállalatok cuccoljanak át, első években a már autópályával "megáldott" Borsod, Szabolcs,Hajdú, Csongrád, Tolna, Baranya megyékbe és ezzel párhuzamosan a remélhetőleg mielöbb megépülő M8, M9, M44-es sztrádák elkészültét követően Békés, Somogy, Zala megyékbe? Igenis, egyre inkább beszélnünk kell erről a megoldásról, mint egyedüli olyanról, amely fellendülést hozhat szeretett Országunk számára, főként ameddig végre-valahára be nem indulnak fő Export piacaink. Persze, az adózási morálunkon is érdemes lenne legondolkodni, mely a béka segge alatt tanyázik, s melyet úgy lehetne definiálni, hogy mi mediterrán módon szeretünk adózni,de Skandináv módon tartjuk a markunkat,amikor az államtól várunk ezt-azt...
@SashaBraun: hogy kinek m i a sok vagy kevés (bér), az egyéni megítélés, illetve igény kérdése. Én spec. kb annyit keresek netto, mint amennyit te adóként befizetsz. Lehet, hogy a Te szakmádban nem minősül magasnak a kapott fizud (pláne, ha netán a külföldön kapható bért is melléteszed összehasonlításként), de országos szinten egy szűk réteg az, amelyik hozzád hasonló vagy akörüli (netán magasabb) bért kap, vagyis országosan tekintve magas jövedelműnek minősülsz. Ismétlem, sem tőled, sem mástól nem sajnálom (no igen, én is szeretnék hasonlóan keresni :D). Ami pedig a kivándorlást illeti: aki most itthon szegénységben él (és a minimálbéres, illetve attól feljebb is egy pontig annak tekinthető, pláne, ha gyereket is nevel: az egy főre jutó jövedelem így már jóval alacsonyabb), azt hidd el, nem az irányvonal helyessége tartja itthon, hanem zömmel a nyelvtudás hiánya (ugyanis sokaknál jelen van a szakma, a szaktudás, gondolok itt kétkezi munkákra elsősorban: a mostani harmincas-negyvenes-idősebb korosztály esetében a nyelvoktatás kimerült az orosszal, és valahogy nem abba az irányba vágynak a külföldi munkára vágyók, a többi nyelvet utóbb kell(ene) megtanulni: na, ez az, ami problémás), bár vannak, akik (főleg fiatalok, egyedülállók) szinte nulla nyelvtudással is nekivágnak, mondván, majd megtanulja kint. És aki így kimegy, az nem fog hazajönni: 1-2 év után, sok nehézséggel, megtanulja a nyelvet, ezzel jobban fizető munkához jut, már nem csupán a mindennapos ételre-megélhetésre telik, hanem másra is = jobb helyzetbe kerül, még ha nem is dúskál. És erre esélye van, míg itthon munkát is alig talál...)
@Bambano: A tiéd is csak egy vélemény. Te úgy látod, hogy rossz irányba mennek a dolgok, én viszont úgy látom, hogy kifejezetten jó irányba mennek. Ezen felül pedig anyagilag is csak jól jártam eddig ezzel a kormánnyal, és a szuperbruttó kivezetésével egyre jobb lesz. Én a Fideszre szavaztam, és nem bántam meg. Amíg ezt az irányt viszik, számíthatnak is rám. Ha visszajön Gyurcsi és megint az én adómból simogatja a szavazótáborát, akkor majd szépen összepakolok és megyek a haverok után, akik nem voltak ennyire türelmesek, mint én. Te örülni fogsz majd, hogy egy köcsög fideszessel kevesebb, a kieső adót meg majd az IMF úgyis pótolja, Feriékkel nagy haverok.
@KissGecihuszár: "Arra várhatunk, hogy majd sok-sok külföldi cég fog betelepűlni a "vesztes" térségekbe, na addig álljunk féllábon!"

Jó lépés lenne egy kormányzati negyedet létrehozni valahol az M0 külső részén. Ugyan ez még mindíg az agglomeráció, de már egyszerűbben megoldható lenne a vidéki munkaerő bejárása. Véleményem szerint sok szolgáltató azért nem költözik vidékre, mivel vidéken a pestihez képest roppant alacsony a diplomások száma (azaz azt kellene forszírozni, hogy a diplomás fiataloknak a végzésük után ne kelljen pesten ragadniuk).

Másik megoldás a távmunka preferálása lenne.
@nyesta: "A matolcsyzmus azért annyira még sem bukott meg, mert szép lassan fizetgetjük azokat a kölcsönöket vissza, amit Varányusz elvtársai és harcostársai elloptak/elharácsoltak/eltüntettek."

Ja, a nyugdíjunkból, LOLkabolka.
@Bambano: "Van egy jó traktorosod, kirúgod, majd ugyanannyiért alkalmazod ismét. Ezt, szerintem, az mt tiltja."
Sajnos, ezt sem tiltja. Határozott idejű szerződéssel alkalmazom, a szerződés lejártakor közlöm vele (négyszemközt, "természetesen"), hogy abban az esetben tudom meghosszabbítani a szerződését (amit max 5 évig tehetek meg), amennyiben elfogadja, hogy a bére változatlan marad. Merthogy nem telik emelésre. (perpill még nem vagyok köteles emelni). Tuti, hogy elfogadja ezt a feltételt és aláírja így a szerződést (a régi bérrel), ugyanis az általa választható másik alternatíva a munkanélküliség....
A javasolt béremelés bevezetése után ugyanez a szitu: alkalmazom, majd a szerződés leteltével hagyok némi szünetet (akár csak egyetlen napot) és ismét alkalmazom. Ezt sem tiltja a törvény, mármint jelenlegi formájában, hisz nem írja elő, hogy a határozott idejű munkaszerződés meghosszabbítása esetén a munkabért is emelnem kell. Ha netán ezt a kiskaput be akarják csukni, akkor bele kell nyúlniuk a MT-be is, vagyis bele kell ezt foglalni. Ezesetben viszont munkáltatóként nem hosszabbítok, hanem másik embert veszek fel, a régi bérrel. Elvégre az újonc, az még csak betanul.. Ez is egy kiskapu. Ha mindehhez hozzátesszük az állam által kölcsönzött közmunkások alacsonyabb minimálbérét, akkor nem is vacakolok effélékkel, hanem kölcsönzök a zállamtól. Húdemilyenjólesznekem+azállamnak! Persze, a munkavállalónak marha rossz lesz, node addig majd kitalálják állambácsiék, hogy hogyan-miként kell megmagyarázni, hogy ez nem is rossz, hanem jó...
@kadarnepe: Teljes mértékig egyetértek veled a kormányzati negyed és egyáltalán az ország decentralizálása kérésében! Nézzük kitűnő példaként az ex NSZK-t, na az egy totálisan decentralizált ország lett a II.vh után, meg is lett az eredménye; a '70-es évekre a világ 4. gazdasági hatalmává -Európában toronymagasan az 1.- vált, s hogy miért, mert élhettél akár Nürnbergben, akár Gelsenkirchenben, esetleg a "koszos" Duisburgban, alapvetően mindenhol jól érezhetted magad a bőrödben és ez a feeling az egyesítés óta sem változott, jóllehet, az államgépezet nagyrésze Berlinbe -de pl. az Alkotmánybíróság Karlsruhe-ben székel, nem úgy, mint a mi "szeretett" AB-nk, melynek derogál Esztergomba áttenni a seggét- költözött, de pl. emiatt Bonn nem rohadt le! Egész egyszerűen tudomásúl kell vennünk, hogy ameddig ez a felfuvalkodott pesti übermensch attitűd -mely sajnos az ide "felköltözők"(fújj,de utálom ezt a fel-le toldalékot) egy részében is kialakul, nos ameddig ez fennáll, addig itt nem lesz jobb,sem a Budapesten a zsúfoltás miatt szenvedőknek, sem pedig a vidéken nyomorgókak.
@Blogger Géza: Pár év és lett volna hozadéka a mnyp-i rendszernek. Így nem marad más ,mint új számítási mód a myugdíjakra, természetesen csökkenő nyugdíjmértéket megállapítva. A csóró emberek örültek a mnyp-i megtakarításaiknak és figyelemmel kísérték a növekedését. Az adócsaló szemeteknek viszont mindegy volt.Surányi ötlete volt a lenyúlás, szégyellheti magát.
@1 db Magyarország: "Tényleg gyalázatos ez az SZJA rendszer, attól a 1.5-2 millió embertől vesznek el kevesebbet (az általa megtermelt forrásokból), aki eltartja a többi 8-8.5 milliót is. Botrány."

van pofád ilyeneket leírni? tán csak nem szijjartó patjáshoz van szerencsénk? a 2,66 millió foglalkoztatott bruttó 300e Ft felett kereső része keres jobban az egy kulcsos szja-val, méghozzá progresszíve emelkedően minél jobban keres. azt állítod, hogy ez a pár százezer ember TART EL minket? talán MI tartjuk el őket és MI fizetjük a +100-500e Ft nettókereset növekedésüket, amire oly nagy szükségük volt, szemben az eddig kemény 70-100e Ft nettójuakkal, akik a társadalmi igazságosság jegyében ezentúl még kevesebbet keresnek. fideszes cinizmus a felsőfokon...
korrigálom: 3,7M foglalkoztatott
@redmonkey: Tévedésben vagy barátom. Általában a legjobban kereső emberek külföldi cégektől kapják a fizetést, a kormány csak azt dönti el, hogy ebből mennyit nyúl le. Az utánam járó adóforintokat pl. a németek teszik a magyar állam zsebébe, az a pénz nálad soha nem járt és nem is járt volna.

Ha viszont teszem azt te közalkalmazott vagy, akkor fordítva már igaz a történet. Ami pénzt az állam a németektől utánam beszed, abból fogja majd a te fizetésedet kifizetni, az utánad járó adót pedig az egyik zsebéből a másikba átrakni.

És abba is érdemes azért egy pillanatig belegondolni, hogy mi lenne, ha az SZJA 80%-át befizető 3%-os "felső réteg" hirtelen gondolna egyet, és lelépne külföldre dolgozni. Bár tudom, te örülnél neki, végre nem neked kéne eltartani őket :)
@Bambano: "azt kellett volna mondani, hogy nem csökkentünk vállalkozásokat terhelő adót, csak átcsoportosítunk kiadási oldalt."

Hát, te sem sokat értesz a politikához vagy retorikához. :D Ennyi erővel akkor a lakossági adócsökkentésnél is azt kéne mondani, hogy nem adót csökkentettünk, hanem "átcsoportosítottuk a lakosság kiadási oldalát" :D

Ki mondana már ilyen hülyeséget (rajtad kívül)? Mondott ilyet MSZP-s politikus, amikor ők csökkentettek adót? (nem sűrűn ugyan, de volt ilyen is.)
@Bambano: "Ez a reszkess egész évben, mert sosem tudhatod, mit találunk ki év közben"

Megnézted, hányszor változtak év közben az adótörvények, amíg az MSZP-SZDSZ volt hatalmon? Meg hónapokig találgatta az ország már javában benn az adóévben, mit jelent az "ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás" és hasonlók?

Ahhoz képest az idei év üdvözítően stabil, nem kell havonta új adótörvényt olvasgatni.
@Blogger Géza:

A stabilitást jól szolgálja a májusban kivetett extraadó, majd a szeptemberben bevezetett sóadó és cukoradó.......
@Táskás Tóni: "Pár év és lett volna hozadéka a mnyp-i rendszernek"

Volt kb. 14 éve, le lehetett vonni a következtetéseket. Alacsonyabb hozamokat produkáltak, mint tisztán állampapírokból álló portfólió.
@SashaBraun: Azért azt még érdemes hozzátenni, hogy a multik azzal a felkiáltással, hogy ők a Magyar átlagnál magasabb, bejeletett és be is csengetett közterhekkel bíró fizukat adnak,ezért ők gyakorlatilag sok esetben totális adómentességgel megspékelve síbolják ki a dellát innét. Erre sokan azt fogják mondani, hogy dehát ezt már az EU nem engedélyezi, erre én azt mondom, hogy persze-persze, de mint tudjuk, minden nagy kapu mellett ott a kiskapu is. Egy tény, hogy biza ha telibe leadóznák a multik azt az összeget, mely a mérlegükben az adózás elötti tételsoron szerepel,akkor itt nem lennének ilyen gondok, igaz, ezzel még a tragikus foglalkoztatási %-ok nem lesznek jobbak. Igen, erre is rá lehet kontrázni, hogy ugyanmá mit kezdjen egy full extrás precíziós gépekkel megspékelt gyártócég egy, 2 faiskolát végzett, nyelvtudás és SZAKKÉPZETTSÉG nélküli szittyával?! Huhh,de nehéz lesz ebből a lekoszlott, szétrablott, megerőszakolt országból valamiféle civilizált "Visegrádi" (pl. Cseh, Lengyel, Szlovákország) országot varázsolni...
@SashaBraun: te vagy tévedésben barátom. amikor T/1-ben irtam arról hogy az ország vizfejét a rosszul keresők milliói tartják el az csupán együttérzésből táplálkozó sorsközösség vállalást jelentett. Tudod pajtásom nem mindenki száll el magától ha jól keres és nem felejti el honnan jött...a legjobban kereső emberek külföldről kapják a bérüket? Hány százaléka ez a 3%-nak? a teljes adóbevételnek ez hány %-a? ca. 0,0001? nagyon okosnak gondolod magad és a retorikád is a kormányfőéhez hasonló: el sem tudjátok képzelni, hogy esetleg van aki végigdolgozza az életét és szarul keres. Te külföldről kapod a béred, akkor valószínű, hogy a döntő hányada az adózóknak is, ergo ti tartjátok el az államot, bugyuta deduktív logika. Dehát gondolom te is a lázár-doktrina híve vagy: akinek nincs semmije az annyit is ér. A 80%-ot nem nagyon tudom honnan számoltad ki, de "biztosan" igazad van. A külföldre lelépésről: mehetnék holnap az amugy sem rossz fizum 10x-ért, csak tudod van aki kitart. Ismerem ezt a fajta derűs nagyarcú cinizmust ami hozzászólásod stílusád jellemzi, sajnos nap mint nap sok hozzád hasonló nagyképű sheggfejjel talalkozom üzleti partnereim között, azt hiszitek ha jól kerestek az valamiféle felsőbbrendűséget jelent a szegények felett. szokták is mondogatni nekem: mit foglalkozol te a csórókkal, hisz az új szja-val te is jobban jársz, szard le a csórókat. Hát nem szarom le és nem képzelem azt hogy én tartom el őket, ahogy te és a hozzád hasonlóak. Szégyen ez a fajta gondolkodásmód, és sajna leginkább olyanokra jellemző, akik alapvetően azon túl, hogy jó helyre tették be a hátsójukat nagy kalap xart sem érnek, lásd politikai "elit"
Off
Orban Viktor szinte mindenre kepes, de ha egesz hatralevo eleteben azon gondolkodna, akkor sem tudna olyasmit kitalalni, amit a mi derek Joooenk ne talana remeknek.
+ Blogger Gezu
On
@Blogger Géza: Nem hozott alacsonyabb hozamot nagy része, a hozadék pedig az a 25%-nyi nyugdíjrész, amit nyugdíjasként megkap az ember, az államnak pedig ennyivel kevesebbet kellett volna fizetnie.Ezt értettem rajta.
@KissGecihuszár: ".... ugyanmá mit kezdjen egy full extrás precíziós gépekkel megspékelt gyártócég egy, 2 faiskolát végzett, nyelvtudás és SZAKKÉPZETTSÉG nélküli szittyával?!"
Betanítja. Felvételi követelmény: 8 általános. Bérezés: ennek megfelelő. Munka teljesítésére vonatkozó követelmény: magas minőségű legyen! És ki is hajtja belőlük...
Végtermék: nemzetközi szinten ismert és elismert cuccos.
Tapasztalom a magam melóhelyén is, meg egy másik, hasonlóan nagynevű multinál dolgozó barátomtól is ugyanezt hallom (előzőleg ugyanott dolgozott, mint én = van összehasonlítási alapja).
Amúgy azért is vállalja a betanítást, mert
1: vonatkozó szakképzés nem létezik
2: a szakképzési alapba így is-úgy is be kellene fizetni adott összeget, ez tehát nem plusz költség számára, hanem adott összeg egy részének saját dolgozó képzésére fordítható része = leírja, mint képzési költséget.
Látom, hogy itt alapvetően gazdasági vita folyik, de most mégiscsak egy politikai döntés született. Ritkán szoktam a kormányt szidni, most is csak finoman: amilyen kiszámíthatóak a Fidesz lépései, olyan kiszámíthatatlan miattuk az ország előrehaladása. Mintha minden döntést csak önmagában néznének, a következményeket, az egész rendszert nem. Ennél sokkal kiszámíthatóbb volt az a Fidesz, amiről 1998 és 2002 között hallottam: nem akadályozták a vállalkozókat, tárgyalóképesek voltak, megmondták, mennyi, és sínen volt a beruházás.
@Blogger Géza:

Manyup és általában nyugdíjrendszert nem 14 évre tervezünk.

Hosszabb, sokkal hosszabb időre.
@politologus: Azt ne feledd, a 98-02 es Fidesz éppen a Bokros csomagból összegyűlt pénzkupacra esett rá. Krízis sehol, a játszótér széles, nem is volt más dolguk, mint Simicskázni a lóvét minden irányba.

Ennek ellenére, vagy éppen ezért, Matolcsynak végül csak sikerült elkúrni akkor is.
OFF

maria.blog.hu/2009/07/22/engedelyhez_kotik_a_blogolast

Csak nehogy valaki komolyan kezdje venni a fijugg közül...
@Bambano: "de, elgondolkodtam rajta, sokszor. Azon is, hogy mondjuk ez a családi vállalkozásunkat mennyire fogja sújtani."
Mármint mi, az adócsökkentés és átrendezés? Mert arról volt szó, aminek az értelmén el kéne gondolkodni.

"Te vagy az, aki nem hajlandó elgondolkodni az egész értelmén vagy értelmetlenségén."
Nem igaz, tessék értelmes érveket hozni... Csak az a probléma, hogy vannak, akik a fidesz intézkedéseiről még mielőtt kitalálták tudták hogy az elkúrt hülyeségek, mert így működik a ballib ember általában: először megvan a prekoncepció, hogy orbán viktor és/vagy a fidesz szemét/aljas/patásördög stb, majd az aktuálpolitikai eseményekből alá dúcol valami indoklást... ha valaki rámutat hogy ez az indoklás nem állja meg a helyét, nem bajlódik azzal hogy megvédje, vagy következtetést vonjon le, ugrik egy következő témára, végülis a végkövetkeztetés a lényeg, hogy milyen magyarázatot találunk ki hozzá tökmindegy, ugye? :) Aztán ha végigértünk - vagy közben néhányszor - kezdi előröl. Ez nagyszerű ballib racionalitásitás, mindig le is nyűgöz, azért is akartam kiszállni a vitából mert tartottam tőle hogy ez lesz.

Nem zsolozsmázok semmit, és nem is várom el, hogy az én álláspontomat visszhangozd, csak hagyd már abba ezt a nagyon buta kommunistázást, mert így nagyon buta partner látszatát kelted, márpedig néhány fordulatodból úgy tűnik hogy ez nem igaz... úgy gondolom elég sok érvet hoztam amellett, hogy a foglalkoztatásba beleszólni NEM kommunista dolog, csak a szélsőséges liberalizmus hiánya, megmutattam a német példát is.

De lássunk néhány konkrétumot:
"miért ne ismerném? (mellékesen kérdés: honnan tudod, hogy mit ismerek?) az usákoknál a legutolsó autóipari szalagmunkás is tudja, hogy érdekvédelmi szervezetekbe kell tömörülnie. Miért nem alapít szakszervezetet?"
Abból tudom, hogy nem ismered, amiket írsz... hogy az usákokra hivatkozol, pedig nem ott vagyunk. Hogy nem tudod miért nem alapít szakszervezetet. Mert kurvára kiszolgáltatott, és 10 emberből egy ha kitalálja hogy ő most kiáll a jogaiért, a másik kilenc birka lesz és tutti hogy úgy tesz mintha mi sem történt volna. Azt az egyet valami mondvacsinált indokkal simán kirúgják. Aztán baszhatja hogy ő fasza gyerek volt, ha elég fasza gyerek talán pár év múlva a bíróság is kimondja ezt, de mi lesz addig a családjával? Hogy talál munkát képzettség nélkül 10%-os névleges, és több milliós névleges/fekete munkanélküliség mellett?

A felügyelőségről meg annyit, hogy ha elég nagy munkáltató a térségben a cég, dolgoztathat közismerten rákkeltő anyagokkal, egyéb egészségre ártalmas körülmények között, ha bejelentést teszel előre odaszólnak, kimennek ellenőrizni, csodák csodájára mindent rendben találnak, aztán amikor elmentek egy minden tovább.

Én ismerem mindkét oldalt, szerencsére olyan szakmám van amiben jóval nagyobb a munkaerő kereslet mint a kínálat, az átlaghoz képest jól is keresek, meg nem is félek attól hogy elveszítsem az állásomat (mert ha mégis seperc alatt van másik). Most kivételesen olyan cégnél ahol rendesen be vagyok jelentve, ami egyébként jól kereső alkalmazottként szinte kizárt.

De szüleim és gyerekkorom révén ismerem a másik, minimálbér közeli oldalt is. Nekem nem volt rossz, annyi pénzből is ki lehet jönni, ezzel nincs a legkisebb probléma se, de látom azt hogy a munka törvénykönyvére mint az emberi méltóságot a szabad versennyel szemben védő eszközre igenis szükség van.

Mindezekkel együtt mondom azt, hogy a 16%-os adókulcs nem nagy megterhelés még a kis keresetű egyénnek sem, viszont az adózók körének szélesítésével óriási előrelépés az országnak.

Tehát hogy az adórendszer el lett volna az inkább prekoncepció mint logikus következtetés. Természetesen a kormány törekszik arra, hogy az ebből szükségszerűen következő béremelés ne lassú piaci folyamat, hanem azonnali lépés legyen.
Aki meg azt mondja hogy infláció (azaz bevétel-növekedés) alatti béremelés tönkreteszi, az szimplán hazudik. Gondoljunk bele mekkora sírás-rívás lenne pl. ha eddig nem lett volna kötelező szabadság, és most bevezetni készülnének... A paraszt is mindig sír, hogy mekkora vesztesége van, de azért megvan mindene... Mekkora sírás volt az első orbán kormány idején a minimálbér emeléséből, aztán a beharangozott gazdasági tragédia csak elmaradt... Ez olyan magyar mentalitás, nem kell komolyan venni... aki 3-4% költségnövekedést nem tud kezelni, nincs helye a piacon.
@KissGecihuszár: Koszonom es ertem az eszmefuttatasod. De a kerdesem a kovetkezo, valamilyen oka van annak, hogy Budapesten van a "vizfej". Miert?
Valamint, ilyen esetben, a munkaero ara annyival olcsobb lenne a kieso teruleteken, hogy mar csak ezert erdemes lenne oda telepulnie cegkenek, mindenfele rahatas nelkul. De meg sem teszik. Miert?
@politologus: Akkor nem volt 2/3, most van, most megmutatják milyenek valójában.

OFF:
Egyre kevésbé tudom tolerálni a sok mocskos orbánfaszán nevelkedett fizetett bélférget. Akik még mindig képesek védeni ez a velejéig romlott gusztustalan geci rablóbandát, még annyit sem érnek mint egy rakás szar.
Egyre jobban irritál a sok agyatlan rohadék, akik mást nem tudnak mint komcsizni, Gyurcsányozni, elmútnyócévezni.
UNALMASAK VAGYTOK SZARHÁZI TETVEK !!
OFF
@Joooe:
"Mindezekkel együtt mondom azt, hogy a 16%-os adókulcs nem nagy megterhelés még a kis keresetű egyénnek sem, viszont az adózók körének szélesítésével óriási előrelépés az országnak."
Állj ki azok elé ezzel a baromsággal akik megszívták. :)

"Természetesen a kormány törekszik arra, hogy az ebből szükségszerűen következő béremelés ne lassú piaci folyamat, hanem azonnali lépés legyen."
Miért lenne szükségszerű? Mert ők elbaszták (direkt nyilván) és most azt más tegye helyre? :)

"Ez olyan magyar mentalitás, nem kell komolyan venni... aki 3-4% költségnövekedést nem tud kezelni, nincs helye a piacon."
Ergo lehet, ilyen és ergo megszűnhetnek munkahelyek. Jé. Lassan felfogod. :)
@Joooe: Hé anyabaszó köcsög orbáncos! Most már leütésszám után kapjátok az adóforintomat ?
@orbánmentesítő:
kicsit sarkos de van benne igazság :D
@SashaBraun: Egy másik nézőpont macamuca és redmonkey mellé.

Nincs azzal baj, hogy a többet keresők többet visznek haza. A kiskeresetűek megértik... addig, amíg a saját megélhetésük biztosított. Azonban, ha olyan változások állnak be, ami miatt ők a kevésből még kevesebbet visznek haza, annak súlyos következményei lesznek. Főleg, ha ez a megélhetésüket fenyegeti. Nincs kaja, nincs áram, van kilakoltatás, van végrehajtás, van megaláztatás. Életvitelileg ellehetetlenült emberek elkeseredett cselekedetekre képesek (pl. közelmúltból bp-ről: lakás felgyújtása majd öngyilkosság, lakás felrobbantása stb.)

Interneten, névtelenül, ilyen véleményt leírni: ok
Arccal, minimálbéres ember szemébe is szoktad hangoztatni?

Általában hallgatás a válasz? Vagy gyors egyetértés és tereljük el a témát? (Én leggyakrabban ezeket látom.)

Érdemes észben tartani:
1, a szegényebb emberek vannak többen,
2, akinek nincs mit veszítenie, az mindenre képes
3, akit folyamatosan lenéznek, abban növekszik a düh.
4. az emberi emlékezet a negatív élményeket nehezebben felejti el.

Lapozz fel egy történelem könyvet, hogy ez hová vezet. Keres a francia történelemnél, aztán az orosznál, magyarnál talán Dózsa környékén.

De ha nincs kedved, a közelmúlt is beszédes:
www.youtube.com/watch?v=Y-UIfKc9Z28

Egy kis toleranciát és empátiát, ha szabad kérnem. Mindkét oldalról.
@nyesta:
te ennyire seggnyaló vagy, vagy ennyire buta? :D
@Crescendo: Ugyan nem tőlem kérdezted, de azért van néhány tippem. Szerintem sokat nyom a latba, hogy minden állami intézmény központja itt található, és már a szoci korszakban is (gondolom előtte is) minden vállalat központja is itt helyezkedett el.

Tegyük fel, hogy egy multi szeretne felvenni 500 felsőfokú végzettségű pénzügyest vagy informatikust. Szinte meg sem fordul a fejükben, hogy Budapesten kívül máshol települjenek le (esetleg Budaörs). Ennek az az oka, hogy a vidéki városokban ennyi magasan képzett embert képtelenség összeszedni, mivel pest már réges régen elszívta valamennyit. Így válik ez az egész egy önmagát erősítő folyamattá (azaz a vidékiek pesten tanulnak, és már nem költöznek vissza mivel nincs a szakmájukban megfelelő állás).
@Joooe: És vannak akik az én adómból akarják velem elhitetni hogy az hogy csökkent a bérem végül is jó nekem :)

Tik-tik tik-tik fognyak a percek, ha tényleg bevezetik a "hamburgeradót" nemsokára cellatársat kell választanod ;)
@agyamputáltak: kettőtök megszólalásában az övében vannak érvek, nem ő tűnik butának.
Tudod amit te írtál azt bárki bárkinek bármilyen körülmények között írhatná, függetlenül attól, hogy igaza van-e, így rendkívül intelligensnek tűnsz tőle, ha szobatiszta is vagy már a kutyámat is megközelíeted :) Grat, bontsunk pezsgőt?
@Joooe: Töki tulajdonképpen 2 lehetőségetek van, vagy belátjátok hogy 10000x jobban elkúrtátok mint Gyurcsány, és szépen csendben elhúztok a faszba, vagy egyszer csak azt fogod észrevenni miközben a pártközpontból jött választ Ctrl+c Ctrl+v -ezd éppen ide, hogy pár 4 órás közmunkás kopogtat a légkondis irodád ajtaján egy fejszével:
-Faszfej itt a váltás.
@Joooe: Bizonyos szintig megértem a fajtád, te rakás szar.
Végül is, hazugságok, faszságok, értermetlen baromságok, röviden: szíjjártóságok idemásolásával, bővel bruttó 300000 felett keresel.
Így tuti jobban jártál, véded a koncot.
Ettől függetlenül egy utolsó senkiházi csicska vagy, nagyjából egy szinten a galandférgekkel.
@orbánmentesítő: :D
Mivé válik egy emberszabású, ha nem kell vállalni a személyét :D Őszintén elnézést kérek a kivételektől (tényleg!!! nem mindenki ilyen...) de nagyon hasonlítasz a tipikus ballib szavazóra.....
Tényleg nem vagyunk messze az állatoktól, kivéve persze téged aki sok szempontból lényegesen, messze alulmúlod a kutyámat. (Bocsánat tényleg nem célom sértegetni, de ami tény az tény, ilyen aljas rossz szándék, vitaképtelenség még a kutyámtól is elképzelhetetlen, még ő is értelmesen jelez ha valami problémás neki)
DE ha az ilyen primitív hozzászólások moderálásra kerülnének, nem bánom ha az én csak ezekre reagáló hozzászólásaim is áldozatul esnek, nincs ennek semmi értelme.
@Joooe: mézes-mázos, intelligens köntösbe bújtatott szavaid nem mentesítenek az alól, amit két említett fórumozó kevésbé finom, de igaz mondatai megvilágítottak. Van egy olyan érzésem: valahol legbelül te is érzed ezt a dolgot, ott motoszkál benned, látod édesanyád fejcsóválásában, édesapád megtört tekintetében. De csak hajtogatod magadnak rendületlenül háborgó lelkiismeretednek: "De hát jobban keresek, minden szép és minden jó, akkor mik ezek a fura dolgok? Mindenki megőrült? Ezek bolondok!"
@1 db Magyarország:

[["a magas jövedelemadó arra ösztönözte a cégtulajdonost, hogy kevés jövedelmet realizáljon, ehelyett inkább a meglévő osztalékokat tőkeemelésre, fejlesztésre, fordítsa" -- tévedés, arra ösztönözte a tulajt hogy tőkeágon vegye ki a pénzt a cégből annak alacsonyabb terhei miatt. Az osztalékot meg nem tudod tőkeemelésre fordítani (mivel ha kiíratod az osztalékot adott évre akkor meg is kell utána fizetned a közterheket, hülyeség is lenne az eredmény helyett az adózott-ehózott stb osztalékot visszaforgatni a cégbe).]]

oké, ezt szanálom, úgy gondoltam egyébként, hogy realizálható, de realizálásra nem kerülő osztalék, tehát nem-osztalék, de ez már szócsavarás.

[["másrészt ez az adócsökkentés (ahogy már sok fórumon sokszor elmondtam) még mindig édeskevés, ha belső fogyasztást akarunk ösztönözni" -- így van, de így is elmentek a falig, ennyit lehetett egyszerre meglépni. Így is megy a populista hőbörgés miszerint a csúnya gazdagok jártak jól. A járulékokkal meg sajnos ez van, megoldási lehetőségek a) halomra lőjük a munkaképteleneket és a nyugdíjasokat hogy ne kelljen nekik fizetni, b) felveszünk még több hitelt és abból fizetjük őket (a la MSZP) c) marad a magas járulékszint.]]

szerintem van egy olyan lehetőség is, mely szerint magántőkét vonunk be az egészségügyi ellátó rendszerbe, egyéni hozzájárulást várunk el, cserébe TB-járulékot csökkentünk (de értelemszerűen kevesebbet vágunk a bevételen, mint amennyit spóroltunk az első kettővel), ezzel párhuzamosan pedig nyugdíjjárulék-csökkentés mellett a nyugdíjak főösszege reálértéken befagyasztásra kerül. neadjisten' nominális értéken. amíg tart a fagyás, ki lehet dolgozni a lehető legjobb kompromisszumot, össznemzeti egyetértés közepette. valahogy persze biztosítani kell, hogy az államnak is sürgős legyen.

[["a legnagyobb pluszok pedig olyanoknál realizálódnak, akik fogyasztási szintjüket (szinte) képtelen tovább növelni" -- erről valami statisztikát jövedelem szerinti bontásban szeretnék kérni, mert anélkül csak találgatás. Valójában sztem (egy nagyon szűk, néhány ezres multis menedzserréteget leszámítva) a legfelső jövedelmi szegmensben jellemzően amúgy sem jövedelem ágon veszik ki a pénzt a delikvensek, sokkal inkább a középrétegek jártak jól a mostani adórendszerrel.]]

nem kell statisztika ahhoz, hogy a legnagyobb pluszjövedelmek a leggazdagabb rétegnél realizálódtak, mivel ez evidens. arra akartam kilyukadni, hogy aki elég gazdag ahhoz, hogy az ellentételező hatások (devizahitel-válság, árszínvonal-növekedés) ne hozzák ki mondjuk előző év hasonló időszakával megegyezőre a fogyasztásukat (reálértéken), az (innentől spekuláció) inkább befektet és külföldön vigad (mivel belföldi fogyasztását már nagyon nehéz növelnie, nem tud 4-szer ebédelni naponta a Costesben).

[["ne feledjük azt sem, hogy a szlovák modell azért lett sikeres, mert ott minden adótípus (így a társasági adó is) 19%" -- nálunk pedig 16% lett, pont emiatt egykulcsos (nem pedig az egy SZJA sáv miatt). A járulékok és társaik pedig megvannak a szlovákoknál is, max alacsonyabbak (cserébe a jóléti rendszerük is ennyivel kevesebbet fizet ki).]]

az egyszerűségre céloztam itt, a családi adózás felesleges bonyolítás szerintem. lakásért bevállalt szocpol-gyereket láttam már, havi ötezer pluszért bevállaltat még nem. persze ez demagógia. meg a másik, hogy az 500 millió éves árbevétellel vagy afölöttivel bíró cégek nem részesülnek a társasági adó csökkentésből.
meg arra céloztam, hogy volt mentális hatása a szlovák "minden 19" játéknak: ELÉG alacsony volt és mellé nagyon egyszerű.
a mienk (az SZJA-t és a 500 milka éves árbevétel alatti cégeket tekintve) NAGYON alacsony, de NEM ELÉG egyszerű, már pusztán az árbevétel szerinti differenciálás miatt sem, ami szvsz szembehugyozza a szép elvet.

[["ja meg visszatérve a jövedéki adókhoz, azt sem értem, hogy ezek vajon hogyan illenek a belső fogyasztást ösztönző modellbe" -- jövedéki termékeknél pont azért ilyen extra magasak az adók (nem csak nálunk), mert a kereslet árrugalmatlansága miatt az emeléssel a bevétel nem esik vissza (annyira), bizonyos határokon belül. Ráadásul ezek tipikusan olyan termékek, ahol az általuk okozott externáliákat még ez a magas adótartalom sem mindig kompenzálja. Az üzemanyag adótartalmának csökkentése pedig ha esetleg plusz adóbevétellel is járna, helytelen lépes, pont a megnövekedett egyéni közlekedés által okozott externáliák költségei miatt (szennyezés, balesetek, dugók, stb), inkább megfelelő adminisztratív eszközökkel kellene visszaszorítani az autóhasználatot.]]

ez oké. így hát a különadók legyenek a következő diskurzus témái.
@Joooe: Pont olyan vagy, mint azok az ..... "emberek" akik aszerint változtatják a nézeteiket, hogy honnan jön a lé.
Ettől függetlenül kimondottan olyan vagy mint egy szarházi orbánimádó patkány :)(Valóban!, mondjuk mellékes)
Össze akartalak vetni a kertben élő lótetűvel,az csak egy egyszerű kártevő,nem kap pénzt a károkozásért senkitől, de ezzel mélyen megaláztam volna a szerencsétlen kis rovart.
Amúgy szarzsák, a fajtádat kellene kimoderálni a hazámból, VÉGLEGESEN !
@Joooe: az adórendszer nem azért van elcseszve, mert most 16% az adóalap. Az adórendszer azért van elcseszve, mert mindent ezen keresztül akarnak megoldani. Például ha két gyereked van, ennyi adójóváírás, ha három, annyi, családi adózás, stb. stb. Ha luxus autód van, akkor 2x az adó, de ha már x-et befizettél helyi önkormányzatnak, akkor csak x. Ha lakásépítési támogatást vettél fel, akkor ennyit írhatsz jóvá, ha életbiztosításod van, annyit, de mindez nem lehet több z-nél stb. stb. stb. stb.

A következmény az, hogy én pl. nem tudom kitölteni szabályosan az adóbevallásom. Mellékkövetkezmény: az adóbevallást kitöltő program olyan adóbevallást nyomtat, ami jogilag nem felel meg az apehnek.

Egyéb érvek: valaki itt írta, hogy 52 féle jogcímen szednek tőle adót, járulékokat, stb. stb.

Önmagában az a tény, hogy 16% az adókulcs, az adórendszer megítélése szempontjából nem oszt, nem szoroz, sem nem pozitív, sem nem negatív. Az, hogy 52 címen szednek járulékot meg az, hogy egy átlagos valaki nem tudja megcsinálni az adóbevallását, az gigagáz.

Meg ilyen apróságok, hogy kirónak olyan adót, amiből nem jön be a beszedésére költött pénz sem...

hagyjuk.

ismétlem magam: nem az a bajom, hogy 16% lett az adókulcs. A baj az, hogy nem számolták ki elvárható precizitással, hogy ennek mi a következménye és most év közben kell rohangálni meg törvényt hozni, hogy korrigáljanak. Ez a baj.

"ha valaki rámutat hogy ez az indoklás nem állja meg a helyét, nem bajlódik azzal hogy megvédje, vagy következtetést vonjon le": jaja. nekem is ez a bajom, hogy rámutattam: az indoklásaid nem állják meg a helyüket az évközbeni kötelező fizetésemeléssel kapcsolatban. de nem foglalkoztál a kérdéssel. Vedd észre, hogy amit megpróbálsz a szememre hányni, azt te is elkövetted.

Az első orbán kormány alatt volt minimálbér emelés? Ja igen, bruttó minimálbér emelés volt, járulékemeléssel összekötve, aminek a nettó reálkeresetre való hatása összességében nulla volt.

Az úgynevezett infláció alatti béremelésekkel az is a baj, hogy ha elveszel a cégtől 100 forintot járulék vagy vállalkozási adó úton, akkor elvettél 100 forintot. Ha rákényszeríted 100 forint nettó béremelésre, akkor elvettél tőle vagy 310 forintot. Szóval bért emelni a legköltségesebb.
másrészt meg semmilyen indok nincs a béremelésre sem infláció követő, sem az alatti szinten mindaddig, amíg a bruttó árbevétel zuhan. Ez közgazdasági nonszensz. Vegyünk példának egy autókereskedést. Az új autó eladások egyes márkáknál a harmadára, más márkáknál a tizedére csökkentek. A 90%-os piacvesztés, remélem ezen nem vitázunk, messze több, mint az infláció. Egy autókereskedésben tehát mire fel kellene béremelést adni, milyen közgazdasági indok mondja ezt? Hol van a pénzügyi háttere annak a bér és járuléktömegnek?

Vagy egy informatikai cégnél, ahol a megrendelésállomány feleződik, a dolgozók 25-30%-ának felmondanak, a maradéknál 20%-os bércsökkentésben egyeznek meg, hogy ne dőljön be a cég, ott mire alapozva kellene bért emelni most?

Sem annak nincs reális alapja, hogy bért emeljenek, sem annak, hogy ezt a kormány ostorral kényszerítse ki a dolgozók érdekeire való hivatkozással. Mondják meg az igazat, hogy kell még a lé, vagy mondják meg, hogy eltolták, oszt jónapot, legyen még egy válságadó forma, vagy tegyenek bármi mást, ami nem ennyire nyilvánvalóan téves.
@Joooe: mellébeszélsz, mellébeszélsz.
Ismert technika, ha nincsenek érveim, vigyük a vitát más terepre.
Mégegyszer:
ORBÁN mondta:
-támogatjuk a vállalkozásokat!
-a munkát érintő terhek csökkentésével ösztönözzük a vállalkozásokat
-a vállalatok több munkaerőt fognak alkalmazni, mert csökken a munkabér terhelése

Na, vezesd le, légyszíves, ha 4000 ft-tal nőtt egy-egy dolgozóm bére, akkor (figyelembe véve az adókedvezményeket is) mennyivel csökken a vállalkozás bérköltsége, mondjuk 100 fő esetén?

Vagy nőni fog?
Akkor ki hazudik?
@orbánmentesítő:
máshol írta valaki:hihetetlen ez a fidesz panelesedes, trollkodas,megfigyeltem, _ mindig 2 _ van,

- az egyik az intellektualis, akinek van esze, de ertetlenkedonek tunik, persze megfelel az erobol poliitizalas, mindenfele jogok korlatozasa, mert ugye minden megmagyarazhato, aki minden kommentelobe belekot, mindenre van mosdato szovege, ezer ft-ozik, es teljesen ugy csinal, mintha a dontes mikentje, miertje teljesen rendben lenne (itt pl ursus, tegnap a vvezeren blogger geza), pont a lenyegre nem reagal soha.

- a masik meg a meg mindig nyolcevezo kurcsanyozo idiota aki szerint ha egy szar helyzetben szar dontesekkel dilettans emberek meg sokkal szarabbat csinalnak, akkor ... mindenki kommunista aki nem ert egyet itt most behajto, tegnap meg maskor videki.

kerdesem: minek, miert, kinek?

Lehet hogy igaza van? Csak a trollokat etetjük? Ök meg felmarkolják az 1500 forintjaikat, és kurva boldogok?
@orbánmentesítő:

Azért tételezzük fel, hogy vannak köztük olyanok is, akiket érvekkel meg lehet győzni, bár elismerem, magam is ritkán találkozom ilyenekkel.
@KG2000: Ha a rokonod mondta, akkor az valóban úgy is van!

Az én rokonom meg azt mondta, hogy látott már olyan rendőrt, aki 28 évesen ment nyugdíjba és 350 ezer forint volt a nyugdíja!

Én nyertem :-)
@kard111: Welcome, azaz üdvözlet!
1. Bloggoló: aki a cikket írja.
2. A többiek: kommentelők.
Én elhiszem, hogy neked megparancsolták, hogy hozzá kell szólni, de a netet tanulni kell. És mivel csak úgyis holnap, valami köz(nem)szolgálati hivatalban kezded fáradtságos munkádat (blogolásodat? kommentelésedet?) mert hogy mára már lejárt a köz(nem)szolgálati munkaidőd, ezért engedd meg, hogy jó reggelt kívánjak.
A hozzászólásod pedig ezt az egy reakciót váltotta ki. Ezért bizony nem jár pénz.
Úgy értem, egy normális, teljesítményalapú társadalomban nem járna. De ha rokon vagy...
@SashaBraun:

A Csörsz utcában anno egy elkeseredett ember robbantotta fel a lakását, csak éppen a teljes ház ráment.
Matolcsyban nem csak az a szörnyű, hogy ő a magyar gazdaság halkszavú és puhalépésű gyilkosa, hanem ezt még tanitja/tanitotta is az egyetemen.

Ezt az alakot sem egyetemi portásnak, sem minisztériumi wc-takaritónak sem volna szabad alkalmazni soha!
@Joooe:

ilyeneknek szól mint te :)
@Bambano:
felesleges érvelned NEM akarja megérteni mert ellentmondásos a meggyőződésével :)
@SashaBraun:
"Annyit ér a munkája és pont, nincs mit tenni."
Kis Lézer Jani! Akinek kevés van, annak a 4000 havi elvonás is sok!
@SashaBraun: Én a helyedben nem gondolkoznék, húznák kifelé!
@Amidazophen: szerintem portásnak elmenne. :>
@SashaBraun:
jé tényleg, tehát akkor be lehet zárni az összes cigányt is megelőzve a bűnözést, mert úgysem lehet kiszűrni és elkapni csak a renitenseket. ekkora baromságot.
1. adócsalás mindig lesz, de minél veszélyesebb a lebukás annál kevésbé éri meg, ez az irány oké
2. nem az szja-t kellett volna ennyire megbarmolni a jelenlegi állapotok között, egyáltalán nem jó irány
3. az összterheket lehetne csökkenteni, hogy teljen újabb emberre, ez lehet jó irány, de kérdés, milyen mértékben megvalósítható ha ld. köv. pont
4. ha nincs kereslet és döglődik a gazdaság, akkor nagyon óvatosan lehet buherálni, de nem feltétlenül elvetendő, ez oké
5. ne adják oda nyugdíjra, ez az irány oké
6. ezermilliárdot elbasztak az államadósság csökkentése helyett, közben a "kisember" jobban szív mint valaha, nagyon nem jó irány

na de akkor miről is beszélünk?!
@agyamputáltak: "Nem az szja-t kellene megbarmolni, hanem az öszterheket csökkenteni"

Az szja kiemelkedően magas volt a környezetünkhüz képest. Pl az orvosok fizetésében már ez is jelentős javulást eredményezhet, különösen ha van gyerekük. A társasági nyereségadó csökkentése pedig pont az összterheket csökkenti.

Milyen ezermilliárdokat basznak el??
Éppen most csökkentették vele az adósságot.
@macamuca:
'összegszerűen valóban az adózik többet, akinek magasabb a bére, ez tény, ugyanakkor az is tény, hogy az összes munkavállalóhoz képest létszámban ők vannak a legkevesebben (a nettó többszázezer ft.-ot keresők). '
Csak őket kellene megbecsülni ha már olyan kevesen vannak.

"De. A régi, sávos adózásnál a magas keresetűek több adót fizettek be, az alacsony keresetűek kb annyit, mint most. "
Lehetetlen, pont azon megy a paláver, hogy többet fizetnek a 'szegények'.

'Az egysávos adózással tehát nem az alacsony keresetűek jártak jól, hanem a magas bérrel rendelkezők. '
:-) Istenem végre leesett, végre 1x kurvaországban az járt jól aki fehéren sokat dolgozik és megfizetik. Mert előtte évekig szopatták őket mégis csődbe ment az ország. Szerintem megérdemlik.

'Az így kiesett adóösszeget meg valahonnan pótolni kell(ene). '
Nem. Tessék levágni a kiadásokat. Illetve munka helyett mást adóztatni. Pl vagyont, foygasztást. Na ekkor akadna ki igazán a többség.

'Mert az ország helyzete olyan, hogy nagyon is számít ez az összeg (is). '
Tévedés. Egy puha költségvetésű, pazarló, inaktív szavazatvásásrlásra költő, hatékonytalan gyenge korrupt államnak még ezt az összeg is SOK!!!

'És bár megpróbálták elhitetni, hogy a 16 %-os adó mindenkinek jó lesz, ez nem jött össze.'
Ja kérem ha politikusoknak akar hinni az ember akkor könnyen pórul járhat...

'A kiskeresetűek preferálása: nem lehet őket figyelmen kívül hagyni, ugyanis ők a tömeg. Egyszerűen ők vannak sokan. Jó lenne, ha nem így lenne, de egyenlőre így van.'
Megvolt, csődbe mentünk, új lemez kell.

'Tanulni, többet keresni: szerinted az a jellemző ma, Mo.-on, hogy aki tanul (és itt nem a büfé-szakokra gondolok, hanem "normális" szakmákra és diplomákra), az egyrészt tuti talál magának munkát, másrészt azt meg is fizetik?'
pont azért írtam hogy a munka után menni, ha nem tetszik ami van.
@Crescendo: Hát igen, ez egy jó kérdés, továbbá az az eszmefuttatás is elgondolkodtató,melyet kadarnépe 22:02-kor írt, azaz hogy adva van egy multi, mely 500 felsőfokú végzettségű embert szeretne felvenni és sehol az országban nincs együttvéve ennyi. Nos,ameddig itt a multik diktálnak, diktálják azt, hogy -többek közt- hová szeretnék letenni a seggüket, addig valóban ne is várjuk azt, hogy olyan nagyvárosainkban, ahol nagy komoly egyetemek (Debrecen, Miskolc, Pécs) vannak, az ezen helyeken végzők ott is maradjanak. Bár, az is igaz, hogy pl. a miskolci Bosch HR igazgatója krokodilkönnyek között mesélte egy riport alkalmával, hogy lasszóval kell (röhejes ebben a gazdasági helyzetben, nem?) fogni a mérnököket, mert alig találnak olyat, aki legalább 1 idegen nyelven képes legalább középfokon kommunikálni, pedig valami 3 kiló környéki kezdő fizuval vennék fel őket, sőt még !kecót is kapnak! (biztos, sokaknak derogál Miskolcra költözni, pedig ott is normális Magyar EMBEREK élnek, nekem sok jóismerősöm, barátom lakik ott), tehát az felfoghatatlan, hogy ennek a népnek mekkora hányada rúgja, rúgta el a pöttyöst itt az elmúlt 20 évben. És a végére egy igen találó mondás: "minden nép olyan kormányt/politikusi "elitet" érdemel, amilyen ő maga." Úgy gondolom, ehhez nem kell további komment...
Köszönöm annak aki értelmes stílusban válaszolt, legyen elég annyi hogy nagyon nem értek egyet.

Ez egy olyan hely, ahol dühönghet az, aki erre vágyik, aki érveket és ellenérveket szeret ütköztetni annak nem ez az oldal való, a cikkek színvonala, hangneme határozza meg ezt a látogatói kört.

Elnézést kérek attól aki érvelni próbált és nem kap tételes választ.
@Bambano:
"Lee Iaccocca 90%-os adósávban adózott. A kérdést kicsit árnyalja, hogy ott több gazdag van, mint itt."
Meg az, hogy a gazdagság vagyoni állapot, mi pedig munkajövedelemről beszélünk, nem vagyonról. Iaccocca pedig 250 K$ jövedelem(50 misis) felett fizetett ennyi adót jó régen.
en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_the_United_States#Tax_as_theft

"Ha attól, hogy szerintem a sávos adózás igazságosabb, szoci lettem, akkor szoci vagyok. "
tudod nekem herótom van az igazság szó szétcséplésétől. Az adózás, közteherviselés nem igazságossági kérdés, se nem szavazatvásárlási.

"De ha jobban belegondolsz, nem lehet egységes ideológiával értékelni az élet minden történését..."
Ja ha az egyik történést így nézzük, a másikat meg úgy akkor abból nem lesz más csak csőd. Pont ez a veszélye a jelenlegi kormányzásnak is.

"Nem is vitattam, hogy a nettó 500-as többet fog adózni, azt próbáltam érzékeltetni, hogy neki több marad a napi megélhetésére. A luxusára valószínűleg kevesebb jut, mint egy másik adórendszerben. De helyesebbnek gondolom elvenni valakitől a libamájat, mint mástól a szelet vajaskenyeret."
Szoci duma a hátulgopmbolósok irígységének felkorbácsolására, ne is haragudj.

'De nem ez a valódi vitatéma, hanem az, hogy miért piszkál meg a kormány egy olyan dolgot, ami eddig nem volt benne a rendszerben. Megint egy újabb terület, amire rátelepszik, megint egy újabb szabály, megint egy újabb elkúrás. Ahelyett, hogy azt mondanák végre, hogy bocs, az adórendszer módosítása nem jött be, módosítsunk megint adórendszert.'
A kormány azért csinálja ezt, mert a sok hátulgombolósnak ez tetszik. Ha itt az utolsó választó is józan eszű lenne, akkor nem ezt csinálná a kormány. (talán más is lenne kormányon, bár ezekből kinézem azt is, hogy képesek lennének még normálisat is igérni, ha lenne rá többségi igény. De nincs.)

"Ha az adórendszer (változtatása) a hibás, akkor nem a béreket kell javítani, hanem azt, ami a hibás. Ha eltört a lábad, nem neocitránt veszel be, mert az influenzára jó, hanem gipszeltetsz. Ellenkező esetben idióta vagy. "
Az szja változtatása jó. Hogy nálunk cirkusz is kell mellé, azt jól látja a kormány kommunikációs agytrösztje.
@kadarnepe: és íme itt egy újabb "szenzációs" írás, mely szerint ahelyett, hogy Barcelonákat, Milánókat, Müncheneket,stb csinálnánk a 10 legnagyobb városunkból és ezzel felhoznánk akár azon megyét is, ahol ezek vannak, neem, inkább tegyük vonzóbbá,azaz növeljük tovább az így is élhetetlen, túlzsúfolt, szétrohasztott vízfejünket. Gratulálok!
index.hu/velemeny/menonemmeno/2011/06/06/videkizni_nem_meno/
@bluekorall: Kintre nem kell. Ott nem fizetnek a bérkommentelésért.
@Kalmár: Az szja kiemelkedően magas volt a környezetünkhüz képest. Pl az orvosok fizetésében már ez is jelentős javulást eredményezhet, különösen ha van gyerekük. A társasági nyereségadó csökkentése pedig pont az összterheket csökkenti.

Milyen ezermilliárdokat basznak el??
Éppen most csökkentették vele az adósságot

Kedves Kalmár!
gondolkodj: Az orvosok közül ki akar külföldre menni? A kezdő, kis keresetű, gyermektelen. Tehát érvelésed hamis.

Az adósságcsökkentésről meg olvasgassál még. Ne csak Heti Választ. Most csökkentette, jövőre, illetve a tétel későbbi elszámolásakor növeli.
VAZZE ez nem csökkentés, hanem eltépték az állammal szembeni követelésről szóló igénylést! Attól nyugdíjat fizetni kéne idén is, meg jövőre is!

Hát nem érted? Ez nem effektív pénz!
Effektív pénz a MOL vásárlás, Meg az a hitelvisszafizetés, ami jövőre lesz aktuális az IMF-nek! Tudod, amiből a MOL-t vették! Na! Azt kell majd visszafizetni! Dollárban! Nem eltépett papírral!
Miből? Amit majd elvonnak tőled adó formájában? Mert ugye a MOL nem tőkésíthető. AHHOZ EL KÉNE ADNI, lehetőleg haszonnal! Most meg éppen húzza lefelé az indexet.
@Kalmár: Az szja kiemelkedően magas volt a környezetünkhüz képest. Pl az orvosok fizetésében már ez is jelentős javulást eredményezhet, különösen ha van gyerekük. A társasági nyereségadó csökkentése pedig pont az összterheket csökkenti.

Milyen ezermilliárdokat basznak el??
Éppen most csökkentették vele az adósságot

Kedves Kalmár!
gondolkodj: Az orvosok közül ki akar külföldre menni? A kezdő, kis keresetű, gyermektelen. Tehát érvelésed hamis.

Az adósságcsökkentésről meg olvasgassál még. Ne csak Heti Választ. Most csökkentette, jövőre, illetve a tétel későbbi elszámolásakor növeli.
VAZZE ez nem csökkentés, hanem eltépték az állammal szembeni követelésről szóló igénylést! Attól nyugdíjat fizetni kéne idén is, meg jövőre is!

Hát nem érted? Ez nem effektív pénz!
Effektív pénz a MOL vásárlás, Meg az a hitelvisszafizetés, ami jövőre lesz aktuális az IMF-nek! Tudod, amiből a MOL-t vették! Na! Azt kell majd visszafizetni! Dollárban! Nem eltépett papírral!
Miből? Amit majd elvonnak tőled adó formájában? Mert ugye a MOL nem tőkésíthető. AHHOZ EL KÉNE ADNI, lehetőleg haszonnal! Most meg éppen húzza lefelé az indexet.
@redmonkey: neked komoly problémáid vannak az olvasás és szövegértés terén (nem csoda, hogy láthatóan a kevésbé szerencsés honfitársaim közé tartozol).

Az eddigi SZJA rendszer igazságtalan volt, és a teljesítményre is gyászos hatással volt. Az adófizetők töredéke (<10%) fizette a kumulatív SZJA >80-90%-át, míg egy jó része az adójóváírás miatt (szinte) semmit sem. A mostani rendszert nehezen lehet igazságtalannak nevezni: aki 3x annyit keres, fizessen 3x annyi adót (jelenleg ez sem teljesül, mivel az adójóváírást nem vezették ki teljesen).
@macamuca:
Nem tudom van Mo-n ra szabaly, de hallottam mas helyekrol, hogy ezt max. 2 evig lehet megjatszani es utana vagy felveszed allandora vagy mehet a sunyiba.
Nekem azert is nem tetszik, hogy allandoan cserelgetni kelljen az embereket, mert ott a betanitas ideje - ami szinten koltseg, mert az uj dolgozo nem tud csinalni semmi erdemlegeset es aki betanitja az nem tud 100%-an a sajat feladatara koncentralni. Valamint eleg nehez megfelelo kvalitasu embert talalni, aki meg megbizhato is.
@1 db Magyarország: ne aggódj miattam, mint később kifejtettem nem tartozom az "akinek semmije sincs az annyit is ér" kedves kis kategóriátokba, ettől még lehet önálló véleményem, fura igaz?

A MOSTANI SZJA rendszer az igazságtalan, érdekes ahogy változnak nálatok a számok, eddig az 80%-ot fizettek, most már emelkedik 90%-ra is akár (a felére csökkent 5 millió feletti résznek köszönhetően igaz? :> ). Konkrétan egyik szám sem igaz, én is tudnék hülyeségeket blöffölgetni. Szerinted ha végleg kivezetik jövőre az adójóváírást, akkor lesz majd igazán igazságos a rendszer, ugye? Siralmas ez a cinikus/társadalmilag 0 érzékenységű, öntelt gondolkodásmód, és hozzá még le is degradálsz feltételezett vagyoni helyzetemet kivetítve az értelmi szintemre. Gratulálok gyökérkém.
@Ló szerafin: Van erre szabály, fentebb az egyik kommentemben bemásoltam a MT vonatkozó passzusát: max 5 évig mehet ez a móka (a szerződés-hosszabbítás). Az állandóan cserélődő ember tényleg nem jó a cégnek, elvileg. Gyakorlatilag meg azt tapasztaltam, hogy maga a konkrét betanítás alig pár nap alatt lezajlik, utána ugyanolyan (mennyiségi + minőségi) elvárásokat támasztanak feléjük, mint a régebbi dolgozókkal szemben. És ki is hajtják belőlük... Ahol (mármint amelyik munkakörben) a felvételi köv. 8. általános, ott különösebb alkalmasságról nem nagyon érdeklődnek: bizonyítvány megvan, a többit megmutatjuk, ha nem bírod-tudod-akarod teljesíten, akkor pá-pá, lesz helyetted másik. És tényleg lesz... Egyébként a tapasztalatom termelő gyárral kapcsolatos, de volt alkalmam irodai jellegű (=tudást, tapasztalatot igénylő) munkával kapcsolatban is "kipróbálódni": ugyanúgy pár napos betanítás (mi hol van, mit kell csinálnom, stb), utána alap-elvárás a maximális teljesítmény. Elvégre tudom a szakmai részt, megmutatták a helyi specifikumot, tehát semmi akadálya, hogy mindent flottul elvégezzek. Ha nem tetszik (nem bírom, stb), semmi gond, el lehet ballagni, mert lesz helyettem másik.
Egyszóval: akármilyen munkáról van is szó (betanított vagy szakmai ismeretet-gyakorlatot igénylőről, utóbbinál is szinte mindegy, hogy közép- vagy felsőfokú tudásról legyen szó), a munkáltatók mindenütt tudatában vannak, hogy 1 adott állásra sok (vagy rengeteg...) potenciális jelentkező van, tehát ők (a munkáltatók) diktálják a feltételeket. És nem fognak keveset kérni, nem lesznek türelmesek, nem az lesz a céljuk, hogy megtartsák a dolgozót, elvégre tényleg jó munkája van: nem. Keveset adnak, sokat kérnek, mert megtehetik. És megteszik. (a keveset adnak-nál nem elsősorban a fizura gondolok, bár annál sem arra törekednek, hogy minél vastagabban béleljék a zsebemet. A fizunál még csak-csak belátja-elfogadja az ember, hogy ennyit tudnak fizetni ezért a munkáért. De az emberi bánásmód, az emberi hangnem, a szabikkal történő visszaélések /papíron kiírják-kifizetik, de közben bent kell lenni a mh.-en, ha nem teccik, pá-pá/, a kifizetetlen túlórák, stbstb, miközben nem csak éreztetik, hanem gyakorta szemedbe is mondják: ha nem tetszik, elmehetsz, lesz helyetted másik! : nos, ezek nem pénz kérdése, hanem mentalitás kérdése. Tudja a munkáltató, hogy ő van nyerő pozícióban, övé a "hatalom", és ezzel él is, sokszor pedig visszél. Mert megteheti.
Nem megbízható munkatársra van szükségük, hanem "kézben tartható", irányítható munkatársra. Ehhez príma eszköz a bizonytalanságban tartás és a megfélemlítés ("Mi lesz velem, ha kirúgnak? Inkább nem szólok, hanem nyelek." =átlagos dolgozói felfogás, tapasztalatokra alapozva). És használják ezeket az eszközöket. Ez a magyar munkáltatói mentalitás. Nem azt kell tekinteni, hogy adott munkáltató honi vagy külföldi tulajdonban van-e, hanem azt, hogy a konkrét cégvezetés, közép-és alsóbb vezetők hazaiak vagy sem? Nálunk addig volt jó, míg a cég beindulásakor pár évig középszintig a külföldi vezetés volt jelen, ők irányították napi szinten a gyárat. Aztán átadták a honiak közül toborzottaknak a napi ügyek intézését, és kezdtek "elromlani" a dolgok. Meghonosodott a megfélemlítés, a megalázó hangnem, a normák felemelése után a végletekig hajtás, stbstb. Mert a magyar vezetőség szerint ezt lehet, ezt így kell, ez így elfogadható, sőt, szükséges, elvégre termelni vagyunk ott, nem azért, hogy jól érezzük magunkat. Hogy előtte a termelés és a jó közérzet egyszerre volt jelen, az nekik nem érv: nem visszafelé kell nézni, ami elmúlt, az elmúlt, most ez van! És ez az érvelés ki is lett mondva, komolyan, rezzenéstelen arccal...

Nagyon kevés olyan foglalkozás-állás van, ahol megtartani igyekszenek a dolgozót, ennek érdekében minimum emberileg megbecsülik-értékelik, és lehetőség szerint anyagilag is igyekszenek megfelelően "érvelni" a maradás mellett. A többiek meg (végzettségtől függetlenül) tűrnek. Mert pénzből él mindenki...
@redmonkey: hát veled sem érdemes vitatkozni, úgy látom úgysem tud senki meggyőzni hogy a te kőkemény maoista szemléleteddel nem jutunk előre. A kedvedért megnéztem a 2009-es statisztikákat, az adózók felső 14.1%-a (3 milla összevont adóalap felett) fizette be az össz SZJA 64.7%-át. Ez volt szerinted az az igazságos adórendszer? Ahol a delikvensek 14%-a fizeti az összes SZJA 2/3-át, egy rakás adózó pedig nem fizet semmit?

Szerinted mennyi értelme van, ill. mennyire fogja vissza a teljesítményt az, hogy pont azokat adóztatjuk agyon akik a legtöbbel járulnak hozzá ahhoz, hogy ez a szerencsétlen ország kimásszon a gödörből? Ráadásul ez a csoport az, amelyik a legmobilisabb és leginkább képes az érdekérvényesítésre, tehát úgyis megtalálja a megfelelő kiskapukat...

A szociális helyzetet meg ne keverjük ide, ha valaki hátrányos helyzetű azt ne az adórendszeren keresztül akarjuk már orvosolni. Ott a családnak a megfelelő helyi csatornákon ahogy lehet segíteni kell, de ne játsszuk már ezt hogy aki egy kicsit megpróbálna jobban élni azt ahogy lehet minden erőnkkel, jó magyar módra visszahúzzuk, nehogy már neki jobb legyen.

A T/2 használatát meg felejtsd el, azt tartsd meg azoknak akikkel a disznókat terelgetted együtt, köszi:-)
@redmonkey:

hátulgombolós vagy, aki az igazságot keresi az adórendszerben. Merthogy olyan tudásod nincs amit megfizetnének, tehát összeesküvéselméletet gyártasz inkább, abban nagy szakértő vagy.
@1 db Magyarország: a kikeresett statisztikáddal a saját ökörséged bizonyítottad, amire korábban is rámutattam. Örülök hogy beláttad.

A szociális helyzetet keverjük már bele a szociális piacgazdaság adózási szabályozásába, mivel a progresszív adózás gyakorlata széleskörben elfogadott, sőt alapkövetelmény Ny-Eu-ban, ez nem is vitatéma. Deduktív logikád mentén leszűrhetjük a következtetést: szabjunk gátat a kontraszelekciónak: akinek semmije sincs az annyit is ér. Nem vitázom veled tovább, hisz nincs értelme, magyarázod a magyarázhatatlant, véded a koszos +100-300 ezer nettódat, amit ennek az igazsagos szja-rendszernek köszönhetsz, közben persze eszedbe sem jut: az általad alsóbbrendűnek tartott plebs, panelproli, etc. ahogy nevezitek éhendöglik szó szerint. Nem gond, lényeg hogy téged megbecsüljenek és jachtosa legyen az Adrián, mert te (és szijjártó is) megérdemled.
@lajafix: van kereslet a munkámra és szépen megfizetik (bár a személyeskedés elég kicsinyes próbálkozás), jobban jártam veled együtt én is ezzel az igazságtalan adórendszerrel, amivel "mindenki jól jár". A számok embere vagyok, nem összeesküvés elmélet kérdése a közgazdaságtan és a pénzügy. De fröcskölődj csak, másképp nem megy, érvek nincsenek, elfogadom a helyzeted és szánlak. Morál(is) nulla vagy.
Tisztelt 1begyűltek! Találtam egy érdekes eszmefuttatést arról, hogy pl. az Európában páratlan méretű VÍZFEJÜNK-ön túlmenően miért is tartunk ott,ahol tartunk és miért van itt ekkora adóprés, íme:
www.komment.hu/tartalom/20110622-velemeny-az-allamadossag-legyozesehez-nem-eleg-a-szocialis-ujraelosztas-visszafogasa.html?cmnt_page=1
@redmonkey: majom, te akarsz igazságot az adórendszerben egy olyan országban ahol a feketegazdaság ekkora? ez teljesen a hátulgombolósok képzelgése. Nonszensz!

Pofázol te a morálról, de inkább a más faszával vernéd a csalánt. Verd a sajátoddal.

Álnaívan előadod, hogy itt az É Balkánon az adózásban Nyeu mintát kellene követnünk, ami totál lol kategória, hisz a mi környező versenytársaink nem azt követik! Node a pirosseggű pávián fejed ezt gondolja ugye?

Megjegyzem már a Bajnai brancs defacto 1 kulcsos adózást alkotott törvénybe 2009ben 2011re a 15 milliós kulccsal. Persze az adójóváírást ők nem bántották, hisz tudták hogy 2011ben nem az ő bajuk lesz.
@redmonkey: nem válaszolsz a kérdésre: szted az az igazságos adórendszer, ahol az alanyok 14%-a fizeti az össz adó 2/3-át?

Az adórendszert meg mondtam már hogy ne keverjük össze a szociális ellátórendszerek problémájával, mert álnaív, kontraproduktív és demagóg egy gazdasági és hatékonysági problémából (effektív adóterhelés kérdése) szociálpolitikai problémát kreálni. Akinek megélhetési problémái vannak, azt a megfelelő csatornákon keresztül kell pénzbeli vagy más eszközökkel támogatni, nem az adófizetés alól felmenteni. Vagy szted a boltban is visszakérheted az áfát ha te igazolod hogy nyomorogsz?

Azt is tudomásul kéne venni, hogy nem tartunk ott fejlettségben és termelékenységben, hogy a francia vagy a norvég adórendszert vegyük át (utóbbiból mondjuk nem ártana egy-két dolgot, pl nyilvánosságra hozni ki mennyi adót fizetett be). Teljesen nevetséges és demagóg ezt számonkérni a mi gazdaságunk teljesítőképessége mellett.

Szíjjártó legalább tudja hogy fasságokat beszél, de te sajnos úgy néz ki tényleg full kreténben nyomod:-((
@lajafix és 1 db Magyarország: (vélelmezem ugyanarról a már elborult agyú bérkommentelőről van szó) nonszensz a társadalmilag igazságosabb közteherviselés. hátulgombolós vagyok. a feketegazdaság szintje az ok a dilettáns gazdaságpolitikára. a Ny-Eu minta pirosseggű pávián agyszüleménye, hisz Norvégia nem engedheti meg magának pl. az 500 milliárd minuszt / év a tehetősebbek megsegítésére, bezzeg mi! az utolsó mondatod (is) értelmezhetetlen ökörség.

1 db énednek: az önkényesen kiemelt részigazságok halmaza a legnagyobb hazugság, dehát tudod te ezt nagyon jól, ahogy kenyéradód szijjártó petike is, mondataid tényleg csak az ő butasághalmazához lehet hasonlítani, de igazad van ti legalább tudjátok hogy faszságokat beszéltek, hisz szijjártó (és gondolom te is kormányközeli emberke vagy) és a sleppje végülis csak egy országot kormányoz és tesz tönkre, én meg ide írkálok, igazad van: megbocsájthatatlan különbség...
@redmonkey: öcsi pampogj nyugodtan s legközelebb szavazz a szocikra, ők teljesítik neked és csődbe is vágják megint az országot.
Megszűnt a több évtizedes munkahelyem.
Saját kezembe kellett venni a sorsom alakulását, ezért kezdtem el keresni az interneten. Így bukkantam rá a KMD által kínált lehetősére, melyet mindenkinek ajánlok a mellékelt honlapon:

kmdholding.com/hub3p3a
Találtam egy honlapot, amelyre belépve, belépési csomagtól függően minden beszervezett tagod után 25, illetve 50 dollárt kereshetsz. Ezen felül havonta rendszeresen megkapod a jutalékokat is. Ha sikeres vagy akár több ezer dollárt is kereshetsz vele. A legjobb az egészben, hogy ezt rendszeresen , mint passzív jövedelmet megkapod. A honlap egyéb szolgáltatásai is hasznosak lehetnek. Részletek, illetve belépés a következő honlapon:

FM0204.iwowwe.com
süti beállítások módosítása